EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

HAYIRLI EVLÂD İSEM, BUGÜNÜ KUTSALLAŞTIRMAYI REDDEDİYORUM!!!

Her gün her namazın ardından duasının en başına babasını ve annesini koyanlara,

\r\n

Anne ve babasına yüzünü ekşitmeden, bir dediğini iki etmemecesine hasbî olarak hizmet edenlere,

\r\n

Allah'ın rızasını celbeden iyiliklerin peşinde koşarak, anne-babasının amel defterini ebediyyen açık bırakanlara,

\r\n

Bir içten bakış, bir tatlı söz ve onları memnun etmek için gösterilen bir tutum/davranışı, Allah Azze ve Celle'yi memnun etmiş hissiyatıyla tüm yüreğiyle gösterenlere,

\r\n

Sonsuzluğa uğurladığı anne ya da babasını her gün ama her gün yâ-sînlerle yâd edenlere,

\r\n

Dünyadaki en kıymetlilerimizi sömürme çarkına direnerek, icat edilmiş günlere rest çekenlere

\r\n

SELAM OLSUN!...

\r\n

Aile olgusu ile sorunlu olan batı uygarlığı, sorunları perdelemek, vicdanları susturmak için de, samimiyeti kendinden menkul günler icat etmişler. Kadınlar Günü, Babalar Günü, Anneler Günü vb.

\r\n

Bu icat edilen günlerin samimi bir niyetin ürünü olmayışlarının göstergelerinden en önemlisi, bu günlerde tüketimin artmasına ilişkin oluşturulan atmosfer. Bu yönüyle Babalar Günü, kapitalizmin tüketim çılgınlığını köpürttüğü yeni bir imkân olmaktan öteye bir anlam taşımıyor bence.

\r\n

Bu tür özel günleri kapitalizm icat etmedi mi?
\r\nBöyle kapitalizmin icadı olan ve en değerlilerimizin sömürüldüğü günlerde anne, baba yahut öğretmenlerin hatırlanması ilk bakışta oldukça masum görünüyor ama ucu, para harcamaya, en değerli hediyeyi almaya dayanıyor. Tüm kitle iletişim araçları da bilinç ve bilinçaltı mesajlarla “kutlama varsa, değer verilmiştir” anlayışını pompalıyor bir yandan da. Hatta iş; özel günü unutulan, kutlanmayan, kendisi için para harcanmayan kişide değersizlik duygusu oluşturacak kadar da toplumsal bir baskıya dönüşmüş durumda.

\r\n

Kendi medeniyet değerlerimizden uzaklaştıkça, bu tür günler toplumumuzda da dikkate alınan, kutlanan ritüeller haline geldi malesef. Babasını Babalar Günü’nde elinde çiçeğiyle huzurevinde ziyaret eden bir evlat tablosu karşılaşılabilecek en acı tablolardan birisi değil midir?

\r\n

Aslolan, cenneti annelerin ayakları altına koyan, ebeveynine 'öf' bile demeyi yasaklayan, Allah'ın rızasını anne-babanın rızası şartına bağlayan büyük medeniyetimizin birikiminin farkına vararak anneleri, babaları, kadınları, öğretmenleri bir ömür boyu baş tacı etmektir.

\r\n

Hayatta olan anne-babalarını, medeniyet öğretilerimiz doğrultusunda her zaman baş tacı eyleyen, ‘öf’ bile demekten çekinen, titizlikle gönlünü alanlara
\r\nve vefat eden anne ve babalarını da, ardında sadaka-yı câriye nevinden hayırlı evlat bırakmanın semeresiyle kabirlerinde muazzez eyleyenlere selamlar olsun!

\r\n

 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa