EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Bakan Elvan: "Küresel ekonomi farklı faktörlerden dolayı hala krizlere karşı kırılgan bir yapı sergilemekte”

Kalkınma Bakanı Elvan, "Küresel ekonomi farklı faktörlerden dolayı hala krizlere karşı kırılgan bir yapı sergilemekte. Ancak ülkeler yaşanabilecek krizlerin etkisini güçlü ekonomik politikalar ve iş birliği içerisinde hareket ederek en aza indirebilirler" dedi.

Eklenme:23.11.2017 / 17:36          Güncelleme:23.11.2017 / 17:36
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 33. Toplantısı’nın kapanış oturumunu yönetti. Toplantının kapanışında konuşan Elvan, ülkelerin yapısal politikalara ağırlık vermesi gerektiğine işaret etti. Elvan, aksi halde büyümenin sürdürülebilirliğinin eksik kalacağı değerlendirmesinde bulundu.
Küresel ekonominin farklı faktörlerden dolayı hala krizlere karşı kırılgan bir yapı sergilediğine işaret ederek, "Ancak ülkeler yaşanabilecek krizlerin etkisini güçlü ekonomik politikalar ve iş birliği içerisinde hareket ederek en aza indirebilirler. Ülkeler ve bölgeler ekonomilerinin direncini, sağlam ekonomik politikalar ve etkin iş birlikleri ile güçlendirebilirler. Böylece de krizleri kısa sürede sağlıklı şekilde atlatabilirler. Diğer bir deyişle, kararlı politikalar sayesinde herhangi bir iç ve de dış geçici dalgalanma durumunda büyümenin dinamikleri çok büyük zarar görmeyecektir. O yüzden bizler güçlü bir uluslararası finansal ve ekonomik altyapı oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun da bölgesel ve iç politikalarla desteklenmesi gerekiyor. Bunu yapmanın arzusundayız. Hiç birimiz kendi kendine yeten bir ülke değiliz, bu yüzden de her zaman ticaretin öneminin farkında olmalıyız" ifadelerinde bulundu.
Anahtar göstergelerinden birinin entegrasyon olduğuna değinen Elvan,"Elimizde önemli araçlar var. Tercihli Ticaret Sistemi’ni kullanarak işlerimizi daha da geliştirebiliriz. Ticaretimizi çeşitlendirmek durumundayız" diye konuştu.
Elvan, ”Spesifik bazı rotaların bulunması, verimli ulaşım hizmetlerine ulaşmak, bunların da ötesinde ulaşım altyapısını geliştirmemiz gerekiyor. Altyapının ve hizmetlerin kalitesi ekonomik büyümenin temel itici gücüdür. Bunlar ticareti geliştiren en önemli faktörlerdir. Bu alanda atılan adımlar sadece ülkeler arasındaki mesafeleri azaltmayacak ayrıca piyasaları düşük maliyetle birbirine bağlayacaktır” dedi.
İSEDAK toplantısı kapsamındaki oturumlarda da tartışılan verimli ulaşım koridorları konusunun öneminin altını çizen Bakan Elvan, bu konunun bölgelerin ve ülkelerin birbirine bağlanmasında önemli rol oynadığını, koridorların geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Kalkınma Bakanlığından verilen bilgiye göre, bu yılki ’Bakanlar Görüş Alışverişi Oturumu’nun konusu ’İİT Üyesi Ülkelerde Sınır Aşan Ulaştırma Koridorlarının Geliştirilmesi’ olarak belirlenirken, üye ülkelerin ekonomi ve ticaretten sorumlu bakanlarının yanı sıra ulaştırma konularından sorumlu bakanları da toplantıya katılım sağladı.
Kalkınma Bakanı Elvan’ın başkanlığında gerçekleştirilen oturumda üye ülkeler sınır aşan ulaştırma koridorları konusunda kendi deneyimlerini paylaşırken bu bağlamda Bakanlar Deklarasyonu imzalandı. Öte yandan İSEDAK üyesi ülkeler arasında iş birliğini artırmaya yönelik neler yapılması gerektiği detaylı olarak tartışıldı.
Kapanış oturumunda Azerbaycan, İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğü’nü imzaladı. Oturumda ayrıca gelecek yılki Bakanlar Görüş Alışverişi Oturumunun teması ‘Ticaretin Kolaylaştırılması: İİT Üyesi Ülkelerde Gümrüklerde Risk Yönetimi Sistemlerinin Geliştirilmesi’ olarak belirlendi.
"Her zaman Azerbaycan ile biriz beraberiz"
Azerbaycan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğü’nü imzalamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Azerbaycan ile ‘iki devlet tek millet’ olunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Azerbaycan’ı tebrik ediyorum. Bugün de imza törenini gerçekleştirdik. Bakanımız imzayı attı. Biz zaten her zaman Azerbaycan ile biriz beraberiz. Hep söylüyoruz; iki devlet tek millet. Hep bunu ifade ediyoruz. Dolayısıyla iş birliğimiz dayanışmamız daha da devam edecek. İnşallah İslam ülkeleri içerisinde de Azerbaycan’ı bundan sonraki süreçte hep birlikte daha güçlü bir şekilde göreceğiz. Bakanımıza özellikle teşekkür ediyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı ile Azerbaycan Hükümetinin imzalamış olduğu bu sözleşmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle çalışmaya ve iş hayatına yönelik artık İslam Ülkelerinin tüm etkinlikleri bundan sonraki süreçte hep Azerbaycan’da olacak. Dolayısıyla daha çok vatandaşlarımız, İslam Ülkelerinden insanlar Azerbaycan’a gelecekler. İnşallah bundan sonraki süreç çok daha verimli bir şekilde geçecek”.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa