EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Büyük Kudüs Yürüyüşünde binler Trump’ın kararına ‘hayır’ dedi

Gönüllü Kültür Teşekkülleri, Memur-Sen’e bağlı sendikalar, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kayseri Temsilciliği, Erciyes Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu’nun katılımıyla Büyük Kudüs Yürüyüşü düzenlendi.

Eklenme:16.12.2017 / 15:40          Güncelleme:16.12.2017 / 15:40

Kartal Şehitliğinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua edilmesiyle başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Katılımcılar sık sık, tekbir getirdi ve ‘Kahrolsun Amerika’ sloganları atıldı. Türk bayrağı ve İsrail bayrağının art arda taşınması ise dikkat çekti.

“Dünya 5’ten büyüktür”
Cumhuriyet Meydanında yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, tüm katılımcılar adına basın açıklamasını, Memur Sen İl Başkanı Aydın Kalkan yaptı. ABD Başkanı Trump’ın 6 Aralık’ta İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanımasını ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağına dair açıklamasıyla, İslam dünyasından gelen tepkiyi hiçe saydığını belirten Başkan Kalkan, “ABD bu tavrıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkenti ilan etmesini, geçersiz sayan 478 sayılı kararını yok saymıştır. Böylece ABD emperyalizmi Birlemiş Milletlerin kendisi için pragmatist bir aparattan başka bir anlam ifade etmediğini yeniden ilan etmiş oldu. Gücün haklılığına dayanan bu anlayış tekrar göstermiştir ki, dünya 5’ten büyüktür” dedi.

“Haçlı ruhu emperyalist Batı’da canlandı”
Ayrıca ABD’nin söz konusu kararıyla Haçlı ruhunu yeniden canlandırdığını dile getiren Başkan Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD bu kararıyla sadece bugünün çatışmalarını körüklememiş, yarının barışını da sabote etmiştir. ABD’nin amacı çok açıktır ki, iktidarını sürdürebilmek için sürekli kaos ortamı üretmektir. Kudüs peygamberlerin hatırasını barındıran bir barış şehridir. Kudüs, dinlerin bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir. Kudüs, selim aklın, bilgeliğin kentidir. Buna karşılık; geçmişte nasıl Haçlı vahşeti barış kenti Kudüs’e zulüm ve vahşet getirdiyse, bugün de emperyalist Batı’nın ve ABD’nin siyonizme verdiği destek Kudüs’ü zulmün ve karanlığın mekanına dönüştürüyor.”

“15 Temmuz ruhuyla hareket edeceğiz”
“Kudüs için söylenen her söz, her paylaşım, her yazı değerlidir. Ama yetmez. Bununla yetinirsek, gündem değişince Kudüs yine yalnız ve boynu bükük kalır. O nedenle sürekli teyakkuza geçilmeli, sürekli bir eylemlilik halinde olmalıyız. Bu nedenle kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden alanları dolduracağız. 15 Temmuz ruhuyla hareket edeceğiz, bu pabucun bu kadar ucuz olmadığını, bu işin bir oldu bitti ile sona ermeyeceğini her platformda göstereceğiz.”
Başkan Aydın Kalkan’ın konuşmasının ardından, dua edildi ve basın açıklaması sona erdi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir. Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber