EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Bu Coğrafya Böyle

İbn-i Haldun “Coğrafya bir milleti kaderidir” demiştir. Harika bir tespit. Yaşadığımız coğrafya tam bir köprüdür. Köprüde her zaman bir hareket olacaktır. Hep gelip geçenler bulunacaktır. Biz niye böyleyiz?, Bölgemizdeki çalkantılar ne zaman bitecek? sorusunun cevabı basittir: Hiçbir zaman. Bu coğrafyada yaşadığımız sürece her zaman her şeye hazır olmalıyız.

\r\n

 

\r\n

Anadolu’da hangi medeniyetler geldi, geçti, sorusuna cevap vermek bir ders saatinden fazla sürer. Biz bu coğrafyada bin yıldan fazla bulunarak bu konudaki rekorlardan birini şu anda kırıyoruz. Bu coğrafyadaki sorunlar geçmişe dayanır. Türk-İran mücadelesinin tarihi kaç yıllıktır: bin yıldan fazla. Türk-Yunan mücadelesi Bizans tarihi kadar eskidir. Türk-Avrupa mücadelesi en az beş yüz yıllıktır. Bu coğrafyanın biraz dışında da olsa: Türk-Çin mücadelesi, Türk-Moğol mücadelesi, Batı Türk devletleri-Doğu Türk devletleri mücadelesinin tarihini net söyleyebilen beri gelsin.

\r\n

 

\r\n

Biz, mücadelenin içindeydik. Moğol istilası zamanında Anadolu’nun durumunu tahmin bile edemeyiz. Yunan ordusunun 1922 yılında burayı terk ettiğinde nasıl bir yıkım bıraktığını yakın tarihten biliyoruz. Bu coğrafya hep bir mücadelenin alanı idi.

\r\n

 

\r\n

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkler tarih boyunca her zaman sığınılacak bir liman olmuştur. Avrupa’dan krallar, topluluklar; İspanya’dan Yahudiler hep bize sığınmıştır. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı, Balkan savaşlarından beri Türkiye’ye göçmen yağıyor. Ortadoğu coğrafyasında bir felaket oldu mu herkes Türkiye’ye sığınıyor. Onun için Türkiye’de farklı fikirler, farklı siyasi kavgalar vardır. Daha tam kaynaşamadık.

\r\n

 

\r\n

Kimse bize Amerika’yı, Japonya’yı, İskandinav ülkelerini örnek vermesin. Amerika bir tarafında Atlas Okyanus’u, bir tarafında Pasifik olan iki yüz yıllık bir devlettir. Komşuları Kanada ve Meksika ile herhangi bir problemi yoktur. İki yüz yıllık bir devletin komşuları ile ne gibi tarihi bir sorunu olur. Japonya binlerce yıldır işgale uğramamıştır. İskandinav ülkelerinin ötesi kutuptur. Oradan ne gibi tehlike gelebilir ki. Türkiye, dış politikada yaşadığı sorunları iç politikasında büyük bir gürültü olarak yaşar. Biz coğrafyamızın nimetlerini ve cefalarını sonuna kadar yaşayacağız. Bu bizim kaderimizdir.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber