EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Acelen varsa ne işin var Datçada

DURMUŞ GENÇ - Muğlanın güneyindeki badem çiçekleriyle ünlü yarımadaya ismini veren Datça, Acelen varsa ne işin var Datçada sloganıyla tanıtılıyor

Eklenme:12.02.2019 / 08:05          Güncelleme:12.02.2019 / 08:05

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Muğlanın güneyindeki badem çiçekleriyle ünlü yarımadaya ismini veren Datça, Acelen varsa ne işin var Datçada sloganıyla tanıtılıyor.

Muğla, turizm çeşitliliği, kültürel varlıkları ve muhteşem doğasıyla yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz tatil imkanları sunuyor. Deniz, kum ve güneşin yanı sıra farklı medeniyetlere ait izlerin yer aldığı kentin bölge turizmine katkı sağladığı cennet köşelerinden biri de badem çiçekleriyle ünlü Datça.

Türkiyenin birçok bölgesinde kar yağışı etkili olurken, Acelen varsa ne işin var Datçada? sloganıyla ziyaretçilerini ağırlayan Datça Yarımadası, baharı erken karşılayarak badem çiçekleriyle beyaza büründü. Datça gezginleri, badem bahçelerinde gezip bol bol fotoğraf çekiyor. İlçenin asıl yerleşim yeri olan Eski Datça Mahallesi de tarihi sokakları ve evleriyle turistlerin ilgi odağı.

- Can Yücel değer katıyor

Ünlü şair Can Yücelin ölümüne kadar yaşadığı evinin de bulunduğu Eski Datça, yaz dönemlerinde çok sayıda yerli turisti ağırlıyor.

İlçede ziyaretçilerin gezi rotaları arasında büyük ilgi gören, astronomi ve matematik bilimci Eudoksus, doktor Euryphon, ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratosun yaşamına tanıklık ettiği rivayet edilen Knidos Antik Kenti, Ege ile Akdenizin birleştiği yerde özel bir konuma sahip.

Datçaya yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan Knidos, tarihte bilim, mimarlık ve sanatta da ileri bir kent olarak biliniyor.

Özellikle yatları ile Akdeniz ve Egeyi dolaşan ünlüler, Knidosu ziyaret ediyor. Knidosun biri 20 bin diğeri 5 bin kişi kapasiteli iki tiyatrosu var. Küçük olanı güneyde, ticari limanın yakınında yer alıyor. Akropoldeki büyük tiyatronun taşları ve mermerleri 19. yüzyılda gemilerle yurt dışına çıkarılmış. Kentte yapılan kurtarma kazılarında bulunanlar ise ören yerinde bulunan küçük müzede sergileniyor.

- Datça korunan bir yer

Datça Kaymakamı Mesut Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu Yarımadasında baharı ilk karşılayan yerlerden birinin Datça olduğunu belirterek Datçanın ziyaretçilere alternatif turizm imkanlarını bir arada sunduğunu söyledi.

Datçanın özel çevre koruma (ÖÇK) bölgesi olduğunu vurgulayan Çoban, Datça, yazın sıcağı bunaltmayan, kışın üşütmeyen ılıman bir iklime sahip. Bu nedenle Datça stresten uzak yaşamak isteyenlerin yaşamını sürdürebileceği ve tatil yapabileceği bir bölge. dedi.

Çoban, Datçanın her yıl tanınırlığı ve bilinirliği artan, turist kapasitesi yükselen bir ilçe olduğunu dile getirdi. Datçanın tarih ve kültürün bir arada yaşatıldığı bir yer olduğunu vurgulayan Çoban, şöyle devam etti:

Acelen varsa ne işin var Datçada sloganı ilçemizde sakinliği ve huzuru çağrıştırıyor. Burası hemen gelinip gidilecek bir yer olmadığı, insanların dinlenmesini ve mutlu olmasını istediğimiz için çok iyi bir slogan. Tüm misafirlerimizi huzur kenti Datçaya bekliyoruz.

Çoban, yol standartlarının yükselmesiyle artık Datçaya ulaşımın da kolaylaştığına da işaret etti.

- Datça stresin az olduğu yavaş ve huzurlu bir şehir

Palamutbükünde turizm işletmeciliği yapan Mehmet Tekbacak, Datçanın rüya gibi bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olduğunu, kendisinin de bu beldeye ölmek için geldiğini ifade etti.

Datçada 20 yıldır turizm yaptığını vurgulayan Tekbacak, otelinin girişine yazdığı Acelen varsa ne işin var Datçada? sloganının tüm ziyaretçilerin ilgisini çektiğini aktardı. Datça Yarımadasının stresten uzak yaşayanların sakin ve huzur bir yer olduğunu vurgulayan Tekbacak, şöyle konuştu:

Burada en büyük stres stressizlik stresi. Datçanın amblemi salyangoz. Yöresel adıyla Garavilla. O da yavaş hareket eden bir canlı. Burası da yavaş hareket eden bir yer. Datça genelde insanların huzur bulmak için geldiği bir nokta. Bu sloganı bu nedenle uyguladık ve başarılı oldu. Stresin az olduğu yavaş ilerleyen bir şehir olduğu için Datçaya bu slogan çok yakıştı. Bence Datça, Ege ve Akdeniz Havzasındaki en güzel ve huzurlu nokta. Ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından tamamı koruma altında olan tek yer Datça Yarımadası. Senenin 365 günü güneşin olduğu mavi beyazın örtüştüğü bir noktada huzur içindeyiz.

Tekbacak, yaz mevsiminde büyük rağbet görenin ilçenin kışın da badem çiçekleriyle misafirlerini ağırladığını kaydetti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber