EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ

Yıl 1914. Aylardan Aralık. Yer, Sarıkamış Allahuekber dağları. Bundan bir asır önce Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında yaşanan savaşta buradabüyük bir acı yaşandı.

\r\n

Öyle bir acıydı ki; Sarıkamış Allahuekber dağlarındaçoğunluğu güneyden olmak üzere farklı cephelerden gelen binlerce cesur yürekli askerimiz kendilerine teçhizat ve donanım yardımı yetiştirilemediği için donarak şehit düştüler. Onlar zor bir göreve talip olmuşlardı. Düşmanın beklemediği bir yerden yani tepeden Allahuekber dağlarını aşarak vatan topraklarını işgalden kurtaracaklardı. Bu ulvi gaye ile o şiddetlisoğukta dağları aşıp ansızın beklenmedik bir zamanda düşmanı yok edeceklerdi. Fakat olmadı, kar, tipi ve eksi otuzların üzerindeki soğuk hava onlara geçit vermedi. Hepsi donarak buhayata gözlerini yumdular ve vatan için şehit düştüler.

\r\n

Bu vatan onlara ecdat yadigarıydı. Ataları onlara bu toprakları kanlarıyla, canlarıyla alıp emanet etmişlerdi. Öyle ki; Osmanlının son zamanları düşman, memleketin dört bir yanından saldırıya geçmişti. Yokluk yoksulluk had safhadaydı.Fakat onlar, o yoklukta göğüslerindeki eşsiz imanla ayaktaydı. Son nefeslerini verinceye kadar da mücadeleyi bırakmadılar. Elleri tetikte oldukları yerde donup kaldılar. Kendilerini esir almak üzere saldıran Rus komutanın ifadesiyle onlar;“Moskof’a değil,Allah’a teslim olmuşlardı.”

\r\n

Vefakar Gençlik, Fedakar Ecdadını Unutmayacak!
\r\nBu acı olayın milletimizce unutulmaması, gençlerimize atalarımızın hangi şartlar altında bu vatanı bizlere emanet bıraktığının hatırlatılması adına her yıl olduğu üzere geçtiğimiz günlerde anma programları düzenlendi. “Vefakar Gençlik, Fedakar Ecdadını Unutmayacak” sloganıyladüzenlenen yürüyüş, Gençlik ve Spor Bakanı’nın ilk adımı atmasıyla Sarıkamış’ta başladı. Sayın Bakan; “Üstümüzde ciddi anlamda kışlık kıyafetler olmasına rağmen üşüyoruz. Ecdadımızın burada gösterdiği fedakarlığın ne anlama geldiğini anlayabilmek için buradayız” ifadesiyle aynı mekanda bir asır önce çekilen sıkıntıları bugünün canlı şahitleri olarak dile getiriyordu.

\r\n

Gençlik; vatan savunmasında 101 yıl önce şehit düşmüş olan atasına adeta“Dedeciğim ben geldim” diyerek yürüyüş yaptı. Onların ayak basmış olduğu topraklarda yağan karda, çekilen çile de yaşanmış oldu böylece. Atalarımızın bu toprakları korumak adına yaşadıkları sıkıntıları hatırlamak ve onları hayır dua ile anmak düşüncesiyle yapılan bu organizasyon muhakkak çok anlamlıydı.

\r\n

Malumunuz şehitlik bizim inancımızda büyük bir mertebedir. Kutsal kitabımızda “Yani, mü´min için savaşta iki güzel neticeden biri vardır: Ya galip gelecek, ya şehit olacaktır. “(Tevbe)(İbnu Kesir, IV, 102)İşte bu bilinçle atalarımız ölürsem şehit, kalırsam gazi deyip cepheden cepheye koşarak, bu vatanı koruyup bizlere emanet bırakmışlardır.

\r\n

Ülkemizin her köşesinde düzenlenen bu etkinliğe emeği geçenleri kutluyorum.Anma programlarını devam ettirelim ki geçmişte atalarımızın çektikleri çileleri, yaşadıkları sıkıntıları ve bunca cefaya rağmen kazanılan başarıları çocuklarımız, gençlerimiz unutmasınlar. Bugünün küçükleri yarının büyükleri olarak onlarda gelecek nesillere aktarsınlar. Unutulmayıp aktarılsın ki bu vatanın kadri kıymeti bilinsin.

\r\n

Genç nesil iyi yetişip; atalarımızın kanlarıyla canlarıyla emanet ettiği bu güzide ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma ülkümüzü gerçekleştirip dosta güven, düşmana korku salmalıdırlar. Bu anlamda uygun ortam geçmişle kıyaslanamaz,. Yeterli destek yok denilemez. Yeter ki istenilsin. Azim ve kararlılıkla çalışmanın karşılığında başarı muhakkak gelecektir.

\r\n

İslam’ın hâdimi ve hamisi olma yolunda Cenabı Hak bu milletin yâr ve yardımcısı olsun.

\r\n

Sarıkamış başta olmak üzere geçmişten bugüne yüce mertebeye erişmiş olan bütün şehitlerimiz ile ebediyete intikal etmiş gazilerimize Allah rahmet eylesin. Sağlıcakla kalın.

\r\n

Mansur BİLGİN
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber