EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

BU VATAN KİMİN?

Ülkemiz son günlerde yine  farklı oyunlarla  kaos ortamına çekilmek isteniyor.  Türkiye’nin gelişmesini istemeyen  bazı çevreler  yıllardır olduğu üzere  yine adeta zaman kolluyor.  En küçük bir  olayı fırsata  dönüştürmek adına harekete geçiyor, şehir ve kasabalar kana bulanıyor.  Atalarımızın, “Su uyur, düşman uyumaz”  sözü  bir kez daha  hafızalara kazınıyor.  Fırsatın adı;  bir gün terör ve ırkçılık, bir gün mezhepçilik, başka bir gün  bakıyorsunuz  masum bir yeşil alan isteğinin farklı boyutlara çekilmesi oluyor.  Halbuki gerçek halkın gündeminde ne ırkçılık, ne mezhep farklılığından rahatsızlık var. Çünkü onlar  bugün bir araya gelmemişler.  Onlar asırlardır bu topraklarda birlikte yaşamış insanlar.

\r\n

Şunu belirtmek gerekir ki; milleti oluşturan bireyler olarak elbette herkes aynı düşüncede olmayacaktır. Farklı istekler ve düşünceler  uygun  platformlarda ortaya atılacak, tartışılacaktır. Burada önemli olan farklılıklarımız ayrışma unsuru olmamalıdır. Bu farklılıklar yüzyıllardır olduğu üzere  kültürel zenginliğimiz olarak görünmeli ve bu milletin hayrına kullanılmalıdır.  

\r\n

Evet, ne zaman ki ülkemiz gelişmeye başlasa, ekonomik anlamda kendi kendine yetecek seviyeye erişme yolunda başarılı adımlar atsa, farklı sıkıntılar ortaya çıkıveriyor. Coğrafi konumu itibariyle  stratejik önemi büyük olan bu topraklarda zaman farklı, aktörler ve oyuncular farklı da olsa oynanan oyun hep aynı oluyor. Çünkü, senaristler ve senaryo yıllardır hep  aynı.

\r\n

İşte  tam bu  noktada  halkımızın sınavı başlıyor. Hani şöyle geçmişi çabuk unutmasak ve  geçmiş  sınavlara biraz bir göz gezdirsek,  sınavdan  alnımızın akıyla çıkmamak mümkün değil.  Yeter ki  millet olarak uyanık olalım.

\r\n

Şimdi  yazımın başlığına değinelim. Bu vatan kimin?

\r\n

Sorunun tersini düşünecek olursak, elbette ki bu vatan ülkemizin değişik yerlerinde mantar gibi ortaya çıkan  farklı ülke vatandaşlarının değil.  Yine kendilerini dünyanın sahibi sanan müreffeh! ülke yöneticilerinin hiç değil.  Sözüm ona;  güçlü!  ve  demokratik!  yabancı devlet başkanlarının benim milletimin iyiliği için yapabilecekleri ne olabilir ki?   Onların  Türkiye’nin  iç işleri  için  söz hakkı  olmamalı.   Kendi ülkelerindeki olayları görmezlikten gelip  insan hakları savunucusu  olmaya kalkanlar  ve Türkiye’ye yön vermeye  çalışanlar bu  milleti iyi analiz etmeli.   Bu millet elbet kendine yeter.  Bunun için müneccim olmaya gerek yok şöyle bir maziye bakmak yeter. Yeri ve zamanı geldiğinde biiznillah son sözü millet söyler.

\r\n

Şimdi sorumuza dönelim, bu vatan;

\r\n

Bu topraklarda yaşamakta olan,  gerektiğinde çekinmeden canını, malını  ilayi kelimetullah  uğruna feda edecek, onun  gerçek sahibi  olan milletimizindir.

\r\n

O öyle millet ki; geçmişte yedi düvele karşı  zor zaman da yaptıkları, Allah göstermesin fakat yeri ve zamanı gelince yine yapacaklarının aynasıdır. Milli şairimiz Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” temennisine  gönülden katılmakla birlikte,  inandığı değerlerin bekası uğruna bu millet,  vatan topraklarını sonsuza dek koruyacaktır.

\r\n

O millet ki,  1071 de Anadolu kapılarını ardına kadar açan,   asırlar öncesinden müjdelenmiş İstanbul’un fethi için Sevgililer Sevgilisi(sav)’in methine mazhar olan,   Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen,  Kurtuluş savaşında canını bu vatan için  seve seve  veren ve isimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz nice farklı ırktan ve mezhepten  onbinlerce şehit ve gazilerin  torunlarıdır.

\r\n

Sözün özü,  gerçek anlamda duyarlılık gösterip  bazı  düşünceleri için demokratik hakkını kullananlara kimsenin sözü yoktur herhalde.  Bu  tür istekleri analiz etmek, haklı talepleri yerine  getirmek  yöneticilerimizin bileceği iştir. Onlara  sözümüz olamaz. Fakat  bu tür demokratik  istekleri fırsata  dönüştürüp farklı yerlere  getirmek isteyenlere de  denilecek  tek bir  söz var;  Millet bilinçli,  demokrasi ve hukuk dışı bir çözümü bu halk artık asla düşünmüyor.

\r\n

Hata ve kusur her zaman ve mekanda olabilir. Önemli olan geçmişte yaşananlar  ışığında bunlardan ders çıkarıp ayrılmadan, parçalanmadan tek vücut olabilmek. Hani,  Hacı Bektaşi Veli’nin sözünü hepimiz biliriz; “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” Biz bunu başarırsak  sorunlar ortadan kalkacak, toplumsal dayanışma güçlenecek ve  düşman, nifak tohumlarını içimizde yeşertemeyecektir.

\r\n

Allahın seçtiği kurtulmuş millet! 
\r\nGüneşten başını göklere yükselt! 
\r\nAvlanır, kim sana atarsa kement, 
\r\nEzel kuşatılmaz, çevrilmez ebet. (Necip Fazıl)

\r\n

Sevgi ve saygı mayası  ile  hoşgörü ve tevazu hamurunda yoğrulup, bu cennet vatanda hür ve kardeşçe  sonsuza dek  yaşamak dileğiyle… Sağlıcakla kalın.

\r\n

MANSUR BİLGİN

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber