EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

SON KIZILELMA: YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE (2)

Düşünceli ve fedakâr bir avuç insanın
\r\ntüm dünyayı değiştireceğinden
\r\nhiç bir zaman şüphe etme
\r\n(Margaret Mead)

\r\n

Tarihimizde olduğu gibi bundan sonra da bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke olarak geleceğe ilerleyebilmenin yolu; Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi ‘isimleri farklı, sancağı ortak devletler’ ile medeniyetimizin gerçekleştirdiği büyüklüğü fark etmemiz ve silkinip kendimize gelmemizden geçiyor.

\r\n

23 Nisan 1920'de Ankara'da, Polatlı'daki top seslerine rağmen Kurtuluş Savaşı'nı idare eden mebusların hayalinde Yeniden Büyük Türkiye vardı. Yeniden Büyük Türkiye, merhum Adnan Menderes'in, merhum Turgut Özal'ın, merhum Necmettin Erbakan'ın hayaliydi. Mehmet Akif Ersoy da, Necip Fazıl Kısakürek de, Mehmet Akif İnan da işte bu Yeniden Büyük Türkiye'nin hayaliyle yaşamışlardı. Yeniden Büyük Türkiye, bu milletin uzun zamandır azimle devam ettirdiği bir mücadeledir.

\r\n

Bunun için umudumuzun ve kardeşliğimizin hiç kimse tarafından zedelenmesine millet olarak, sivil toplum olarak izin vermemeliyiz. Ekonomimize, demokrasimize, aktif ve barışçı dış politikamıza, huzur ve refahımıza hiçbir karanlık elin dokunmasına göz yummamalıyız.

\r\n

Ayrıca; geçmişiyle güçlü bağlar kurabilen, kadim medeniyet değerlerini taşıyabilen, bununla birlikte gelecek tasarımı yapma yeteneğine sahip, öz güveni yüksek bireylerin yetişmesine katkı sağlayacak demokratik zihniyet ve düşünce ortamı sağlayacak bir eğitim sisteminin; toplumun beklenti, talep ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde köklü paradigma değişiklikleriyle yeniden yapılandırılması gerekiyor. Gençlerin yönetime katılma konusunda da motive edilmesi gerek. Gençlerin fırsat ve imkânları artırılmalı ve seçilme yaşını 18’e indirecek değişiklik bir an önce yapılmalıdır.

\r\n

Demokratik, sivil ve özgürlükçü, çerçevesini temel insan hak ve özgürlüklerinin çizdiği, ideolojik ön kabullerden arındırılmış, en geniş toplumsal uzlaşıyı temsil edecek ve bireyin devlete karşı özgürlüklerinin genişletilmesini sağlayacak, meşruiyet debisi yüksek, 77 milyonu kucaklayacak yeni bir anayasa da acilen yazılmalıdır.

\r\n

Ayrıca genel seçimler yaklaşırken, Sayın Başbakan; asıl gayesi Hakka ve halka hizmet olan, milletin hassasiyetlerini umursayan, dert edinen, sivil toplum kuruluşlarına sözde değil özde önem veren, nefsini idealleri uğruna ayaklar altına almış samimi birkadro oluşturmalı. Bu konuda çok dikkatli olması lazım.

\r\n

***

\r\n

26 Aralık 2014 Cuma günü Memur-Sen Konfederasyonu tarafından Ankara’da düzenlenen “Yeniden Büyük Türkiye Sempozyumu”nda konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şu cümlelerinin de tarihi bir öneme sahip olduğunu düşünüyor, dikkatlerinize sunarak, alması gerekenlere de önemli mesajlar gönderdiğinin altını çiziyorum:

\r\n

"Birileri umursamasa da birileri omuzlarındaki mesuliyetin gereğini yapmasa da güneş doğup battığı müddetçe bu dava ve mücadele sancağını taşıyacak yiğitler her zaman ama her zaman olacaktır. İşte yeni Türkiye'nin, yeniden büyük Türkiye'nin özü, ruhu, manası da tam buradadır.

\r\n

Sendikanın kurucusu Mehmet Akif İnan, kökü mazide olan, tarihin derinliklerinden bugüne ulaşan bir büyük davanın sancaktarıydı. O, sancağı büyüklerinden, kendisinden önceki nesillerden devralmıştı. Üzerine düşeni, sorumluluğunu hakkıyla yerine getirdi. Devraldığı sancağı onurla, gururla, şerefle taşıdı ve o sancağı kendisinden sonra gelenlere emanet etti.

\r\n

Şu anda Memur-Sen'in değerli başkan ve yöneticileri, sendikaların başkan ve yöneticileri işte o dava sancağını taşıyorlar. Yarın o sancağı gençlere, belki de genç Memur-Sen'in yiğitlerine emanet edecekler. İnanıyorum ki o gençler dava sancağını yürekleriyle tutacaklar ve hak mücadelesini, hukuk mücadelesini, emek ve ekmek mücadelesini iftiharla taşıyacaklar. Şunu bilmenizi isterim gençler, bu dava sancağı, bu mücadele ruhu, asla ve asla yere düşmeyecektir. İçimizden birileri umutsuzluğa düşse, yorulsa da, yılsa da o dava ve mücadele sancağı el değiştirecek ama asla kirlenmeyecektir.”

\r\n

Büyük Sultan Abdülhamid Hân’ı, Yeter söz milletin diyen, Ezanı aslına döndüren Adnan Menderes’i, hepimize büyük hayaller kurmayı öğreten ilk sivil Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı, milletin savunan adamı Müslüman coğrafyanın birleştirici lideri Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı, namlusu millete dönen tanklara selam durmayacağını haykıran Muhsin Yazıcıoğlu’nu hayırla, rahmetle yâd ediyor ve özellikle Davos’ta 'One Minute' diyerek kirli dünya düzenine ‘hayır’ diyen, gözlerinin içine bakarak zalimsiniz diye haykıran, dünya beşten büyük diyerek yeni dünya düzenini işaret eden, halkın doğrudan seçtiği ilk Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ben de millet adına yürekten teşekkür ediyorum.

\r\n

Bir şeye inanan adam,

\r\n

sen ne güzelsin!

\r\n

Ey bu davanın ferdi yangınını,

\r\n

orman yangınına çevirmek için yanan,

\r\n

kavrulan,

\r\n

kıvılcım saçan insan!

\r\n

Sen ne güzelsin!... 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa