EKONOMİ ASAYİS MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Eğitim uzmanı Süleyman Çokay’dan rehberlik yönetmeliği açıklaması

Aydın Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Kurucu Müdürü, Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Süleyman Çokay, Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eklenme:15.11.2017 / 09:18          Güncelleme:15.11.2017 / 09:18
Söz konusu yönetmeliğin okul sistemi içerisindeki dengeleri olumsuz yönde etkilediğini öne süren Süleyman Çokay; “Yeni sınav sisteminin son hızıyla güncellendiği bu günlerde okul rehberlik servislerine çok ciddi sorumluluklar düşmekte. Özellikle TEOG ve YGS sonrası belirsizlikler, sistem üzerinde yapılan olumsuz değişiklikler hem ailelerde hem de öğrencilerde hedefsizlik oluşturmuş, sisteme karşı güvensizlik beraberinde motivasyon eksikliğini ortaya çıkarmıştır. Bu dönemde öğrencilerin ilk buluşma noktası olan okul psikolojik danışmanları ne yazık ki farklı bir yöne doğru çekilmekte. ‘Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ’de Okul Psikolojik Danışmanı Ulusal Meslek Standartları belirlenmişti. Bilimsel çalışmanın ardından 10 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği yayımlandı. Yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte eski yönetmelik yürürlükten kalkarken, yeni rehberlik yönetmeliği içerisinde rehber öğretmenlere nöbet ve belleticilik görevleri de verildi. Yeni yönetmeliğin altıncı bölümünde Eğitim Kurumlarında Rehberlik Hizmetlerinin Yürütülmesi başlıklı kısımda okullarda, kurumlarda görev yapan rehber öğretmenlerin görevleri yeniden belirlendi. Rehberlik öğretmeninin görevleri başlıklı 34.madde de yer alan ibarede rehber öğretmenlerin sınavlarda görev alabileceği, belleticilik görevi ve nöbet görevi yapacağı belirtildi” dedi.
Yapılan düzenlemelerin ardından cevap bekleyen sorular bulunduğunu kaydeden Çokay, şöyle konuştu: “Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği okul sistemi içerisinde tüm dengeleri bozmuştur. Umarım bu soruların cevapları en uygun şekilde değerlendirilip gerekli düzenlemeler yapılır ve ulusal meslek standartları yakalanır”

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa