EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

MESCİD-İ AKSA İŞGALİ

Kudüs, biz Müslümanlar için önemli bir şehir. Her gün beş vakit namaz kılarken yöneldiğimiz Kâbe-i Muazzama’dan önceki  Müslümanların kıblesi Mescid-i Aksa orada.

\r\n

Bu mübarek belde İslam aleminin eski kıblesi olmakla kalmıyor. Efendimizin  bir gece çıktığı Miraç yolculuğunda semaya yükseldiği yer olma özelliğini taşıyor. Bazı peygamberlerin bir ömür  yaşadığı yer, çoğunun ise  kısa süre de olsa  kaldığı belde olması dolayısıyla İslam dünyasında farklı  bir öneme sahiptir Kudüs çevresi ve Mescid-i Aksa… Ayrıca bilindiği üzere Mescid-i Aksa, bizzat apaçık bir şekilde ismiyle Kur’an-ı Kerim’de (İsra-1-) zikredilmektedir. 

\r\n

İşte Müslümanlar açısından böylesine önemli bir yer olan ilk kıblemiz Mescid-i Aksa, İsrail askerleri tarafından işgal edilmiştir. Askerler  botlarıyla saygısızca mabedimize girmiş, pervasızca ortalığı darmadağın etmiştir. Bu durum İslam alemini acı bir şekilde yaralamıştır. 

\r\n

Evet,  İsrail basit bahaneler ile mübarek Ramazan ayından sonra Muharrem ayında bile saldırmaktan geri durmamış, kadın, çoluk-çocuk demeden insanları darp etmiş ve hatta orantısız güç kullanarak kendisine sözlü olarak tepki veren insanları vurmaktan bile çekinmemiştir.

\r\n

Bütün bunlar yaşanırken insan hakları savunucusu(!) demokrasinin beşiği(!) olduklarını ileri süren çağdaş(!) müreffeh(!)  batılı devletler adeta deve kuşu gibi başlarını kuma gömerek yaşanan vahşeti görmezlikten gelmektedirler. Türkiye başta olmak üzere birkaç ülke dışında büyük çoğunluk bu şımarıklığa göz yummakta. Maalesef halkının çoğunluğu Müslüman olan bazı İslam ülkelerinin liderleri kınamayı bırakın, küçükte olsa tepki vermekten bile çekinmekteler, bir kısmı ise cılız tepkilerle günü kurtarma peşindeler.  Müslümanlar adına durum çok vahim anlayacağınız.   Acı, fakat gerçek bu…

\r\n

Bu konuda en sert tepki, İslam’ın en güçlü hamisi durumundaki ülkemizden gelmektedir. Cumhurbaşkanımız ve  Başbakanımız verdikleri sert tepkinin yanı sıra İsrail’in yaptığı bu barbarlığın durdurulması için BM ve AB nezdinde girişimde bulunmuşlardır.  Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan; “Mescid-i Aksa’nın sadece Filistin halkının değil tüm dünyadaki Müslümanların ilk kıblesi ve kutsal mabedidir. İsrail yönetimi bu alçaklığı, barbarlığı durdurmak zorundadır. Mescid-i Aksa'ya karşı yapılan bu eylem, bu girişim asla affedilemez, bağışlanamaz"  diyerek BM ve AB’nin de saldırı karşısında kayıtsız kalmasını eleştirmiş ve  tüm dünya Müslümanlarının gönüllerindeki sızının tercümanı olmuştur. 

\r\n

Bazı insanlarımızın yahu  Irak, Suriye, Filistin, Arakan, Doğu Türkistan, Bosna vb. yerlerde meydana gelmiş veya halen devam eden zulümler karşısında “bizi ilgilendirmiyor, bizim sınırlarımız dışındaki bu olaylara niye karışıyoruz”  dediklerine bir çoğumuz şahit olmuşuzdur. Lafı hiç uzatmadan burada Sevgililer Sevgilisine başvuralım.  Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) şöyle buyuruyor. “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle düzeltin. Buna gücünüz yetmezse dilinizle düzeltin. Buna da gücünüz yetmezse kalben buğzedin; bu ise imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, İman, 78)

\r\n

Müslüman, kardeşi zulüm altında inlerken tepkisiz olmamalı, olamaz da. Genelde ülkemizin her köşesinde olduğu üzere, yerelde de  Manisa Sivil Dayanışma  Platformu üyeleri  Cuma namazı çıkışında  İsrail’i kınadı. Platformu  oluşturan STK’lar adına  basın açıklaması Memur Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu  tarafından yapılarak Mescid-i Aksa’ya yapılan  saldırıya sert tepki gösterildi.

\r\n

Müslümanlar olarak bu günler  birlik ve beraberlik  vakti.  Farklı kılıklara girmiş  küfür milleti, değişik isimler altında  bir o yandan bir bu yandan Müslümanlara zulmetmekte.  Artık iyice kavrayalım ki;  oynanan oyunun  finansörü,  yönetmeni,  senaristi ve amacı aynı.  Sadece  oyunun sahnelendiği  yerler  ve  görünen  aktörleri  farklı.

\r\n

İslam dünyası işte bu bilinçle tekrar kucaklaşmalı.  Bilinmeli ki, Müslüman’ın yine Müslüman’dan başka dostu yok. Öyleyse İslam alemi, silkelenip ayağa kalkmak zorunda. Hem de hiç vakit kaybetmeden kalkmalı. İçine atılan  ırk,  renk,  dil,  mezhepçilik  vb. fitne-fesat tohumlarını;  sevgi,  birlik,  beraberlik, dayanışma ve İslam kardeşliği  ile  kurutmalı.

\r\n

Ümitvârız ki, güzel günler çok yakın…  Bekliyoruz ki, elbette doğacak karanlık gecenin gündüzü…  İnanıyoruz ki,  Müslüman’ın gün gelecek,  gülecek  ağlayan  gözü…

\r\n

Yarın,  elbet bizim,  elbet bizimdir!

\r\n

Gün doğmuş,  gün batmış,  ebed  bizimdir! (N.Fazıl)

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

Hayattan Esintiler

\r\n

MANSUR BİLGİN

\r\n

11.11.2014

\r\n

 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber