EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Traktör ihracatının yüzde 91inde TürkTraktör imzası

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, traktör ihracatlarının 2018de bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak son yılların en yüksek rakamına ulaştığını belirterek, Türkiyenin toplam traktör ihracatının yüzde 91ini tek başımıza gerçekleştirdik

Eklenme:12.02.2019 / 11:13          Güncelleme:12.02.2019 / 11:13

İSTANBUL (AA) - TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, traktör ihracatlarının 2018de bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak son yılların en yüksek rakamına ulaştığını belirterek, Türkiyenin toplam traktör ihracatının yüzde 91ini tek başımıza gerçekleştirdik. dedi.

TürkTraktörün 2018 finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Özüner, şirketin 2019da kuruluşunun 65. yılını kutladığını anımsattı.

Özüner, TürkTraktörün 65 yıldır gerçekleştirdikleriyle modern tarıma yön veren öncü bir şirket olduğunu ve her yıl başarılarına yenilerini eklediğini vurgulayarak, son 32 yılda pazarda 20 kez lider olmayı başardıklarını söyledi.

Şirketin 2018deki çalışmalarıyla da Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşıdığını aktaran Özüner, Yıl boyunca bantlarımızdan inen 34 bin 114 traktörle Türkiyenin toplam traktör üretiminin yüzde 72sini tek başımıza gerçekleştirdik. Kuruluşumuzdan bu yana fabrikalarımızda üretilen ve çiftçilerimizle buluşturduğumuz traktörlerimizin sayısı 900 bini geçti. Bu yıl ekipman pazarına da güçlü bir giriş yaparak TürkTraktör markalı 10a yakın yeni zirai ekipmanla çiftçinin verimini artırmayı hedefledik. diye konuştu.

Özüner, TürkTraktörün Türkiyede ilk traktör ihracatını gerçekleştiren şirket olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

Bugün 130dan fazla ülkede ürünlerimiz kullanılıyor. Geçen yıl bir önceki yıla göre traktör ihracatımızı yüzde 21 artırarak son yılların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık ve Türkiyenin toplam traktör ihracatının yüzde 91ini tek başımıza gerçekleştirdik. Türkiyenin markası olarak, yurt dışı pazarlarında gösterdiğimiz bu başarı ve ülke ekonomisine sağladığımız katkı, bizler için gerçekten de gurur vericidir. TürkTraktör olarak, ülke tarımı ve çiftçimizi hep daha ileriye taşıyacak yatırım ile çalışmalara odaklanıyoruz. Bu çalışmaların temelinde ise Ar-Ge yatıyor. Bizler de sektörün ilk Ar-Ge merkezinin de sahibi olarak, 2018de bu alanda yeni bir yatırım daha yaparak Ankaradaki Ar-Ge merkezimize ek olarak İstanbulda Ar-Ge inovasyon ve tasarım ofisimizi açtık.


- Müşterilerimizle yeni çözümlerimizi buluşturacağız


Aykut Özüner, her sektörde sağlanmaya çalışılan verimlilik artışının, tarımda çok daha kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Bu yıl, çiftçilerin dijital tarıma adaptasyonu için yaptıkları öncü çalışmalar, geliştirdikleri ürün, çözüm ve hizmetlerle adlarından sıkça söz ettireceklerini belirten Özüner, Yeni çözümlerimizi müşterilerimiz ile buluşturmak için heyecanlanıyoruz. dedi.

Özüner, finansmana erişimin çiftçiler için önemine dikkati çekerek, bu alanda oluşturdukları çözümlerle de sektörde öncü olmayı sürdürdüklerini kaydetti.

TürkTraktör Finans hizmetiyle bayileri üzerinden çiftçilere finansmana erişim için alternatif bir kanal yarattıklarını hatırlatan Özüner, Bu yıl ise bu kanala sigorta ve kasko hizmetlerini de ekledik. Traktörüm Güvende adını verdiğimiz platformla yine çiftçilerimiz için çok kolay bir hizmet kurgusu oluşturduk. Bayilerimizden traktör alan çiftçilerimiz, kasko ve trafik sigortası ihtiyaçlarını bu özel platform üzerinden hızlı ve rahat bir şekilde karşılayabilecekler. değerlendirmelerinde bulundu.


- TürkTraktör, geçen yıl 240 milyon TL net kar elde etti


Verilen bilgiye göre, TürkTraktör, zorlu pazar koşullarına rağmen 2018de toplam 34 bin 114 traktör ve 30 bin 914 motor üretti. Şirket bu sonuçlara göre, 2018de Türkiyenin toplam traktör üretiminin yüzde 72sini tek başına gerçekleştirdi.

TürkTraktör, geçen yıl yurt içinde toplam 17 bin 655 traktör satışı yaparak pazardaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşıdı. Şirketin yurt dışı satışları ise geçen yıl yüzde 21 artarak 14 bin 502ye yükseldi. Böylece TürkTraktör, hem son yılların en yüksek ihracat rakamına ulaştı hem de Türkiyenin toplam traktör ihracatının yüzde 91ine imza attı.

Geçen yılı 3 milyar 909 milyon TL toplam ciroyla kapatan TürkTraktörün, yurt dışı cirosu da yüzde 68 artarak 1 milyar 893 milyon oldu. Şirket, yurt dışı cirosunda elde ettiği bu sonuçla yeni bir rekor kırdı.

TürkTraktör’ün 2018deki brüt karı 717 milyon TL, brüt kar marjı yüzde 18,3 düzeyinde gerçekleşirken, faaliyet karı 411 milyon TL ve Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) 498 milyon TL oldu.

Aynı dönemde şirketin faaliyet kar marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde 10,5 ve yüzde 12,7 düzeyinde hesaplanırken, net karı ise 240 milyon TL olarak kaydedildi.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber