EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

MEHMET AKİF ERSOY

Milli şairimiz ebedi aleme göç edişinin 79. yılı yurdumuzun her köşesinde yapılan etkinlikler ile anıldı. Akif, 27 Aralık 1936 da dünyaya veda etti.O, sadece bir şair değildi. Hayatı boyunca memlekete hizmete koşmuş hatip, gazeteci ve siyasetçi olarak ömrünü halkına adamış bir dava ve gönül adamıydı.

\r\n

O öylesine bir insandı ki; Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında dört bir yandan ayaklanmaların ve saldırıların başladığı bir dönemde çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalarla halkı, vatanı savunmaya çağıran bir dava adamıydı.Memleket derdi ile dertlenip Mısır, Lübnan, Medine, Berlin, Konya, Balıkesir, Kastamonu olmak üzere birçok yerde şair, hatip, gazeteci, siyasetçi olarakgörev yapmıştı bu gönül insanı. Kurtuluş savaşının o zorlu ve bir o kadar da acılı yıllarında halkın moralini yüksek tutmak adına yılmadan çalışan şair, milli mücadelede direnişe çağırmıştı yediden yetmişe tüm halkı… Birinci Türkiye Büyük Millet meclisinde de görev yapmış olan milli şair için Meclis kayıtlarında şu ifade yer alır; “Burdur Milletvekili ve İslam şairi.”

\r\n

Şair, halkın en sıkıntılı yıllarında bu millete cesaret aşılamış, sıkıntılarakarşı sabretmeye teşvik etmiş ve üstüne ölü toprağı atılmışçasına tepkisizleşen, karamsarlaşan milletini uyandırmaya çalışmıştı. Geçmişin o şan ve şeref dolu yıllarını hatırlatıp, milletine “sen böyle değildin” diyordu.
\r\nÂtiyi karanlık görerek azmi bırakmak...
\r\nAlçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak.

\r\n

O, vatan aşığıydı. Koca Osmanlı’nın son yıllarındaki halkın üzerine saçılan nifak tohumlarınıkurutmak için uğraşıyordu. İnsanlara geçmişini hatırlatıyor, ümit var olmaları, oyuna gelmemeleri konusunda uyarıyor ve yediden yetmişe tüm insanları vatanı sahiplenmeye çağırıyordu. Halkına toprak ile vatan arasındaki ayrımı anlatıyor, dinin temeli olan ezanın, bağımsızlığın temeli olan bayrağın sonsuza dek yaşatılacağını söylüyordu.
\r\nSahipsiz olan memleketin batması haktır;
\r\nSen sâhip olursan, bu vatan batmayacaktır.

\r\n

Atalarımızın bize emanet olarak bıraktığı her karışı şehit kanıyla sulanmış bu toprakların tek bir insan kalıncaya kadar savunulacağını ve en son vatan evladı da canını vermeden kimseninbu topraklarıalamayacağını haykırıyordu milli şair.
\r\nBastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı,
\r\nDüşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
\r\nSen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
\r\nVerme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

\r\n

Vefatının 79. yılında kurtuluş mücadelemizde önemli iz bırakan milli şairimizi bugünün küçükleri yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmalıyız. Şöyle bir geriye dönüp bakıldığında tarihler farklı da olsa bu memleket üzerine oynanan oyunların, ekilmeye çalışılan fitne tohumlarının da aynı olduğu görülecektir.

\r\n

Evet, zaman farklı zaman, kişiler farklı kişiler de olsa senaryo değişmemektedir. Günümüzde de benzer oyunlar sahneye konulmaya çalışılmaktadır. Farklı gösterilmeye çalışılsa da mesele hak ile batıl meselesidir. İnanıyorum ki milletimiz bilinçlidir, bu oyunlara gelmeyecektir. İşte bugünün büyükleri olarak bize düşen vazife öyle bir nesil yetiştirmeliyiz ki devletimiz ilelebet payidar kalsın, cennet vatanımızınminarelerindeebediyen ezan susmasın, ay yıldızlı şanlı bayrak sonsuza dek inmesin.
\r\nDalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
\r\nOlsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
\r\nEbediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
\r\nHakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
\r\nHakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

\r\n


\r\nİstiklâl şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un temennisiyle bitirelim sözü. “Allah milletimize bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.”

\r\n

Mansur Bilgin

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber