EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Özdebir’den Bakan Selçuk’a kısa çalışma teşekkürü

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, bugün Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasıyla ilgili yayınlanan yeni yönetmelik için Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür etti.

Eklenme:09.11.2018 / 13:40          Güncelleme:09.11.2018 / 13:40
Özdebir, Ağustos ayında ülkemize yönelik kur saldırılarıyla bazı firmaların sıkıntı yaşayarak üretimlerini kısmi olarak azaltmak durumunda kaldıklarını hatırlatarak, “Bu dönemde hem Cumhurbaşkanımıza hem de bazı bakanlarımıza 15 maddelik bir rapor sunmuştuk. Rapordaki maddelerden biri de Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının süratle hayata geçirilmesiydi. Bu uygulamada üretimini kısmen azaltan ya da belirli bir süre geçici olarak durduran firmalarımızın işçi çıkarmadan, işçilerin çalışmadığı sürelerde ücretlerinin bir bölümünün İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması sağlanıyordu. Mevcut Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği genel ekonomik kriz tanımı nedeniyle bir türlü işlerlik kazanamıyordu. Özellikle Çalışma Bakanımızı ziyaret ederek durumu kendisine aktarıp talebimizi iletmiştik” dedi.
Yeni yönetmeliğin “h” maddesinde yapılan değişiklikle “Zorlayıcı sebep: İşverenin kendi sevk ve idaresinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen, bunun sonucu olarak bertaraf edilmesine imkân bulunmayan, geçici olarak çalışma süresinin azaltılması veya faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması ile sonuçlanan dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumları ya da deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi durumları,” tanımının getirildiğini belirten Özdebir, “Yeni yönetmelikle zorlayıcı sebep tanımı yapıldı. Bu tanım ve düzenlemeyle sıkıntıya düşen firmalarımız bu imkandan daha rahat faydalanarak yetişmiş elemanlarını çıkarmak zorunda kalmayacak, çalışanlarımız da işlerini kaybetmeyecek. Küçülen piyasa ortamında çalışanlarını işten çıkarmak bir işletmenin yapmak isteyeceği en son şeydir. Bu düzenlemenin işçilerimizi çıkarmadan sıkıntılarımızı aşmak için önemli bir fonksiyon üstleneceğine inanıyorum. Zaten işçilerimiz işsiz kalsaydı 10 ay süreyle maaşlarını bu fondan almak zorunda kalacaktı. Düzenlemeyle fon da daha az ödeme yapmış olacak. Dolayısıyla bu hem çalışanın, hem de fonun lehine bir durum” diye konuştu.
Özdebir, sıkıntılı günlerin çok kısa sürede atlatılacağına inandığını da belirterek, bu düzenlemenin yapılmasında emeği geçen Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber