EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Afyonkarahisardan İsraile fındık yağı ihracatı

İsrailde her yıl kutlanan Hamursuz (Pesah) Bayramında tüketilecek fındık yağları, Afyonkarahisardaki bir firma tarafından karşılanıyor

Eklenme:12.02.2019 / 11:55          Güncelleme:12.02.2019 / 11:55

AFYONKARAHİSAR (AA) - İsrailde her yıl kutlanan Hamursuz (Pesah) Bayramında tüketilecek fındık yağları, Afyonkarahisardaki bir firma tarafından karşılanıyor.

İsrailden Afyonkarahisara gelen din adamı İsrael Froilich, Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) fındık yağı üretilen bir fabrikada incelemelerde bulundu.

İsrail hükümetince görevlendirilen Froilich, Musevi inancına sahip insanlara ürün satılabilmesi için gerekli olan üretim bandrolünü almaya çalışan yağ fabrikasında 2 hafta incelemelerini sürdürücek.

Froilich, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pesah Bayramında inançlarına göre 7 gün boyunca maya ve tahıl içermeyen ürünler tükettiklerini söyledi.

İsrailde Türk ürünlerinin kullanılmasının hiçbir problem oluşturmadığını aktaran Froilich, Afyonkarahisarı tercih etmemizin sebebi ürünlerin ekmek içermeyen birtamda imal edilmesidir. Bu bizim için çok önemli. İsrail Devleti adına bu üretimi Afyonkarahisarda gözlemliyorum. Üretimin ardından bandrollerle onayladığımız fındık yağları, ülkemizde rahat bir şekilde tüketilebilir. dedi.

-Ukrayna ile rekabet halindeyiz

İşletme sahibi Mehmet Çiftçi de İsrail’e gönderdikleri fındık yağlarının ham maddesini Karadeniz bölgesindeki fındık üreticilerinden temin ettiklerini vurguladı.

Fabrikada çalışan personelin tamamının Türk işçilerden oluştuğunu dile getiren Çiftçi, Üretim sürecinde fabrikamızda bulunan İsrailli din adamı, üretimtamında ekmek olmamasını istiyor. Bunu denetliyor. Üretim alanında ekmek, bisküvi gibi bir tahıl ürünü bulunmasına izin vermiyor. Biz de bunlara dikkat ediyoruz. Onların dini inançları için bu önemliymiş. Bu standartlar çerçevesinde İsraile yıllık 1 milyon 500 bin dolarlık 500 ton fındık yağı ihracatımız söz konusu. Bu konuda Ukrayna ile rekabet halindeyiz. diye konuştu.

Pesah veya Hamursuz Bayramı, Mısır’da kölelikten kurtarılan Antik İsraillilerin göç hikayesini anan bir Yahudi bayram ve festivalidir. Pesah, Yahudi takvimindeki nisan ayının 15. günü başlar, bu tarih Kuzey Yarım Küre’de bahara denk gelir ve bayram 7 veya 8 gün kutlanır. Bayramdan önce evler iyice temizlenip mayalı ve tahıllı ürünlerden iyice arındırıldıktan sonra, hafta boyunca hamur içermeyen yiyecekler tüketilir.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber