EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

DÜĞÜN GECESİ (ŞEB-İ ARÛS)

 Âşık  büyük ümitle ve hasretle  maşukuna kavuşacağı anı sabırsızlıkla bekler.  Bu onun için sevdiğinde yok olma anı ve yepyeni bir başlangıç noktasıdır. Hayatın bambaşka bir anlam kazanmasıdır.  İşte  Mevlânâ Celalettin-i Rûmi Hazretleri için  bundan 742 sene evvel  böylesine büyük bir buluşma gerçekleşiverdi.  

\r\n

Hz. Mevlânâ,  17 Aralık 1273 tarihinde  sevdiğine  kavuşmuştu. Öyle bir kavuşma ki büyük mutasavvıf,  bu buluşmayı  “Şeb-i Arus”  yani  düğün gecesi olarak  tanımlıyordu.  Öylesine bir sevgiliydi ki O, Alemlerin Rabbi olan  Hz. Allah’dı.  Mevlânâ’nın  düşüncesinde, “Allah ile olduktan sonra ölüm de,  ömür de hoştu.”

\r\n

Hz. Mevlânâ, ömrü boyunca Hâk ve hakikati savunmuştu. İnsanları hep hayra ve iyiliğe davet etmiş, ömrünü onlara nasihat etmekle geçirmişti. Onun bir hayatta bulunma gayesi vardı. O, kendi ifadesiyle "Kuran’ın bendesi, Hz. Muhammed’in yolunun tozuydu."  İnsanları doğru yola  çağırıyor  “Gel,  ne olursan ol, yine gel” diyordu.

\r\n

Günümüzde  sanki ölümsüzlük iksiri içmişçesine  dünyaya fazla  bel bağlayan, kalp kırmaktan çekinmeyen, kibirlenen, böbürlenen, kendine benzemeyen insanları ötekileştiren  bazı acizler  Hz.Mevlana’nın düşünce  ikliminden  nasiplenememiş zavallılardır.   Halbuki  bu dünya  kime  kalmıştır ki.  Nice peygamberler, gönül sultanları dünya bir konak misali,  bir süre misafir olup  ebedi  aleme  göçmüşlerdir.

\r\n

Bazı  insanların  birbirinden uzaklaşıp  kin ve nefret tohumları saçması ırk,  mal,  mülk,  mevki ile üstünlük taslaması ne yazık ki bu acizlerin 14 asır öncesinden  “üstünlük ancak takvadadır” buyruğunu ileten sevgililer sevgilisi (sav) in  yolunun tozu olduğunu  belirten Hz. Mevlânâ’nın  düşünce pınarından da nasiplenmemiş olmalarının bir göstergesidir.  

\r\n

Beri gel, beri ! Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ?
\r\n
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik... (Hz.Mevlânâ)

\r\n

 

\r\n

Yine adeta bukalemun gibi yer, zaman, ortam ve kişilere göre  farklılaşan  günümüzün  sözüm ona kimi uyanık  geçinen  insanlarına da  sevdiğine kavuşmasının 742. sene-i devriyesinde Mevlânâ Hazretlerinin sözlerini yeniden hatırlatalım.

\r\n

Güneş gibi ol şefkatte, merhamette.
\r\nGece gibi ol ayıpları örtmekte.
\r\nAkarsu gibi ol keremde, cömertlikte.
\r\nÖlü gibi ol öfkede, asabiyette.
\r\nToprak gibi ol tevazuda, mahviyette.
\r\nYa olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol. (Hz. Mevlânâ)

\r\n

Sözün özü  şudur ki; ömrünü “hamdım, piştim, yandım”  sözüyle açıklayan büyük mutasavvıf  Hazreti Mevlânâ’nın  tavsiye ve nasihatlerini hayatında uygulayan insanların  ölüm günleri de  eminiz ki  ebedi bir hayata başlama adına onların en mutlu günü yani düğün günleri olacaktır.

\r\n

Hazreti Mevlana’nın hoşgörü ve  sevgi penceresinden bakarak dünyadaki savaşların ve  dini, dili, ırkı,  mezhebi ne olursa olsun  insana  yapılan zulümlerin  sona ermesi  dileğiyle…

\r\n

Hayatını insanlığın iki cihanda mutluluğu ve kurtuluşu için nasihat etmekle  geçiren  Allah dostu Hz Mevlânâ’yı rahmetle anarken,  bizlere bıraktığı vasiyetini 742. vuslat yıldönümünde  bir daha hatırlatarak söze son verelim.

\r\n

MEVLÂNÂ HAZRETLERİNİN VASİYETİ ;

\r\n

“Ben size, gizli ve aleni, Allah’dan korkmanızı, az yemenizi, az uyumanızı, az söylemenizi,günahlardan çekinmenizi, oruç tutmaya ve namaz kılmaya devam etmenizi, daima şehvetten kaçınmanızı, halkın eziyet ve cefasına dayanmanızı avam ve sefihlerle düşüp kalkmaktan uzak bulunmanızı, kerem sahibi olan salih kimselerle beraber olmanızı vasiyet ederim.

\r\n

Hayırlısı, insanlara faydası dokunandır.

\r\n

Sözün hayırlısı da az ve öz olanıdır.

\r\n

Hamd, yalnız tek olan Allah’a mahsustur.

\r\n

Tevhid  ehline selam olsun.” (Hz. Mevlânâ)

\r\n

 

\r\n

MANSUR BİLGİN

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber