EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Gençler bir günü 34 saat hissediyor

Bir araştırmaya göre, gençler aynı anda çok iş yaptıkları ve çok ekranlı yaşadıklarından dolayı bir günü 34 saat olarak hissediyorlar.

Eklenme:14.11.2018 / 14:38          Güncelleme:14.11.2018 / 14:38

Türkiye’de 12 - 19 yaş arası gençler toplam nüfusun yüzde 13’ünü oluşturuyor. Ipsos, toplumun bu önemli kitlesini anlamak üzere, bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre, aynı anda çok iş yaptıkları, çok ekranlı yaşadıkları nedeniyle gençler bir günü daha uzun hissediyorlar. Yemek yerken ders çalışmak, alışveriş yaparken atıştırmak gibi birden fazla eylemi bir arada gerçekleştirme davranışları belirgin olarak gözlemleniyor.

Gençler dış görünüşlerine önem veriyorlar
Harçlıklarının yüzde 22’sini giyime harcıyorlar. En sevilen markalar sorulduğunda ilk 10 markanın 8’ini giyim markaları oluşturuyor. Kişisel bakım ve spor aktiviteleri ise özellikle yaz aylarında 3’üncü ve 4’üncü büyük harcama kalemi olarak belirtiliyor.

Yerli markaları beğeniyorlar
Araştırma gençlerin yabancı marka gibi bir saplantıları olmadığını da gösteriyor. En sevdikleri markalar sıralamasında ilk 10 markanın 4ü Türkiye’de bulunuyor.

Gençlerin en çok tercih ettiği sosyalleşme alanı AVM’ler
Araştırma kapsamında gençlere sosyalleşme alanı olarak en çok nereleri tercih ettikleri de soruldu. Buna göre gençlerin yüzde 55’i AVM’leri tercih ediyor, yüzde 53 ise açık havada sosyalleşmeyi tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Gençlerin aile bağları 60’lara 70’lere mi dönüyoruz dedirtecek derecede güçlü
Araştırma kapsamında 12 - 19 yaş aralığındaki gençlere bazı ifadelere ne derece katılıp katılmadıkları da soruldu. Bu kapsamda ‘Ailemin değerlerini hiçbir zaman göz ardı etmem’ ifadesine katılan gençlerin oranı yüzde 72 olarak görüldü. Bu da gençlerin aile değerlerine oldukça önem verdiklerini ortaya koyuyor.

Gençler sosyal medya mahremiyete önem veriyor, ve en çok kullandıkları gülerken gözünden yaş akan emojiyi kullanıyorlar. Gençlerin yüzde 74’ü sosyal mecrada gizli hesap kullanıyorlar. Bir nevi takipçilerini kendileri seçmek ve mahremiyetlerini korumak istiyorlar.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber