EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Antalya’da Yöreler Renkler Festivali başladı

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği Yöreler Renkler Festivali, muhteşem gösteri ve konserle başladı. Festivalin açış konuşmasını yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Dünya savaşıyor. Kan gözyaşı var. Ama biz; Muratpaşamız’da, Antalyamız’da böyle birbirimizi sevmekte, saymakta karalıyız” kararlıyız dedi.

Eklenme:24.09.2017 / 09:36          Güncelleme:24.09.2017 / 09:36
Muratpaşa Belediyesi’nin kökleri ‘herkesin birarada, kardeşçe yaşadığı yer’ anlamına gelen Pamfilya’ya uzanan barış, dostluk ve kardeşlik festivali Yöreler Renkler, başladı. Akdeniz’den Karadeniz’e, Trakya’dan Doğu Anadolu’ya ve Ukrayna’dan Rusya’ya varana kadar Muratpaşa’yı oluşturan tüm kültürlerin tanıtıldığı festival; Cumartesi saat 17.00’de Kent Meydanı’nda derneklerin kurduğu stantların açılışı ardından da Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün ‘Yörük Başları’ temalı sunumuyla başladı.
Oğuz Aksaç konseri
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu Başkanı Deniz Akgün, 52 dernek yönetiminin katıldığı ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış gecesinde Oğuz Aksaç sahne aldı. Birbirinden güzel türkülerle, vatandaşları coşturan Aksaç’a, günün anısına çiçeği, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci verdi.
Festivalin sahibi
Hep birleşmeden, sevgiden, kardeşlikten ve komşuluktan yana olma çağrısı yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Yöreler ve Renkler Festivali’nin sahibi; yüreğinde insan sevgisi taşıyan, insanlık adına da sorumluluk hisseden herkestir. Ayrışmak çok kolaydır insanlar her fırsatta ayrışıyor. Ayrışma çıkarmak dünyanın en kolay şeyidir. Ama birleşmek marifet ister, insanlık, enginlik ister. Sıkıntıları, çelişkileri aşabilmek; erdem, bilgelik ister. Biz Muratpaşamız’da yaşayan bütün insanlarımızla yani birbirimize kenetleniyoruz. Kucağımızı açıyor, birleşiyor, bütünleşiyoruz. Buradan bütün dünyaya diyoruz ki, sevelim sevilelim gerisi yalan. Dünya kimseye kalmaz” dedi.
“Dünya savaşıyor, kan göz yaşı var”
Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Memleket İsterim şiirini okuyan Başkan Uysal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Burada, sadece Türkiye içinden derneklerimizi temsil eden komşularımız yok, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan derneklerimiz de var. Burada, derneklerimiz, derneklerimizin oluşturduğu bir ortak akıl platformu var. Deniz başkana, tüm dernek başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Burada, Muratpaşamız’da yaşayan bütün komşularımız, Türkiye’nin 4 bir tarafı var burada, Buranın adı antik çağda; Pamfilya’ydı. Pamfilya; bütün farklılıkları aşmak farklı bütün insanların ortak bir akılda buluştuğu yer demek. Burası hala Pamfilya ruhunu sürdürüyor değil mi? Sürdürmekte kararlıyız. Dünya savaşıyor, kan ve gözyaşı var. Ama biz; Muratpaşamız’da, Antalyamız’da böyle birbirimizi sevmekte, saymakta karalıyız.”
“Kardeşçe yaşamayı öğrenemedik”
Yöreler Renkler Festivali’ne katılan dernekler adına konuşan Deniz Akgün, “Herkesi bir arada, coşkulu, kardeşçe görmek ne güzel. Siyahi lider Martin Luther King, ‘bir hayalim var’ diye başlayan sözlerinde siyah beyaz ayrımı olmadan çocukların el ele tutuşacağı bir dünya hayal ediyorum demişti. Bizler kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik ancak kardeşçe yaşamayı öğrenemedik. Hepimiz ya birlikte kardeşçe yaşamayı öğreneceğiz ya da aptallar gibi hep birlikte yok olacağız. Hemşeri dernekleri olarak; Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü, Yörüğü, Abdalı ile bizler kardeşçe yaşamayı öğrendik. Ümit Uysal Başkanımız’ın desteği ile yaktığımız bu çoban ateşi umarım önce yurdumuzu, sonra dünyayı ısıtır. Umarım savaşlar son bulur” dedi.
Sahne Ukrayna’nın
1 Ekim’e kadar sürecek olan Yöreler Renkler Festivali’nde bugün sahne Ukrayna’nın olacak. Antalya nostaljisinin de eseceği gecede Onur Nugay sahne alacak.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa