EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İtibar şirketlere para kazandırıyor

Türkiye’nin halkla ilişkiler alanındaki öncü isimlerinden Orsa Stratejik İletişim Danışmanlığı Kurucu Başkanı Salim Kadıbeşegil, on binlerce markanın geleceğini yakından ilgilendiren itibar yönetimi kavramını Yaşar Üniversitesi Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşide ele aldı.

Eklenme:23.02.2018 / 09:35          Güncelleme:23.02.2018 / 09:35
Meslek hayatı boyunca Türkiye ve yurtdışından birçok firmaya kurumsal itibar yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti veren Salim Kadıbeşegil, şirketlerin itibar karnesine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Günümüzde tüketici davranışlarından çalışanların şirket bağlılığına, yılsonu bilanço rakamlarından markanın geleceğine kadar kritik öneme sahip olan itibar yönetiminin inceliklerini Yaşar Üniversitesi öğrencilerine anlatan Salim Kadıbeşegil, “Herhangi bir marka veya firmayı vatandaşların gözünde itibarı yüksek şekilde göstermek için yapılan tüm yönetim ve kontrol işlemlerini itibar yönetimi olarak görebiliriz. Hemen hemen her şirketin benimsediği bir itibar yönetimi anlayışı var. Bir şirketin yönetim kurulunda bağımsız üyeler var mı, şirketin etik performans raporu var mı, sosyal sorumluluk projelerini nasıl yönetiyor, çalışanların mutluluğuna ne ölçüde değer veriyor gibi konular itibar yönetiminin kritik başlıkları arasında yer alır. Ve bu konular bir şirketin halka arz edilmesinde, şirket evliliği yapılmasında veya tüketicinin satın alma kararında etkin rol oynar” dedi.
Yapılan son araştırmaların da çalışanların şirkete olan bağlılıklarının o şirketin itibar performansına bağlı olduğunu gösterdiğini kaydeden Kadıbeşegil, “Yani itibarı yüksek olan bir şirkette çalışan bir insana daha yüksek maaş ve imkanlar sunulsa bile o insan çalıştığı kurumda kalmayı tercih ediyor. Ayrıca itibar yönetiminde liderlerin rolünün yüzde 84 gibi yüksek bir orana sahip olduğunu biliyoruz. Şirket yöneticileri bireysel itibarını yönetmekte ne kadar hassasiyet gösterirse çalıştığı kurumun itibarına da o kadar katkı sağlamış oluyorlar” diye konuştu.

“Tüketicilerin yüzde 92’si tereddütsüz alıyor”
Tüketicilerin itibarı yüksek şirketlere karşı bakış açılarını da ele alan Salim Kadıbeşegil, “Tüketiciler ‘itibarlı olduğunu bildiğin bir şirketin ürününü tereddütsüz alır mısınız’ sorusuna yüzde 92 oranında ‘alırım’, yüzde 88 oranında ise ‘tavsiye ederim’ cevabını veriyor. Bu da şirketlerin itibar performanslarının öneminin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Artık şirketlerin bir itibar karnesi var ve bu karnenin toplum tarafından nasıl bir tepkiyle karşılandığı da son derece önemli. Hele ki Avrupa’da bu iş çok ciddi boyutlarıyla ele alınıyor. Avrupa’da toplu ihalelerde bir şirketin etik ticaret sertifikası yoksa o şirket ihaleye bile çağrılmaz” bilgisini verdi.

“Tüm dünya bir gün mülteci olacak”
Türkiye’de yaşanan mülteci sorununun gençlerin kariyerlerini olumlu veya olumsuz olarak etkileyeceğine de değinen halkla ilişkiler uzmanı Kadıbeşegil, dünyadaki kaynakların hızla azaldığına dikkat çekti. Salim Kadıbeşegil, “Avrupa ülkeleri mülteci sorununu çözmeye çalışıyor. Ancak bugün mülteci sorunundan şikayetçi olan ülkelerin politikalarına baktığınız zaman 1800’lerden bu yana bu soruna zaten kendilerinin neden olduğunu göreceksiniz. Pek çok Avrupa ülkesi zenginleşirken Afrika, Uzak Doğu, Hindistan gibi bölgeler fakirleştirilmiştir. Bu bitmeyen savaşlarla birlikte tüm dünya bir gün mülteci olacaktır. Yani su ve yiyecek kaynaklarının olduğu yere zorunlu göç edecektir” diye konuştu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir. Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber