EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

EY SEVGİLİ

 Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgililer sevgilisi Hz. Muhammed’in (sav) doğumuyla nura gark olmuştu dünya.  Bir takım insanlar onun geleceğine yönelik bir çok  işaretler görüyor ve  bekliyorlardı.  İşte o  an gelmişti. Bir pazartesi gecesi sevgililer sevgilisi dünyaya teşrif etmişti.

\r\n

Cehaletin kol gezdiği Arap yarımadasında  deyim yerinde ise  insanlar  haddi aşmışlardı. Hak, hukuk nedir unutulmuş, gücü olan  için  her şey mubah  sayılıyordu. Kız çocukları utanç vesilesi sayılıyor, kimseye duyurulmadan diri diri toprağa gömülüyordu. Kadının da değeri yoktu.  Ahlaksızlık had safhadaydı. Öyle bir buhran içindeydi ki toplum, insanlık haysiyeti ve şerefi ayaklar altına alınmış, aile hayatı yok olmuştu.

\r\n

İşte böylesine  bir karanlık içindeki insanlık, onun teşrifiyle aydınlanmıştı.  O, her türlü kötülüğün kol gezdiği bir zamanda topluma güzel ahlakı yaymak  ve örnek insan olmak üzere gözlerini açmıştı dünyaya.

\r\n

Şöyle geçmişe bir dönüp bakacak olursak “Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım”  sözünün muhatabı olan sevgiler sevgilisi için yaşantısı ne olursa olsun bir çok düşünür  ve  farklı toplumların önder  şahsiyetleri diyebileceğimiz  bir çok insan onun için  methedici sözler söylemişlerdir.  William  Gibson,   Tolstoy,   La  Fayette, Prens  Bismark,   Dostoyevski   bunlardan sadece bir kaçıdır. 

\r\n

Bilim ve teknolojinin  yüksek seviyede olduğu günümüzde  O’nun bize bildirdiği emirlerin, verdiği  öğütlerin ilim ve bilime aykırı olmadığını -bizim için şaşırılacak bir şey olmasa da-  onun vefatının asırlar sonrasında  dünyanın  çeşitli ülkelerindeki  araştırmacılardan duyuyoruz.

\r\n

 O,  yaşantısıyla  yaşadığı devirde ve sonrasında inanan ve inanmayan insanların methine mazhar olmuştu.  Hayatta iken İslamiyet’e girmemiş olan insanların bile “O, Muhammed-ül emindir,  Muhammed söylüyorsa doğrudur,  Muhammed söz verdiyse sözünde durur gibi nice  güzel düşünce ve sözlerin muhatabıydı.

\r\n

Kısacası O’nun getirdiği yüce kitap  ile aydınlanmıştı tüm insanlık. Öyle ki  dininin ilk emri “oku” idi.  Cehalet o emir ile  yok olacaktı.  Öyle de oldu. Onca eza ve cefaya rağmen yılmadı sevgililer sevgisi. İnsanlığı kurtuluşa çağırmaktan  alıkoyamadı onu çektiği çileler. Çünkü O “ümmetim” diye üstüne titriyordu ümmetinin.

\r\n

Bugün onun hayatını örnek almak üzere sorgulamalıyız kendimizi. Sevgili peygamberin  doğum yıldönümü,  bizim için yeni bir  başlangıç ve hatalarımızdan arınma günü olmalı. Benlik, kibir, haset ve  gıybetten bu toplum arınmalı. Sevgi, saygı, hoşgörü ve tevazu yeniden tüm çevremizi sarmalı.

\r\n

Nasreddin hocanın “ye kürküm ye”  misali günümüzde giyim kuşam, maddiyat, mevki ve  makama göre şekillenen insan ilişkilerini onun doğum günü münasebetiyle  yeniden gözden geçirmeliyiz. Çünkü O, “Üstünlük ancak takvadadır”  buyurmuştur.

\r\n

Kendi menfaatimize dokununca  ne olacak bir kere  yalan söyleyivereyim,  bir defa sözümde durmasam ne olacak diyenlerimizin aksine; O“Yalan söylemek, sözünde durmamak, emanete hıyanet etmekten uzak durun.  Çünkü o münafıklığın alametidir  uyarısında bulunmuştur.

\r\n

Benlik duygularının tavan yaptığı, hep bana hep bana  düşüncesiyle  deyim yerindeyse  pastanın yarısını  değil tamamını isteyen nefislerin aksine O;  “Kişi kendi nefsi için istediğini mümin kardeşi için istemedikçe olgun Müslüman olamaz” sözüyle toplumda kardeşlik köprüleri kurmuştur.

\r\n

Daha nice örnekleri sırlayabiliriz burada. Hayatımızı onunla şekillendirebilirsek iki cihan saadeti bizim olacak.  Aksini düşünmeyelim bile.

\r\n

 

\r\n

Ey sevgili;

\r\n

Seni seviyoruz… Bizleri sevgine layık olmamız adına kucakla.

\r\n

Özlüyoruz seni… Özleyenlerini o büyük günde mahzun bırakma. 

\r\n

Şefaatini talep ediyoruz ey sevgili, bizi mahrum bırakma.

\r\n

Doğum yıldönümü münasebetiyle sevgililer sevgilisine salatı selamlar olsun.

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

                                                                                                                      Mansur Bilgin

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber