EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR !

Dünyanın değişik yerlerinde  kendi öz yurtlarında  zulme uğrayan mazlumlarla dertlenmemek  vicdan sahipleri için ne mümkün. Türkiye  olarak yine her zaman olduğu üzere kimsesizlerin kimsesi, mazlumların  koruyucusu ve sözcüsü olmaya devam ediyoruz.

\r\n

Dünyanın  farklı bir köşesinden gün geçmiyor ki zulüm haberi gelmesin. Bir uzak doğudan Doğu Türkistan’dan, bir  Dağlık Karabağ’dan.  Yine aylarca cefa çeken  Arakan ve zulmün hiç eksik olmadığı Ortadoğu’dan katliam haberleri peş peşe duyuluyor. Yakın zamanda yaşanan olayları şöyle kısaca hatırlatmakla başlayalım konuya.

\r\n

Doğu Türkistan’da bir  halk  yıllardır  büyük baskı ve zulüm altında sindirilmeye çalışılıyor.  Doğu Türkistan’da  Çin  görünen zalim olarak zulmünü yapmakta.  Peki ya Ortadoğu da zalim kim?  Burada yıllardır yanan ateş niye?  Uygur Türklerinin yaşadığı zulmün  aksine Ortadoğu’da İsrail’i saymazsak diğer aktörler gizli. Çünkü petrol pastası çok büyük. Böyle olunca da geçmişten günümüze sular bir türlü durulmuyor.   Senaristler ve oyun sahipleri  hep aynı fakat yıllardır aktörler değişiyor. Görünürde iç savaş var, terör hakim, insanlar birbirlerine düşman…

\r\n

Arakan’da insanlar öz yurtlarından  vahşice katledip kovuluyor, göç etmeye zorlanıyor. Mısır’da yapılan darbe sonucu halkın seçtiği yöneticilerin  yaka paça indirilip çocuk, kadın, yaşlı, engelli demeden yapılan katliamlar daha unutulmadan;  batının şımarık oğlanı İsrail’in  yarım asırdır adeta yerim dar diyerek  topraklarını genişletmek için Filistin’de yaptığı zulüm devam ediyor. Sadece bu yıl içinde Gazze saldırılarında 490 çocuk katledilip 3.000 civarında çocuğun  yaralandığı  bağımsız kaynaklarca doğrulanıyor.

\r\n

Hemen yanı başımızdaki Suriye’deki iç savaşta   bugüne kadar 17 bin  çocuk  hayatını  kaybettiği  375 bin çocuğun  yaralandığını yetkili ağızlardan öğreniyoruz.  Geçmişte İran’la sudan sebeplerle savaştırıldığı yetmemiş gibi  yine  komşumuz Irak birden  mezhep  savaşına çekilip kurulan düzmece  örgütlerle  darmadağın ediliyor.  Asıl sebep bölge insanına müreffeh bir hayat vermek değil tabiî ki…  Belki de petrol kuyularının başında kim dursun,  satışı o değil  bu yapsın ve en önemlisi  paralar şuraya değil buraya yatırılsın meselesi.  Zavallı bölge halkının çektiği sıkıntılar kimin umurunda ki…

\r\n

Evet , Doğu Türkistan, Dağlık Karabağ, Filistin, Arakan, Mısır, Irak , Suriye  başta olmak üzere  çeşitli ülkelerdeki  masum halkın çektiği sıkıntı kimin umurunda…  Hemen belirtmek gerekir ki maalesef dünyada  yaşanan sıkıntıların büyük bir bölümü İslam coğrafyasında yaşanıyor.  Yine  özeleştiri  yapmak gerekiyor ki  demek ki biz Müslümanlar olarak  basit kısır çekişmelerden  kurtulup İslam’ın emri doğrultusunda “bir” olup dik duramamışız.  Parçalanıp bölününce de nifak tohumları çabuk yeşeriyor ve rant  kapma,  paraya  hakim olma  adına bu topraklardaki  savaş  da hâlâ  devam ediyor.

\r\n

Dünya beşten büyük!

\r\n

Önceki gün  Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda  bir çok ülkenin temsilcisi konuşma yaptı. Çoğu ülke yetkilisi yine her zaman ki gibi sözde kalan ve  uygulamaya koymayı dahi düşünmedikleri konuları birbiri ardına sıralayıverdiler.  Dünya ülkelerinin  güvenlik  başta olmak üzere  farklı konularda  sorunlarının konuşulduğu yer olan  BM’de ne yazık ki beş ülkenin çıkarları doğrultusunda ya işlem yapılıyor  veya  konular çıkmaza girip  rafa kaldırılıyor.  Çünkü bu beş ülkenin de menfaatinin birleşip  ortak karar alması gerekiyor. Bir ülkenin bile  veto etmesi sonucu  karar alınamıyor.  Böyle olunca da  BM ile ilgili sorun başlıyor ve  asıl konu ortaya çıkıveriyor;  BM’nin, güvenlik konseyinin kendisi sorgulanır hale geliyor.

\r\n

Halkın seçtiği Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan yine mazlumların sesi  ve hamisi olmaya devam ediyor. Cumhurun seçilmiş başı olarak; “Dünya, bu beş ülkeden büyük” diyerek yeni bir yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu Çin ve Rusya’nın bir tarafa, diğerlerinin farklı yöne çekmesiyle  dünyadaki huzursuzluğun giderek arttığını belirterek yapılan zulümleri en azından bu ülkelerin teker teker yüzüne söylüyor. En önemlisi de Birleşmiş Milletler layıkıyla görevini yapmadığı için BM’den umudunu kesen  mazlumlar terör örgütlerinin kucağına itilmiş, onlarla bir şekilde anlaşmak zorunda bırakılmış oluyor.

\r\n

İnanıyoruz ki; Dünya’da zalimin zulmü altıda inim inim inleyen mazlumların muhakkak ki ahı yerde kalmayacaktır. Er  yada geç  ilahi  adalet  yeryüzüne hâkim olacaktır. Hakkı savunmak ve söylemek adına küresel vicdan daha fazla yara almadan  yeni bir yapılanma istemek, zalimin zulmünün sona ermesi adına  bir çıkış noktası olacaktır. Bu isteği de  tüm üyelerinin gözünün içine baka baka söyleyen ülkemizin Cumhurbaşkanı olmuştur.  Ümit ederiz ki yeni Türkiye,  zalimin zulmünün durdurulması  ve  cihana adalet dağıtılmasının öncülüğünü yapacaktır.

\r\n

 Sorunun çözümü aslında basit,  fakat  bazı ülkeler açısından  bugüne kadar  elde edilen tatlı kârları bırakmak yönüyle çok zordur. Fakat adaletin tesisi adına  bir yerden de başlamak gerekmektedir.  Öncelikle  Birleşmiş Milletler  yeniden şekillenmeli, ülke, inanç  ve ırklara göre farklı kararlar almamalı, daimi üye sayısı artırılmalı ve  tek bir kişinin(ülke temsilcisinin)  sözü ile  güvenlik konseyi kilitlenmemelidir.

\r\n

Dünya  barışı isteniyorsa  terör örgütlerine  hayat alanı bırakılmamalıdır.  Menfaatleri doğrultusunda adeta bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” mantığıyla yıllarca  katledilen insanları görmezlikten  gelenler,  unutmasınlar ki o  büyüttükleri yılan  gün gelecek kendilerine dolanacaktır.  Yine unutulmasın ki;  BM  yaşanan bu vahşeti çözememekle kalmamakta  dünya milletlerinin gözünde bu insanlık suçuna alenen  ortak olmaktadır. 

\r\n

Birleşmiş Milletler, “Beş Milletler” olmasın…

\r\n

BM, bu ortaya çıkan güvensizliği ortadan kaldırmalı  daha fazla gecikmeden  ağırlığını koymalı ve kanayan yaralara merhem olmalıdır. Aksi takdirde  bu topluluk daimi üye 5 ülke ile sınırlı kalıp onların hakimiyeti devam ederse o zaman  deyim yerinde ise  “Birleşmiş Milletler”  belki de “Beş Milletler” olarak yapayalnız kalacak ve hatta bu 5 üye kendi içinde de parçalanarak kopma yaşanacaktır. Yavaş yavaş ortaya atılıp  son yıllarda dillendirilmeye başlandığı üzere  Türkiye’nin de  aralarında olduğu yeni bir oluşum ortaya çıkacak ve  bu alternatif  bir yeni oluşumla birlikte artık çözemediği konularla Birleşmiş Milletler acizlik içinde kendi  ismini tarihe utançla gömmüş olacaktır.  Umarım geç olmadan  çözüm bulup zulmü engeller ve barışı tesis ederler. Mazlumun göz yaşını dindirmek  her şeye değer…

\r\n

İslam dünyasındaki iç karışıklıkların sevgiler sevgilisi Hz. Muhammed (sav) in  yolundan gitmek ve kardeşlikle son bulduğu ve dünyadaki tüm  insanlığın huzur içinde yaşadığı, gerçek ilahi adaletin  hâkim olduğu  sağlıklı,  huzurlu yarınlar temennisiyle... Sağlıcakla kalın.

\r\n

 

\r\n

25.09.2014

\r\n

 

\r\n

HAYATTAN  ESİNTİLER

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

MANSUR BİLGİN

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber