EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi açılışı

Koç Üniversitesi Rektörü Prof

Eklenme:12.02.2019 / 11:47          Güncelleme:12.02.2019 / 11:47

İSTANBUL (AA) - Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Türkiyeye gelen araştırma fonlarının yaklaşık yüzde 30u Koç Üniversitesine gelmektedir. dedi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbalın katılımıyla sosyal bilimler, tıp ve mühendislik alanlarındaki araştırmaları destekleyerek, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılacak yüksek katma değerli biyomedikal cihazları Türkiye’de üretmeyi amaçlayan Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi (KUTTAM) açılış töreni gerçekleştirildi.

Prof. Dr. İnan, törende yaptığı konuşmada, kendilerine sağlanan imkanların bilincinde olduklarını belirterek, bu araştırma merkezinin kendilerinden önce halkın ve milletin olduğunu söyledi.

Üniversiteler arasında oluşacak etkilitaklıklarla Türkiyenin büyük sıçramalara imza atabileceğini ifade eden İnan, şunları kaydetti:

Bize destek sağlaması bizim için çok özeldir. Üniversitemizde yüksek sayıda öğrencimiz burslu olarak okumaktadır. 100 öğrenciden 40ı tam burslu eğitim alıyor. Öğretim üyelerimizi dünya çapında arayarak alıyoruz. Üniversite idaresi olarak amacımız idare etmek değil yollarından çekilmek. Onların yapmak istediklerini kolaylaştırmak istiyoruz. İnsanlar en güzel şeyleri en serbestken üretiyorlar. Gerektiğinde destekler veriyoruz. Türkiyeye gelen araştırma fonlarının yaklaşık yüzde 30u Koç Üniversitesine gelmektedir.

İnan, Vehbi Koç Vakfının üniversiteye cömert şekilde destek sunduğunu aktararak, 2015te Cumhurbaşkanımızın onayıyla, 36 bin metrekarelik bilim ve teknoloji binamızı, vakfımızın da sağladığı 60 milyon dolarlık destek ile bitirdik. Üniversitemizin araştırma geliştirme alt yapısı için büyük önem arz ediyor. dedi.

- Bu merkez Türkiye için bir fırsat


KUTTAM Direktörü Prof. Dr. İhsan Solaroğlu, bu merkezin Türkiye için bir fırsat olduğunu belirterek, KUTTAMın disiplinler arası duvarları yıkmayı hedeflediğini dile getirdi.

“Yaşam bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik ve tıp arasındaki eşsiz iş birliğiyle insan sağlığını ve refahını artırmayı amaçlıyoruz.” diyen Solaroğlu, KUTTAMın tüm kurum ve kuruluşlara kapılarını 7/24 açtığını söyledi.

Solaroğlu, ilaç firmaları, tıbbi cihaz üreticileri, bir fikri olan akademisyenler ile her konuda iş birliğine fırsat tanıdıklarını aktararak, tüm teknolojilerini paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan katkıdan dolayı müteşekkir olduklarını belirten Solaroğlu, Bu kurumda çalışan yöneticiler, akademisyenler ve öğrenciler olarak bu katkının sağlanmasında her vatandaşımızın alın teri ve hakkının olduğunun bilincindeyiz. Bize sağlanan olanakların bir kuruşunun bile israf edilmediğinden ve edilmeyeceğinden emin olunuz. diye konuştu.

Törende ana konuşmacı olarak yer alan Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası sahibi, Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Max Planck Enstitüsü Akıllı Sistemler Direktörü Prof. Dr. Metin Sitti ise tıbbi teknolojik çözümlere ilişkin sunum yaptı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber