EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

GAZZE YANIYOR, DÜNYA SEYREDİYOR!..

İsrail bir bahanesini bulup Gazze’de katliama devam ediyor. Ayrım yapmaksızın bebek , kadın, genç, yaşlı sivil halkın üzerine bomba yağdırıyor. Hem de bunu mübarek Ramazan ayında yapıyor.

\r\n

Hava operasyonları yerini kara saldırılarına bıraktı. Dünyanın gözü önünde adeta soykırım yapılıyor. Savaş görüntüleri kalbi taşlaşmış bir insanı bile derinden yaralayacak kadar acı. Bebeklerin parçalanmış cesetleri yürekleri dağlıyor. Annelerin kucaklarındaki ölmüş evlatlarını feryat ederek bağrına basması, vücutları kurşunların hedefi olmuş çocuklarını hastanelere yetiştirmek için koşuşturan babaların çaresizliği vicdan sahiplerini kahrediyor.

\r\n

Bombaları yağdırma ve kara harekatının sebebini açıklıyor Netanyahu. Amaç; İsraillerinin güvenli bir şekilde yaşamasını teminat altına almak!

\r\n

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde maalesef bir tane Müslüman temsilci bulunmuyor. Bunu geçen gün Başbakan açıkladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi Pazar gecesi Gazze’deki son gelişmeleri toplanıp değerlendirmiş. Toplantının sonucunda sivil can kayıplarından ciddi endişe duyulduğu ve savaşın bitmesi çağrısında bulunulmuş. Sokaktaki sıradan vatandaşın isteği, temennisi ve elinden gelen imkânına göre verebildiği tepki ile Koskoca BM’nin tepkisi aynı. Yani durum çok vahim koskoca Birleşmiş milletler bile İsrail’i durduramıyor. İcraat yok, açıklama var.

\r\n

Dünyanın barışından ve güvenliğinden sorumlu olan BM Güvenlik Konseyinin toplantısından sonra yapılan açıklamalar sözde kalıyor, maalesef saldırıları engelleyici yaptırımlardan uzak bir sürü demeç veriliyor. Bu kuruluşun tepesindeki BM Genel Sekreteri İsrail’in son saldırılarını “iğrenç” olarak tanımlamakla kalıyor.

\r\n

İnsanın aklına geçmişten bu güne BM’nin kontrolündeki güvenli bölgede yaşanan Srebranica katliamı geliyor. Doğu Türkistan, Hocalı, Kerkük, Musul, Arakan, Suriye ve Irak’ta yaşanan vahşet akla geliyor. Demek ki zalimler artık BM’nin caydırıcı olmadığını düşünüyor ki hiç umursamadan vahşete, soykırıma devam ediyor.

\r\n

Bütün bu soykırım günlerdir devam ederken ve dünya sessiz kalırken İslam alemi de maalesef seyirci kalıyor. Şili ve Venezuella kadar tepki verip yürekli hareket edemeyen o kadar çok ülke var ki. Geçen hafta yapılan İslam İşbirliği toplantısında bile Türkiye, Katar ve Filistin dışındaki ülkelerin gerekli hassasiyeti göstermediğini birlik olmak adına gerekli ikazı yapmadığını belirten Başbakan Erdoğan; “Müslümanların izzeti ve şerefi ölüyor. Bizim için önemli olan kulların değil Rabbimizin rızasını kazanmak. Belki şu son Filistin olayından memnun olanlar da var. Hatta dünyada olduğu gibi İslam ülkelerinden de bu şekilde düşünenler var. Memnun olmasalar müdahil olurlardı. Geçmişten bu güne Afganistan, Lübnan, Arakan, Irak, Suriye, Filistin ve Mısır’da İslam dünyası dik durmuş olsa İslam coğrafyası her yanından yanıyor olmayacaktı” diyerek Müslüman dünyasının çektiği çileler ile ilgili daha da acı bir tespitte bulunuyordu.

\r\n

Evet, ne hikmetse dünyada soykırıma uğrayan hep Müslümanlar oluyordu. Sebebini çok da düşünmeye gerek yok sanırım. Bunu lafı fazla dolaştırıp uzatmadan belirtmek gerekirse İslam ülkelerinin bir ve beraber olamamasından kaynaklandığı hepimizin ortak görüşüdür sanırım. Müslüman uyanık olmalı. Eğer uyanık olunsaydı hepimizin bir Allah’a (cc), O’nun Resulüne (sav) inandığı bir dünyada ırk ayrımı, mezhep ayrımı, cemaat ayrımı vb. bölünmeler yoluyla Müslümanlar birbirine düşürülebilirmiydi. Irkçılık, mezhepçilik vb. bahaneler ile İslam dünyasına serpiştirilen fitne tohumları tabiî ki yeşeremezdi. İslam şemsiyesi altında parçalanıp bölünmeksizin bir ve beraber olunsa idi bırakın bomba, mermi atmayı kim yan bakabilirdi ki bize. İslam dünyası dik dursa bu acılar yaşanmaz, yürekleri dağlayan bu vahşet elbette gelmezdi başa.

\r\n

Aynı durumda batı nasıl olurdu acaba. Farklı düşünen olmaz sanırım, İslam dünyasının tersine batı dünyası böyle bir durumda bütün ayrışmalarını sorunlarını bir kenara bırakıp tek vücut olurlardı. Bunun örnekleri dolu geçmişten günümüze.

\r\n

Yıllardır aynı oyun küçük ve farklı bahanelerle sahneye konuyor. Oyuncular değişmiş olsa da senarist aynı, amaç aynı. Oyunun sona ermesi ve bir daha sahnelememesi için tek yol var. İslam birliği. Bu çilelerin bitmesi için birlik beraberlik ve ümmet bilincinin yerleşmesi şart. Müslüman’ım diyen uyanık olmalı. Üst üste kandırılmamalı. Çünkü, “Mü’min iki kere aldanmaz”. Bu öğüdü bizlere Sevgililer sevgilisi (sav) buyuruyor.

\r\n

Buraya kadar genelden bahsettik. Yerele gelirsek Manisa’daki STK’lar en baştan beri bu konuda duyarlı davranıyorlar. Manisa Sivil Dayanışma Platformu, İHH, Manader, Memur-Sen ve bağlı sendika şubeleri yoğun bir katılımla İsrail’e lanet yağdırdı. Grup adına açıklama yapan Memur- Sen İl temsilcisi Mehmet Emin sofuoğlu, tekbir sesleriyle sık sık kesilen konuşmasında özetle yaşanan vahşeti kınadı ve “İsrail’e artık dur demenin vaktinin geldiğini” belirtti. Kısacası Manisa’mız bu konuda tepkisiz değil.

\r\n

Sözün özü; Gazze yanıyor, dünya seyrediyor. Saldıran İsrail, katledilen Filistinli olunca sözüm ona dünyanın gelişmiş çağdaş, demokrat (!) ülkeleri kafalarını adeta kuma gömüyor. Vahşeti görmezlikten geliyor. Bu zulmü durdurması gereken Birleşmiş Milletler de oynanan bu trajedik oyuna maalesef seyirci ve etkisiz kalıyor. Görelim Mevlâ neyler. İnşallah güzel eyler.

\r\n

İçinde bin geceden hayırlı kadir gecesini barındıran bu mübarek ayın hürmetine çekilen zulmün, yaşanan vahşetin ve katliamların sona ermesi dileğiyle.
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber