EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

TÜİK Veri Araştırma Merkezi tanıtıldı

Tekirdağ’da, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü’nde kurulan Veri Araştırma Merkezi (VAM) tanıtımı ile “TÜİK Mikro Verilerine Nasıl Erişilir” konulu konferans gerçekleşti.

Eklenme:15.11.2017 / 10:14          Güncelleme:15.11.2017 / 10:14
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe TÜİK Edirne Bölge Müdürü Kenan Çelebi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Soysal, akademisyenler, kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu Halil Emecen tarafından Kurum ve Veri Araştırma Merkezi’nin tanıtımı gerçekleştirilerek mikro veriye araştırmacıların nasıl erişebileceğine dair bir sunum yapıldı. Verilerin nasıl toplandığı, nasıl sunulduğu ve erişiminin nasıl gerçekleştiğine dair gerçekleşen sunumda veri setleri, veri kullanım ücretlendirmesi, kimler veri talebinde bulunabilir, araştırmacıların yükümlülükleri, veri gizliliği, yaptırım ve cezalar gibi konulara değinildi.
Ardından söz alan Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Umut Erksan Şenalp ise veri setini kullanan bir akademisyen gözüyle TÜİK’in sunduğu veri setinin kalitesi, detay boyutu, firma seviyesindeki mikro veriler, toplulaştırılmış veriler, uluslararası yayınlarda aranan bir kriter olan ve TÜİK’in de sağladığı az keşfedilmiş veri setleri ve bölge üniversitelerinden artık bu verilere TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü’nden ulaşabilmenin sunduğu fırsatlar ile birçok firmanın yıllarca gözlemlenmiş olma durumu olan panel verinin avantajlarına değindiği “Kullanıcı Gözüyle VAM” konulu bir sunumda bulundu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber