EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

8 MART

Amerikalı kadın işçiler 150 yıl önce erkeklerle aynı şartlarda çalışmak istiyoruz diyerek bir direniş başlatırlar. Bu hadisede, 129 kadın can vermiş ve cenazeye yüz binlerce kişi katılmışTIR. Bu olayın anısına 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilir.

\r\n

Toplumumuzda kadını küçük gören ve erkeklerinde hoşuna giden sözler vardır “Saçı uzun aklı kısa, elinin hamuruyla sen bu işlere karışma” Gerçekten bunlar doğru sözler midir? Hiç sanmıyorum. Kadınların öngörüleri erkeklere göre ileridedir. Kadınlar, birçok hadise vuku bulmadan hissedip tedbirlerini alırlar. Bu konuda oldukça ilerideler. Erkekler bu gerçeğin çok farkında değildir. Peki, o zaman nerden çıkıyor bu sözler: Toplumun erkek egemen olmasından ve erkeklerin sözlerinin geçmesinden. Üç bin yıl kadar önce insanlar tamamen toprağa bağlıyken toplumlar ana erkildi ve ailede kadının sözü geçiyordu. O zamandan kalan heykellerde, insanların bir ana tanrıçaya taptıklarını görebiliriz. Tabiat, ana olarak tasvir edilir ve kadının doğurganlık özelliği kutsanır. Topluluklar büyüyüp nüfusları artınca savaşlar başlar. Savaşta önemli olan güçtür ve erkeğin gücü bu noktada öne çıkar. İnsanlar artık sadece tarımla değil savaşla ve ganimetle geçinir. Bugünkü erkek egemen toplum yapısı o zamanlara dayanır.

\r\n

Herhangi bir üzücü olayda veya cenazede en çok kadınlar ağlar ve çırpınır. Bu durum erkekler için bir tür zayıflık emaresidir. Hâlbuki olaya başka açıdan bakmak gerek. Allah, kadına hayatı sürdürme görevi vermiş; erkeğe de bunu korumakla zorunlu kılmıştır. Kadın, hayatın ne kadar aziz olduğunu bilir ve ona karşı gelebilecek tehlikeler karşısında çok hassastır. Kadın, içinde bir canlıya hayat verir ve bunun değerini bilir. Savaşlarda kan dökenler genellikle erkeklerdir. Kadınlar, erkek kadar kolay cinayet işleyemez. Son zamanlarda bilim adamları bir teori geliştirdiler ve bu olaya “rahim kıskançlığı” adını verdiler. Erkek karnında bir canlı büyütme yeteneğine sahip olmadığı için daha kolay cinayet işler, bu noktada kadına karşı kıskançlık duyar.

\r\n

Diğer bir hadise de dayak ve aile içi şiddettir. Bir erkek, bir kadına vuruyorsa artık söyleyecek bir sözü kalmamasından ve mantık olarak iflas etmesindendir. Kadın, tehlikeyi önceden gördüğü için devamlı erkeği uyarır, erkek de bunu “dır dır” olarak algılar ve sonuçta zaman kadını haklı çıkarır. Aile içi şiddet bu şekilde meydana gelir. Dayak, erkeğin canlı bomba gibi pimini çekip; hem kendini hem karşı tarafı imha etmesidir. Kadının, en büyük korkusu güzelliğini kaybetmekse, erkeğin en büyük korkusu da iktidarını kaybetme ve sözünün geçmemesidir. Erkek dayakla iktidarın kendinde olduğunu ispat etmeye çalışır.

\r\n

Bir kadının toplumda saygı görebilmesi için anne olmasını beklemek haksızlıktır. Kadınların kendilerine has zorlukları vardır, bunlara saygı göstermek gerekir. Diğer taraftan kadınlar da erkekleri bazı noktalarda anlamaya çalışmalılar. Toplum, erkeğe duygularını göstermemek üzere şartlandırmıştır. “Adam gibi dur, kadın gibi ağlama” sözleriyle büyütülen erkeklerden kadınları her zaman anlamasını beklemek hayalciliktir. Toplum, ve biyoloji erkeğe ve kadına bu tür roller biçmiştir. Herkes kendi rolünü oynar.

\r\n

Evet, hepimiz biraz daha ince olmalıyız ve karşısındakini olduğu gibi kabul etmeliyiz. Kadınlar hayatın tam merkezindeler, onlar sayesinde varlığımız geleceğe taşıyabiliyoruz ve bu noktada her türlü saygıyı hak ediyorlar. Toplumun yüzde ellisini oluşturan kadınların evde oturmalarını istemek ve onların zekâsından yararlanmamak bir büyük kaynak israfıdır. Bu minvalde bütün kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlarız.

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber