EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Gaziler Günü KKTC’de unutulmadı

Gaziler Günü törenlerinde konuşan Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği (KTBG) Başkanı Adil Çümen, "Türk milleti işgal ve esarete boyun eğmeyen millettir, bu uğurda birçok insanını gazi ve şehit vermiştir" dedi.

Eklenme:19.09.2018 / 16:04          Güncelleme:19.09.2018 / 16:04
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 2002 yılında aldığı kararla 19 Eylül’de kutlanan “Gaziler Günü” dolayısıyla KKTC’de de törenler düzenlendi. Gaziler Günü nedeniyle Lefkoşa’da Atatürk Anıtı ve Girne Boğaz Şehitliği’nde törenler düzenlendi. Törenlerde, protokol sırasına göre anıta çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
Törene; KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Lefkoşa Kaymakamı Hüseyin Gültekin, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) adına Top. Alb. Hakan Topaloğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) adına P. Alb. Sinan Yıldız, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ile sivil ve askeri yetkililer, dernek, kurum, kuruluş temsilcileri katıldı.

“Türk milleti esarete alışık değildir”
Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği (KTBG) Başkanı Adil Çümen günün anlam ve önemi hakkında birer konuşma yaptı. Çümen konuşmasında, Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra 19 Eylül 1921’de TBMM’nin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanı verdiğini anımsatarak, 19 Eylül’ün Gaziler Günü olarak kutlandığını belirtti. Muharip gazilerin savaşarak kahraman olmuş kişiler olduklarını söyleyen Çümen, “Türk milleti işgal ve esarete boyun eğmeyen ve alışık olmayan, cesur ve kahraman bir millettir. Bu nedenle, bu uğurda çok savaş yapmış, birçok insanını gazi ve şehit vermiştir” diye konuştu.
Kurtuluş Savaşı’nda elde edilen zaferleri anlatan Çümen, düşmanların dün de bugün de içte ve dışta ülkeyi parçalamaya ve bağımsızlığı yok etmeye çalıştığını söyledi.
Çümen, tüm şehitlere rahmet dilediği konuşmasında gazilerin de Gaziler Günü’nü kutladı. Boğaz Şehitliği’ndeki törenin sonunda ise şehitlerin kabirlerine çiçekler bırakıldı ve dualar edildi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber