EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kamu görevlilerini mutlu etmeyecek hiçbir teklifin altına imza atmayacağız

            3 Ağustos Pazartesi günü tüm kamu çalışanlarını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Toplu sözleşmeye referandumla birlikte “evet” demiştik. Toplu görüşme dönemlerinde sendikalar, sadece görüşlerini belirtebilirlerdi. Toplu sözleşme ile birlikte masaya taraf olarak oturuyoruz. Kamu işveren heyeti ile çatır çatır pazarlık yapıyor, anlaşamadığımız maddelerde hakem kuruluna gidiyoruz. Hakem kurulunda da kamu işveren heyeti temsilcilerinin yanında sendika temsilcilerimiz, ünv ve yargıtaydan da temsilciler var.

\r\n

            Bazı sendikamsı görüntülü örgütler, bu yıl ki toplu sözleşmenin ertelenmesi propagandasını yapıyor. Milletin hayrına bugüne kadar hiçbir iş yapmamış olan chp de onu destekliyor. Toplu Sözleşmelerin bir ay veya iki ay ertelenmesi durumunda kamu görevlilerinin ne kazanacağı,  Türkiye’nin ne kazanacağı konusuna, KESK’in teklifinde hiçbir zaman yer verilmedi. Niçin ertelenmesi gerektiğinin gerekçesi anlatılmadı. KESK’in bu çıkışları, gündemde kalma, medyada yer bulma, kamuoyu algısı oluşturmanın ötesine geçemiyor.  Kamu çalışanları bu tavırları,  gündemde kalma, siyasetin ilgisini çekme, tabana şirin gözükme gayretleri olarak görüyorlar.

\r\n

Memur-Sen de diyor ki; “Yasa var, masa var, kasa var. Niçin toplu sözleşmeler ertelensin? Bir ay içinde devletin kasasına yeni kaynaklarlar mı girecek? Masanın tarafları mı değişecek? Yasa mı değişecek? Hayır.  Yetkili konfederasyon ile yetkili sendikalar belli, yetkili olanların Toplu Sözleşme yapmaya, imzalamaya ve itiraz etmeye tam yetkileri var. Hükümet var. Kamu İşveren Heyeti var. Bürokrasi var. Toplu Sözleşme yapmak için bütün şartlar hazır. Toplu Sözleşme masasından kaçmaya, Toplu sözleşme görüşmelerini ertelemeye hiç gerek yok. Biz yetkili Konfederasyon olarak, takvimi harfiyen uygulayacağız, uygulatacağız. Biz bu tür hareketleri, Toplu Sözleşme masasını değersizleştirme ve sulandırma hamleleri olarak görüyoruz, itibar etmiyoruz. “

\r\n

Memur-Sen, il başkanları ile birlikte ciddi bir şekilde çalışarak  kamu çalışanlarını memnun edecek bir formülle (YÜZDELİK ZAM + TABAN AYLIĞA ZAM + ENFLASYON FARKI + REFAH PAYI) sıkı bir talep listesi hazırladı ve geçtiğimiz pazartesi Devlet Personel Başkanlığı’na sundu.  2016 yılında; Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL Zam+ 2015 yılı ekonomik Büyüme Oranının %50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar Refah Payı artışı+ Enflasyon farkı istiyor.  2017 yılında; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL Zam+ 2017 yılında  üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar Refah Payı artışı+Enflasyon farkı istiyor. Aile, yol, yemek yardımları ve bunların yanında onlarca sosyal, ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili talepler var. (Bu linkten detayları inceleyebilirsiniz: http://www.memursen.org.tr/haber/memur-senin-2016-2017-toplu-sozlesme-talepleri-aciklandi/)

\r\n

Memur-Sen’in  13 yılda üye sayısını 20 kat artırması tesadüfi değil, birilerinin lütfu da değil.  Konfederasyonun üye artışında  en önemli etken, kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük haklarında sağlanan iyileşmelerdir.  Kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi, hatta onların enflasyonu ezmesi, Kamu görevlilerine  Toplu Sözleşme dışında her alanda hizmet üretilmesi, Ferdi kaza sigortası, yüksek lisans imkanı,  avukatlık hizmetleri, sınavlara hazırlık kursları bunlardan bazıları. Konfederasyonun yoğun talep görmesinde mazlumlara sahip çıkmasının,  milletimizin ve insanlığın evrensel değerlerini hayata geçirmede aktif sorumluluk almasının etkisi ve rolü de çok büyük. İnşallah  yeni kazanımlar üreterek,  toplumsal faydası yüksek yeni değerlerin inşa ederek üye sayısını artırmayı sürdürecek.

\r\n

Toplu Sözleşme düzeninin olmazsa olmazlarından ve hatta toplu sözleşmenin ana unsuru sayılabilecek en önemli madde, Memura grev hakkı verilmesi. Hakkıyla Toplu Sözleşme yapmak için kamu görevlilerine mutlaka grev hakkı verilmeli.  Bunun yanında da, siyaset hakkının da verilmesi ise, hem Türkiye’nin demokratikleşmesine,  hem de yürütmenin eylem ve işlemlerinin kalitesinin artmasında olumlu katkı yapacak. İşçilerin siyaset yapma hakkı var ama kamu görevlilerinin yok. Kamu görevlilerinin tüm birikimleri siyaset kanalıyla kamu yönetimine yansıtılmalı. Ülkenin en eğitimli kesiminin siyasetten uzak tutulması, bu ülkeye ve kamu görevlilerine fayda değil zarar verir.

\r\n

Kamu görevlilerinin iş güvencesi de Memur-Sen’in vazgeçmeyeceği en önemli kırmızı çizgisi. İş güvencesine dokundurtmamak yanında bütün kamu görevlilerinin istihdam türü yönüyle iş güvencesine sahip olması da en büyük hedefi. Bu çerçevede, yakın geçmişte 4/B ve 4/C kapsamında istihdam edilen kamu görevlilerinin kadroya geçirilmesini, yıl boyunca istihdam edilmelerini sağladı Memur-Sen. Bu yılda, hem 4/B ve 4/C için kadro isteyecekler. Bununla yetinmeyip, üniversiteli işçiler ve KİT personelinin de istekleri halinde kadroya geçirilmesi teklifini masaya taşıyacaklar. Kuralsız ve düzensiz çalışma olarak görülen ve insan onuruyla bağdaşmadığına inandığımız esnek ve taşeron çalıştırmaya da şiddetle karşı çıkıyorlar. Memur-Sen, “Modern kölelik diyebileceğimiz güvencesiz esnek çalışma ve taşeronlaşmaya karşı mücadele, taşeron mağduru işçi kardeşlerimiz kurtuluncaya kadar, kamu hizmetlerinde taşeron uygulamaları son buluncaya kadar devam edecek.” diyor.

\r\n

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek de; “İmkanlara bakarız, memur maaşlarına yapılacak her 1 puanlık zammın bütçeye 1,5 milyar lira ek maliyet getiriyor. Bütçenin yaklaşık yüzde 30'unun memur maaşlarına gidiyor. İmkanlar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsız. Taleplere saygı duyarız ama bu bir müzakere sürecidir. Ancak, 'seçim belirsizliği var' diye de Türkiye'nin ileride ödeyemeyeceği bir faturayı da millete ödetmeyiz" dedi.

\r\n

Sayın bakan, kamu çalışanları sadaka değil, Toplu Sözleşmede haklarını itiyorlar. Bu ülke şu kadar büyüdü bu kadar gelişti diyorsunuz, eyvallah. Ülkenin hem ekonomik hem demokratikleşmesi anlamında en büyük katkıyı sağlayan Memur-Sen de; ülkenin bu büyümesinden kamu çalışanların pay istiyor. Bahane üretmeyin lütfen. Bazı tahminlerle, olumsuz söylemlerle değil, gerçeklerle gelin masaya.

\r\n

Kamu çalışanlarının 11 iş kolunda da yetkili konfederasyonu Memur-Sen’in Genel Başkanı Sayın Ali Yalçın TRT HABER’de gerçekleştirilen bir programda şu cümleyi kullanarak, çalışanlarının gönlünü bir kez daha kazandı ve güvenleri ile umutlarını artırdı: "Kamu görevlilerini mutlu etmeyecek, onların kabul etmeyeceği hiçbir teklifin altına imza atmayacağız!"

\r\n

3 Ağustos’ta başlayacak olan ve 20 milyona yakın kamu çalışanlarıyla kamu emeklilerini direk ilgilendiren toplu sözleşmenin; kamu görevlilerine, emeklilerine ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

\r\n

Fi Emanillah                                                                                                     Mehmet Emin SOFUOĞLU  

\r\n

 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa