EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

BİR GENÇLİK, BİR GENÇLİK…


\r\nŞöyle çevremize baktığımızda, müthiş bir değerler erozyonunun yaşandığını her birimiz net olarak gözleyebiliyoruz. Sokakta yürürken, parkta çocukları eğlendirirken, minibüste/otobüste seyahat ederken, pazarda/çarşıda alışveriş yaparken… insani/ahlakî değerlerin inşa edilmesinin ne kadar gerekli olduğunu geçiriyoruz içimizden.
\r\nÇocuklarımızın ve gençlerimizin anne, baba, öğretmen ve arkadaşlarıyla ilişkileri, örfümüze, medeniyetimize ve nihayetinde dinimize uygun olmayan bir çizgiye doğru hızla ilerliyor. Kin, korku, öfke, nefret, düşmanlık, hırs, kıskançlık, hasetlik, yalan, bencillik ve şiddet dili, başta gençler olmak üzere toplumda hızla yaygınlaşıyor.
\r\nToplumun bu gidişine mutlaka ‘dur’ demeli ve ‘iyi insan’ yetiştirme noktasında; ‘değerler eğitimi’ ile ‘karakter eğitimi’nin, eğitim sistemi içinde mutlaka yer almasını sağlamak zorundayız.
\r\nEğitim sisteminin sorunlarını çözmek için; eğitimin temel felsefesinin, misyon ve hedeflerinin yeni baştan ele alınacağı, eğitim paradigmalarının gözden geçirileceği köklü bir reforma ihtiyacı vardır. Eğitim kurumları ve eğitim çalışanları üzerinden günü kurtarmaya yönelik yüzeysel çözümler yerine; sivil, demokratik, toplumsal değerlere daha duyarlı bir eğitim sistemini kurmak için somut adımların atılmasının zamanı geçmek üzeredir.
\r\nÇocuklarımızı ve gençlerimizi, ebeveynlerinin ve kendilerinin beklentileri doğrultusunda akademik bilgi ve becerilerin yanında, ahlaki ve dini değerlerimiz ekseninde yetiştirmek için eğitim sistemimizde köklü bir değişikliğe gitmek elzemdir.
\r\nBir ülkenin en büyük zenginliği, ne petrolü, ne uranyumudur; bilakis hem akademik hem de ruh planında iyi yetişmiş gençliğidir. Gençlik, milletin geleceğidir. Kendine kimlik arayan, bulanık bir gözlükle seyrettiği hayatı net hale getirmeye çalışan gençliğe bu arayışında destek olmak, yardımcı olmak, herkesin, her kesimin ve her kurumun görevidir, sorumluluğudur. Bu mesele sadece okulların öğretmenlerin görevi değil. Bu sorumluluk en başta ailelere aittir. Çocuklarımızın maddi ihtiyaçlarını karşılayarak, onların maddi isteklerini yerine getirerek bu sorumluluğun gereği yerine getirilmiş sayılmaz. Ruhu tatmin edilmemiş, ben merkezci, her istediğini emek vermeden elde eden bir çocuğun özgüveni çok yüksek olsa ne yazar? Ondan, elde ettiği her gücü yalnız kendi için kullanmaktan başka hiçbir şey beklenemez.
\r\nBu noktada acilen yapmamız gereken; gençlerimizi medeniyet köklerimizle, kültürümüzle, değerler sistemimizle buluşturmak önlerine rol modeller koymak ve örnek olmaya çalışmaktır.
\r\nOrtalıkta satanist gençlik, ateist gençlik, materyalist gençlik varsa; Kur’ân neslinin, Kur’ân gençliğinin bıraktığı boşluktan kaynaklanmaktadır. Üstad Necip Fazıl’ın sözlerini bir kez daha hatırlamakta fayda var: “Yepyeni bir nesil yoğurmak borcundayız. Potininin (ayakkabısının) burnundaki çividen, saçının en üst teline kadar, yepyeni, dipdiri, yakın maziye doğru hiçbir örnek tanımayan eşsiz bir zerafet, dikkat, heybet, hakimiyet, parıldatıcı bir nesil… dışından güneş gibi aydınlık bu neslin bütün nuru içinden gelecektir. O nurun ismi de olanca asliyet ve safiyetle İslâmdır.”
\r\nFelaket tellallığı yapmaktan hiç hoşlanmam ama; ruhaniyete sahip olamadıkları, fazlasıyla materyalist oldukları her adımların ziyadesiyle anlaşılan, ruhu bozulmuş, ülkenin gurur gününde polise Molotof atan, kendisine bilim öğretmek için gelen hocasına yumurta yağdıran, ortalığı yakıp yıkan, çevresine sürekli tehditler savuran, geleceğe yönelik hiçbir tezi olmayan bir gençlik zuhur ediyor. Ülkeyi kaosa götürme gayretiyle, yeniden dirilişimize balta vurmak isteyen küresel egemenler, cehaleti ve karanlığı örgütleyerek bu gençler üzerinden bizi vurmaya kalkıyor.
\r\nSivil Toplum Kuruluşlarımızın bu alandaki çalışmalarını maddi/manevi desteklemek gerek. Fedakarlıklarla samimi dokunuşlar yapacak adanmışları bu mühim çalışmalara kanalize etmek gerek. Buna kafa yormak, dertlenmek gerek. Bu sorumluluktan hiç kimse, hiçbir bahane ile kaçamaz.
\r\nGenç yaşında kavmin putlarını kırarak inkarcıları karşısına alan Hz.İbrahim (as) gibi veya yaşadıkları dinsiz kavimden ayrılarak mağaraya sığınan az sayıda gençten oluşan Ashab-ı Kehf gibi kendilerini ahlaksızlıktan koruyan gençler yetiştirmedikçe; bu dünyada ne ile övünürseniz övünün, hepsi kuru birer ego tatmininden öte olmayacaktır.
\r\nÜmitvarız, gayretkarız ve duacıyız; Fatihleri yetiştiren bu coğrafya, bağrından yine tarihi yeniden yapacak kahramanlar çıkarmaya gebedir…
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa