EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kadınlarla ilgili korkunç diyabet rakamları tedirgin ediyor

Diyabet, son yıllarda kadınları büyük oradan etkilerken, Endokrinolog Prof. Dr. Mitat Bahçeci, dünyada yaklaşık 199 milyon kadının diyabet hastası olduğunu söyledi.

Eklenme:15.11.2017 / 10:09          Güncelleme:15.11.2017 / 10:09
Diyabetin dünya genelindeki kadın ölümlerinin en sık 9. nedeni olup, her yıl 2,1 milyon kadının ölümünden sorumlu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bahçeci, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi. “Kadınlar diyabeti hafife almamalı” diyen Bahçeci, “Diyabetle mücadelede egzersiz çok önemli. Herkes ama özellikle kadınlar ve genç kızlar sağlık için fiziksel aktivite yapmalı” dedi.
İnsülini keşfeden Frederic Banting adlı bilim adamının doğum günü olan ve 14 Kasım’ın dünyanın her yerinde Dünya Diyabet Günü olarak kutlandığını hatırlatan Prof. Dr. Bahçeci, 2017 yılı temasının ‘Kadın ve Diyabet, Sağlıklı Gelecek Hakkımız’ olarak belirlendiğini vurguladı. Dünyada yaklaşık 199 milyon diyabetik kadın olduğunu ve bu rakamın 2040 yılında 313 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini belirten Bahçeci, “Dünyada her 5 diyabetik kadın hastanın 2’si doğurganlık çağında ve bu durum 60 milyon kadına karşılık geliyor. Diyabet dünya genelindeki kadın ölümlerinin en sık 9. nedeni ve her yıl 2,1 milyon kadının ölümünden sorumlu. Tip 2 diyabetli kadınlar diğer kadınlardan yaklaşık 10 kat daha fazla koroner arter hastalığı riskine sahip. Tip 1 diyabetli kadınlarda kontrolsüz diyabet düşüğe ve anormal bebek doğurma riskine yol açıyor” diye konuştu.
İzmir Kent Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, şöyle devam etti:
“Bu mesajla diyabet riski olan ya da diyabetik olan kadınların sağlığı için sağlık sunucularına önemli görevler düştüğü vurgulanıyor. Ancak sağlık sunucuları kadar diyabetten korunmada kişilere de önemli görevler düşüyor. En başta diyabetten korunmada annelerin eğitimi, bilinçlendirilmesi önemli. Yine aile bireylerinin sağlıklı yaşam tarzını benimsemesi, özellikle gençlerin kilo almasına yol açan beslenme modellerinden uzak tutulmasında, hayatlarında egzersize yer vermelerinde annelerin ikna edilmesi gerekiyor. Diyabetin hafife alınması önemli bir hatadır, korunmak için mutlaka önerilere kulak verilmeli.”

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa