EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

8 MART MI SADECE?

Kadınların günü sadece 8 Mart’a sıkıştırılacak, geçiştirilecek sonrada unutulacak bir gün olmamalıdır.

\r\n

Sadece bir grubun, hizibin, düşüncesinin günü de olmamalıdır. Her kadını , kızı kendi annemiz gibi ,kendi kızımız gibi değerli,saygın görürsek birçok sıkıntı ve mesele doğmadan,büyümeden halledilmiş olacaktır.

\r\n

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkış öyküsü şöyle: 8 mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi şartlarda çalışmak istemeleri sonrasında bir tekstil fabrikasında greve başlamaları ile başlamıştır. Bu greve polisin işçilere müdahale etmesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinden sonra çıkan yangında 129 kadın işçinin fabrika önünde kurulan barikat nedeniyle kaçamaması sonucunda can vermiştir. Bu olay sonrasında ölen işçilerin cenaze törenine 10.000 aşkın kişi katılmıştır. 26- 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, ClaraZetkin ‘in 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "InternationalerFrauentag" (International Women'sDay - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirmesi ile öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir.

\r\n

Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan uluslararası bir gün olan Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanıyor. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, vekitlesel olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara,alanlara ,meydanlara taşındı.

\r\n

"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

\r\n

Bizim medeniyetimizde kadın insanlığın başlangıcı Hz. Adem as yanında ve insanlığın ‘’Ana’’sıdır.

\r\n

Kuran ı Kerim de sürekli erkekle beraber kurucu unsur olarak anılan,Allah cc tarafından muhatap alınan,değer verilen,değer gören hakları ve hürriyetleri en az erkekler kadar olan özgür ve özgün bir şahsiyettir.

\r\n

Hz.Muhammed AS. tarafından Cennetin ayakları altında olduğu bildirilen kişidir.

\r\n

Seküler,modern dünyanın dayattığı gibi kadınlar sadece Tel Aviv,Londra,Paris,Roma,Madrid , New York’ta yaşayanlardan ibaret değildir.

\r\n

Gazze,Kabil,Şam, Hama, Ramallah,Ankara ,İstanbul,Van,İzmir,Samsun,Gaziantep’te yaşayanlar da kadın.

\r\n

Katledilen, yitip giden canlara, göçmen mezarlığına dönüşen Akdeniz’e sahillere vuran insan cesetlerine öğle yemeği kadar değer vermeyen egemen 5 li çeteden Dünya elbette büyüktür.Hakikat, Adalet 5'ten 50'den 500'den vb. büyüktür.
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber