EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

Üniversiteler şehirlerin gelişmesine çok farklı alanlarda katkı sunan eğitim, öğretim, bilim ve irfan yuvalarıdır. Bu kurumlar, bilgi çağı denilen günümüzde yaptıkları çalışmalar ve ürettikleri yeniliklerle yerelde bulundukları illerin, genelde ise ülkenin dünyada muasır medeniyetler seviyesine çıkmasına vesile olacaklardır. Bunun için elbette bu kurumların günlük kısır çekişmelerin içinden çıkarak, asli görevlerine dönmeleri yani bilim üretmeye dönük çalışma yapmaları için akademik kadrolarını, öğrencilerini yönlendirmeleri ve teşvik etmeleri gerekmektedir.

\r\n

İlimiz Üniversitesi, artık geçmişte kendisine vizyon olarak belirlediği teknolojik gelişmeleri takip etmekle kalan değil, teknolojik gelişmeleri kendi bünyesine uyarlayan hatta kendisi yenilik üreten bir bilim yuvası olmalıdır. Ancak bu şekilde ülkemizin 2023 ve 2071 hedeflerine katkıda bulunulmuş ve yeni Türkiye yolunda deyim yerinde ise vatan borcu ödenmiş olunacaktır. 

\r\n

Üniversitemizin Manisalı olan Rektörü Prof.Dr. A. Kemal Çelebi göreve başlamasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen uygulamaya başladığı kararları ve projeleri ile farklı bir bakış açısı sergilediğini gösterdi. Öncelikle belirtelim ki, sayın hocamız “nicelikten çok nitelik” parolasıyla kaliteyi artırmaya dönük çalışmalara ağırlık veriyor. Yani şu kadar yeni fakülte ve yüksekokul açacağız, öğrenci sayımız şu kadar daha artmalı gibi bir hedef yok. Hedef, sayısal artıştan ziyade, kaliteli bir eğitimle geleceği inşa edecek, ulusal kimliğini küresel değerlerle bağdaştırabilen, girişimci, gelişime açık, teknolojiye hâkim, çevreye ve topluma saygılı nesiller yetiştirme…

\r\n

Üniversitenin önceki döneminde resmi açılışları yapılan fakat bina, araç-gereç ve akademik kadro yetersizliği nedeniyle henüz faaliyetine başlayamayan deyim yerinde ise kağıt üzerinde kurulu olan fakülte, birim ve bölümlerin açılmasını sağlamak yeni yönetimin bir diğer önemli bir işi olduğu anlaşılıyor. Devletin verdiği kaynakların sınırlı olduğu düşünüldüğünde yapılacak stratejik planlama sonucu hedeflere ulaşmak en temel mesele. Fakat sayın hocamızın branşı dolayısıyla kaynak planlamasının yapılmasında sıkıntı yaşanmayacağı aşikâr. 

\r\n

Üniversitemiz yine bu dönemde Manisa ile kaynaşmak adına ilk adımı atarak isminin başına ilimizin adının eklenmesi yani “Manisa Celal Bayar Üniversitesi” olması için senato kararı aldı. Bu karar, yönetimin göreve gelir gelmez attığı çok önemli ve anlamlı bir adımdı.

\r\n

Bilindiği üzere ilimiz; tarihi mirası, tarım ve sanayi potansiyeli ile çok büyük artıları bir arada bünyesinde barındırıyor. Avrupa’nın yatırım için en iyi Organize Sanayi Bölgesini içinde barındıran bir şehrin elbette ki üniversiteye katkısı olmalı. Burada deyim yerinde ise oyunun içine mutlaka Manisalı işadamlarımızı dâhil etmek gerekiyor. Üniversite sanayi işbirliği ile iki tarafında birbirine katkı vermesi “kazan kazan” stratejisine aykırı olmasa gerek. Ayrıca, Bolu’nun İzzet Baysal’ı, Muğla’nın Sıtkı Koçman’ı nasıl ki kendi illerinde Üniversiteye kol kanat olmuşlarsa karşılıklı işbirliği içinde Manisalı hayırsever işadamlarımızın da bu dönem Üniversitemize destek olacaklarını ümit ediyorum. 

\r\n

Üniversitemizin önceki hafta yapılan eğitim öğretim yılı açılış töreninde sayın hocamızın nasıl bir üniversite hedeflediğini öğrenmiş olduk. Şöyle ki; öncelikle geçmişini bilen, kültürel mirasımızdan haberdar olup bundan güç alan, evrensel bilim ilkeleriyle hareket eden, özgürlükçü, yenilikçi, katılımcı, bilime ve teknolojiye uluslararası düzeyde katkıda bulunacak araştırmalar yapan bir üniversite hedefi. 

\r\n

Bu hedeflere emin adımlarla ilerlerken ülkesini ve milletini seven, devletine ve insanlığa katkı sunacak, ürettikleriyle değer katacak ve kısacası geleceği inşa edecek seçkin nesiller yetiştirecek yenilikçi bir Üniversite. En önemlisi de farklı düşünceleri, inanç ve hayat biçimlerini hoşgörü ve karşılıklı saygı ile bünyesinde barındıran özgürlükçü bir üniversite hedefi. Kimseyi ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan herkese kucak açan, önyargısız bir anlayış ile adaletli bir yönetim. 

\r\n

İnanıyoruz ki; üniversitemiz, kısa zamanda yeni yönetimiyle çevre faktörünü iyi analiz ederek, güçlü ve zayıf yönleri ortaya koyup eldeki mevcut kaynakları verimli kullanarak, hem kendisinin hem de ilimizin gelişmesine farklı bir ivme katacak ve adından da sıkça söz ettirecektir.

\r\n

Manisalılar olarak beklentimiz çok yüksek. Yıllardır birtakım nedenler dile getirilerek üniversitenin Manisa’ya istenilen düzeyde katkısının olmadığı konuşuldu. Aslında yeri gelmişken özeleştiri yapmak gerekir ki biz Manisalılar olarak üniversite şehir kaynaşması bir tarafa ilimiz adına birkaç etkinlik ve proje dışında hangi hedeflerde birlikte olabildik ki… Her ne sebeple olursa olsun geçmişin yanlışı ve hatası denilebilecek konuları dillendirmeden yeni bir sayfa açarak Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş ile Sayın Rektörümüz Prof.Dr.A.Kemal Çelebi’nin çabalarını ve çalışmalarını Manisalılar olarak desteklemeliyiz. Ancak bu destek söz de kalmamalı. Uygulamada ortaya güzel örnekler çıkmalı ve bunlar halka ifşa edilmeli. 

\r\n

Manisalı olan sayın hocamız bu birlikteliğe destek vereceğini her platformda dile getiriyor. Sayın Valimiz de aynı düşüncede. Yerel yönetimler de yaptıkları katkılar ile işbirliğine açık olduklarını gösteriyorlar. Kısacası tüm kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla alt yapı hazır. Sadece sihirli bir dokunuş lazım. Bu görev de sanırım Sayın Milletvekillerimiz başta olmak üzere Sayın Valimize kalıyor. Bu zor olmasa gerek…

\r\n

Sağlıcakla kalın.
\r\nMansur BİLGİN
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber