EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Terör Oyunu

 Son günlerde millet olarak bir büyük sınavdan geçiyoruz. Hem de çok çetin bir sınav. Tuzak büyük. İnsanımız, hassas sinir uçlarına dokunulup adım adım çatışma ortamına, kardeş kavgasına çekilmeye çalışılıyor.

\r\n

Başta belirtelim ki sanırım herkesin aklında şu soru var. Ne oldu da birdenbire ortalık karıştı? Bu soru, öyle bir iki kelime ile cevaplanacak gibi değil. Konu, İslâm aleminin genelindeki gelişmelerle doğru orantılı. Ayrıca; bu sorunun cevabını da sanırım hepimiz çok kez duyduk; “Birileri bir yerden yine düğmeye bastı…”

\r\n

Senaryo yazılalı yıllar, son oyun vizyona gireli yaklaşık 35 yıl olmuş. Kısaca oyuncular ve senaryoda değişiklik olsa da baştan beri yapımcı, yönetmen ve senarist aynı. Bizi birbirimize düşürmeye çalıştıkça eminim ki onların keyfine diyecek yok.

\r\n

Terör ve kardeşlik kelimeleri yan yana duramayacak kadar birbirine tezat iki kelime. Biri kavga ve kanı diğeri ise birlik, beraberlik, sevgi ve muhabbeti çağrıştırıyor. Terör zehrinin panzehri var elbet; kardeşlik… Çünkü; sevgi ve kardeşlik tohumlarının filizlendiği yerde kin ve nefret tohumları hiçbir zaman yeşeremez.

\r\n

Birileri bizi birbirimize düşürmeye çalışsa da bu kez inşallah başaramayacaklar. Çünkü bizim kökümüz sağlam. Kök sağlam olunca rüzgar ne kadar sert eserse essin, gövdeyi sallasa da bir şey yapamaz.

\r\n

Bizler ki çok uzağa gitmeye gerek yok, yakın geçmişte “Çanakkale geçilmez!” sözünü dünyaya ezberletmiş, yokluk ve yoksulluk içinde kurtuluş savaşını kazanmış bir ecdadın torunlarıyız. Atalarımız; lazı, çerkezi, arabı, kürdü ve türkmeni ile tek yumruk olmuş İlayı Kelimetullah altında birleşmiş, sonunda zafer nasip olmuştur.

\r\n

Gün birlik olma ve büyük birliği sağlama günüdür.

\r\n

Gün, dargınlık ve kırgınlıkları bir kenara atıp, Hacı Bektaş-ı Veli’nin ifadesiyle; “Bir olma, iri olma ve diri olma” günüdür.
\r\nBu birliktelik dünyevi hırslardan ve kişisel menfaatlerden uzak, gönülden olmalı, sağlam bir temele dayanmalıdır. Temel sağlam olmalıdır ki bu birliktelik ayrışmaya, düşmanlığa dönüşmesin.

\r\n

Bu birliğin yol haritası ve temeli kutsal kitap ile sevgililer sevgilisine(sav) dayanmalıdır ki herkes birbirine kenetlensin ve gönülden bağlansın. Ama, lakin ve fakat kelimelerini ile başlayan hiçbir itiraza mahal kalmasın.

\r\n

Evet, sözün özü bizim bizden başka dostumuz yok. Bunun doğruluğunu ispata da gerek yok. Şöyle bir geçmişimize bakmak yeter bunu anlamaya.

\r\n

Bilmeliyiz ki, ayrılıp parçalanmak kimseye yarar sağlamaz. Geçmişte olduğu gibi birbirimize her zamankinden daha fazla kenetlenelim ki bu zor günleri sabırla atlatalım.

\r\n

Unutmayalım ki; Yaradan’ın (C.C.) buyruğu altındaki bir büyük birlik, toplumun ayrıştırılmaya çalışıldığı bugünlerde sen-ben yerine “biz” de birleşip düzlüğe çıkmamızı sağlayacak tek yoldur.

\r\n

Uyanık olalım, oyunu bozalım ve daim kardeş kalalım.

\r\n

Yeter artık, bu terör bitsin,
\r\nMutluluğa koşalım bugün,
\r\nSen ben kavgası çok çirkin,
\r\nKardeşçe yaşayalım bugün…

\r\n

Parçalanmayalım bölünüp,
\r\nSonra pişman olup dövünüp,
\r\nYem olmadan kurda kuşa,
\r\nTek vücut olalım bugün…

\r\n

Yunus misali olsun sevgimiz,
\r\nTevazuda örnek Mevlâna’mız,
\r\nBir olalım der Hacı Bektaş’ımız
\r\nBirbirimizi hoş görelim bugün…

\r\n

Mansur diyor ki, nedir derdimiz,
\r\nMüminler kardeştir der dinimiz,
\r\nAcıda, sevinçte ve kederde biz,
\r\nDaha sıkı kenetlenelim bugün…

\r\n

Mansur BİLGİN

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber