EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Afetlere karşı Mahalle Afet Gönüllüleri dönemi

İzmir’in Balçova ilçesinde, deprem başta olmak üzere olası doğal afetlere karşı belediye tarafından ilk müdahaleyi yapması amacıyla çoğunluğu kadınlardan oluşan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) ekibinin beşincisi kuruldu. Çetin Emeç Mahallesi’nde bir afet konteyneri konuşlandırılırken, 45 Mahalle Afet Gönüllüsü eğitimlerinin ardından sertifikalarını aldı.

Eklenme:15.11.2017 / 10:29          Güncelleme:15.11.2017 / 10:29
Başta depremler olmak üzere yaşanan doğal afetler, Türkiye’nin en hazırlıksız olduğu konuların başında geliyor. Bu eksikliği kapatmak amacıyla Mahalle Afet Gönüllüleri projesini hayata geçiren Balçova Belediyesi, bu çerçevede 5. MAG ekibini kurdu. Kızılay İzmir Şubesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri ile birlikte gerçekleştirilen ve iki ay süren Afet Bilinci ve Hazırlık, Temel Arama ve Kurtarma, Temel İlk Yardım, Afet Psikolojisi ve Temel Yangın Söndürme gibi konularda eğitim alan çoğunluğu kadın 45 Mahalle Afet Gönüllüsü, düzenlenen törenle sertifikasını aldı.
Çetin Emeç Mahallesi’ne yeni kurulan deprem konteynerinin da açılışının yapıldığı törende bir konuşma yapan Kızılay İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer, Ulu Önder Atatürk’ün ‘Felaket başa gelmeden önleyici ve koruyucu tedbirler düşünmek lazım. Felaket geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur’ sözünü hatırlatarak, “Bu çalışma bir afet anında insan hayatını kurtarmak için yapılan en doğru çalışmadır” dedi.

"Komşusunun hayatını kurtarmak için mücadele edecek"
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise deprem gerçeğini hiçbir zaman akıllarından çıkarmadıklarını ifade ederek, "Afetlerden sonraki ilk 72 saatin hayat kurtarma açısından en kritik zaman olduğu artık bilimsel bir gerçektir. Bu gerçekle başlattığımız proje ile 10 yılda 350 vatandaşımız eğitim alarak Mahalle Afet Gönüllüsü oldu; ayrıca oluşturduğumuz afet konteynerlerinde gönüllülerimizin kullanacağı tüm malzemeler eksiksiz bir şekilde bulunuyor. Mahalle Afet Gönüllülerimiz olmasını hiç istemediğimiz bir afet olursa ‘Nerede bu devlet, nerede bu millet’ demeden profesyoneller gelene kadar komşusunun hayatını kurtarmak için mücadele edecek” diye konuştu.

Çoğunluğu kadından oluşan ekip, yemin de ettiler
Konuşmaların ardından afet gönüllüleri yemin ederek sertifikalarını aldı. Gönüllülerin yeminleri ise şu sözlerden oluştu:
"Mahalle afet gönüllülerinin bir üyesi olarak; afet durumunda yardıma muhtaç olan insanlara karşı sorumluluğumu hiçbir farklılık ve menfaat gözetmeden yerine getireceğime, arama kurtarma ve yardım konularında bilgi ve becerilerimi sürekli arttırmaya çalışacağıma ve bu konuda çalışan kurum ve kuruluşların çalışmalarını destekleyeceğim. Her zaman görevimin gerektirdiği ahlaki sorumluluğa sahip olarak, gönüllülük ve üyesi olduğum mahalle afet gönüllüleri ruhuna uygun davranacağıma, Şerefim üzerine ant içerim."

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir. Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber