EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

1071 Malazgirt Kümbet Camii bitirilemiyor

Muş’un Malazgirt ilçesinin en eski camilerinden olan ve yıkılarak yerine Selçuklu mimarisine uygun olarak yaptırılan 1071 Kümbet Camii’nin tamamlanması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım bekleniliyor.

Eklenme:15.11.2017 / 09:13          Güncelleme:15.11.2017 / 09:13
Malazgirt Derneği ile Malazgirt Camilerini Yapma ve Yaşatma Derneğinin organizasyonunda başlatılan çalışmalar neticesinde caminin içindeki nakış işlemelerle kaba inşaatı tamamlandı. Camiinin tamamlanması için hayırsever vatandaşlardan yardım beklediklerini söyleyen Malazgirt Camilerini Yapma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı H. Tahsin Altın, "Camimiz yaklaşık dört yıldır bitirilemedi. Camimizin iç dekorasyon ve nakış işlerini borç harç bitirebildik. Fakat camimizin dış cephe kaplama işini Bingöl’den getirdiğimiz taş ustaları yapıyor. Bu taş ustalarından Allah razı olsun, çok güzel bir taş işçiliği ile camimizi adına ve tarihine yakışır şekilde yapıyorlar. Bu taş ustalarına çok borçlandık. Adamlar bize çalışıyor, camimizi bitirmeye çalışıyorlar, bizler ise daha kendilerine iyi bir ödeme yapamadık. Bu taşlar özel olarak Diyarbakır’dan geliyor ve çok pahalı. Bizim bu ustalara bir hayli borcumuz oldu. Camimizin bitmesi için yardımlarınıza çok ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanım siz tüm dünyaya 1071 Malazgirt ruhunu sevdirdiniz. Buradan Malazgirt halkı adına sizin çok değerli makamınızdan, 1071 Kümbet Camii için yardım talep ediyoruz. Demokrasimizin temeli olan camilerimizi her zaman çok önemsediğinizi biliyoruz. Cumhurbaşkanım ve Başbakanım, camimizin bir an önce faaliyete geçmesi için sizden yardım talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan ilçemizi ziyaretleri sırasında kendisine tüm borçlarımızı kapsayan bir belge sunduk. Kendisinden de yardım bekliyoruz. Türkiye Okçuluk Vakfı olarak bizlere yardımcı olsunlar. Çok değerli devlet büyüklerimiz ve sevgili iş adamlarımız bizlere yardımcı olun. Bu tarihi camiyi bir an önce bitirip faaliyete geçilelim. Şimdiden yapacağınız yardımlar için çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Malazgirt 1071 Kümbet Camii’nin Selçuklu mimarisinin en güzel örneği olduğunu ifade eden taş dekorasyon ve süsleme ustası Ahmet Orman ise, "Bu taş sanatını 29 yıldır yapıyorum. Biz bu camiyi çok zor şartlar altında yapıyoruz. Para sıkıntısı yaşıyoruz. Bu camiyi yaptığımız günden beri çok mağdur olduk. Yaklaşık 250 ile 300 bin TL para harcadık, fakat cami yetkilileri tarafından bize iyi bir ödeme yapılmadı. Ödeme çok sıkıntılı. Başkan sağ olsun, bize para bulmak için çok çalışıyor. Fakat cami yapmak tamamıyla hayır ve hasenat işi. Yetkililere sesleniyoruz, camiye yardımcı olsunlar. Ben ve yanımda çalışan arkadaşlar ödeme alamadığımız için çok mağduruz. Malzeme parası, işçilik derken bayağı yüklü bir para gerektiriyor. Cami derneği bize şu an yaklaşık 250 bin TL borçlu” diye konuştu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir. Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber