EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ÇANAKKALE ZAFERİ

Çanakkale Zaferi, İslam’ın asırlardır sancaktarlığını yapan Osmanlı Devletinden intikam almak isteyen yedi düvele haddinin bildirildiği o eşsiz bir muharebe... Öyle ki Osmanlı Devletinin başkentine demir atmayı planlayan Yenilmez Armada(!) Mehmetçiğin kahramanca mücadelesi sonucunda boğaza gömülüyor ve hezimete uğruyordu…

\r\n

Bir asır yani 100 sene önce Çanakkale’de büyük bir destan yazılmıştı. Öylesine bir destan ki adeta onun kalemi Mehmetçik, mürekkebi de şehit kanıydı. Başlangıçta İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan bu savaş bloğuna hasta adam diye tabir ettikleri koca İmparatorluğun sıkıştığını düşünen irili ufaklı neredeyse tüm dünya ülkeleri ortak olmuştu.
\r\nMilli şairimiz Mehmet Akif’in ifadesiyle;
\r\nŞu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?
\r\nEn kesif orduların yükleniyor dördü beşi…
\r\nİşte bu küçücük kara parçasına adeta akbabalar gibi üşüşen ülkelerin, bombalar yağdıran yağmacıların öncelikli amacı boğazları elde edip erzak ve silah sevkiyatını kolaylaştırarak Çanakkale üzerinden İstanbul’a ulaşmak ve savaşta üstünlük sağlamaktı. Ama olmadı. Yapılan dünyevi hesaplar tutmadı, onların topu tüfeği varsa Mehmetçiğin iman dolu göğsü vardı. İşte bu küffar bloğuna karşı bir asır önce “Mehmetçik” malıyla, kanıyla büyük bir destan yazdı.
\r\nAsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:
\r\nİşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. (M.Akif)
\r\nŞüphesiz şehitlik ve gazilik bizim inancımızda büyük önem taşır. İşte İslam’ı sarıp boğmaya çalışan küffara karşı atalarımız canı pahasına düşmanın topunu tüfeğini göğsünde parçalamış şairin ifadesiyle “kanıyla tevhidin kurtuluşuna” vesile olmuştur. Şehitlik büyük bir mertebedir. Kutsal kitabımızda “Yani, mü´min için savaşta iki güzel neticeden biri vardır:Ya galip gelecek, ya şehit olacaktır.”(Tevbe) İşte bu bilinçle atalarımız ölürsem şehit, kalırsam gazi deyip cepheden cepheye koşmuşlar, bu vatanı koruyup bizlere emanet bırakmışlardır.

\r\n

Evet, bundan 100 yıl önce lazı, çerkezi, kürdü ve türküyle nice ırktan oluşan Muhammedin Ordusu “Mehmetçik” ilayı kelimetullah uğruna bu vatanı korumuş ve bize emanet etmişlerdir. O zamanki şartlarda çekilen sıkıntıları bilmeyen yoktur sanırım. Bunu yeni nesile anlatmak başta anne babalar olmak üzere bu topraklarda yaşayan büyüklerin en büyük görevidir. Şehitliğe gittiğimizde ilk dikkatimizi çeken farklı ırk ve dillerden aynı amaç uğruna şehit olmuş Muşlu, Antepli, Manisalı, kısacası Edirne’den Kars’a kadar hatta hatta şuan sınırlarımız dışındaki nice yerlerden Çanakkale cephesine gelmiş on binlerce insanın orada yan yana yattığını görüyoruz. Bu tablo; “Bir olun, iri olun, diri olun” diyerek birlik beraberlik mesajı veriyor.

\r\n

Günümüzde en küçük bir olayda ayrışmaya bahane arayan bizlere şanlı tarihimiz buna benzer nice güzel örneklerle doludur. Yeter ki kıssadan hisse kapmayı bilelim. Yeter ki at gözlüğü takıp olaylara tek yönlü bakmayalım. En önemlisi gençliği ayrışma kıvılcımları ile tutuşturmaya kalkmayalım. Bu ülkede yaşayanlar olarak bilelim ki her karışı şehit kanıyla sulanmış bu vatana sahip çıkmak hepimizin öncelikli hedefi olmalıdır. Aksini söylemeye gerek yok sanırım. Emanete sahip çıkmayanın işi çok zor. Neden mi? Eminim ki bu kadar şehidin iki eli onların yakasında olacaktır.

\r\n

Nasıl bir gençlik?
\r\nGünümüzde savaşlar illaki topla tüfekle yapılmıyor. Ülkeler bilim, teknoloji ve ürettikleri yeniliklerle cihana hakim oluyor. Onun için çalışmak ve üretmek gerekiyor. Bu konuda gençliğe çok büyük görev düşüyor. Öncelikle hafızamızda nasıl bir gençlik sorusuna cevap aramalıyız. Nasıl mı? Gayesini inancı doğrultusunda milletine hizmet olarak belirlemiş olan donanımlı bir gençlik. Atalarından aldığı bu kutsal emaneti korumak için yılmadan çalışan bir gençlik.

\r\n

Evet gençliği öylesine bir ruh haliyle yetiştirmeliyiz, öylesine bilinçlendirmeliyiz ki bilgi çağı denilen günümüzün baş döndürücü teknolojisini sadece oyun oynamak, chat yapmak için kullanmasın. Başka milletlerin ürettiği teknolojik gelişmeleri sadece uzaktan takip etmekle kalmasın. Onlar da artık bir şeyler üretsin.

\r\n

Bugünün gençleri ki hepimizin bildiği üzere onlar; bundan 550 sene önce mikrobun tarifini yapan Akşemsettin’in, takma kanatla uçmayı başaran Hazerfen Ahmet Çelebi’nin, en eski coğrafya kitabımızı yazan Katip Çelebi’nin, doktorların sultanı İbni Sina’nın, Piri Reis’in, Mimar Sinan’ın ve isimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz nice ilkleri ortaya çıkaran bilim adamlarının torunları.

\r\n

İşte bugünün gençleri iyi yetişip; dedelerinin yolunda ilerleyip atalarımızın kanlarıyla, canlarıyla emanet ettiği bu güzide vatanı muasır medeniyetler seviyesine çıkarma hedefimizi gerçekleştirip sözde değil yaptıklarıyla dosta güven, düşmana korku salmalıdırlar. Azim ve inanç… Yeter ki istenilsin. Azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz.

\r\n

Çanakkale cephesi başta olmak üzere geçmişten bugüne şahadet şerbetini içmiş, o yüce mertebeye erişmiş olan bütün şehitlerimize Mevlâ rahmet eylesin.
\r\nSağlıcakla kalın.

\r\n

HAYATTAN ESİNTİLER
\r\nMansur BİLGİN
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber