EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Abdi İbrahimden epilepsi açıklaması

Epilepsiye neyin sebep olduğunu bilmenin, nöbetleri kontrol edebilmek adına büyük avantaj sağladığı bildirildi

Eklenme:12.02.2019 / 12:03          Güncelleme:12.02.2019 / 12:03

İSTANBUL (AA) - Epilepsiye neyin sebep olduğunu bilmenin, nöbetleri kontrol edebilmek adına büyük avantaj sağladığı bildirildi.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğünden Dünya Epilepsi Günü kapsamında yapılan açıklamada, epilepsinin tıpkı bir savaş gibi tahmin edilemeyen ve öngörülemeyen sonuçlara neden olabildiği belirtildi. Açıklamada, epilepsiye neyin sebep olduğunu bilmenin, nöbetleri kontrol edebilmek adına büyük avantaj sağladığı vurgulandı.

Hastalığın kişilerin duygu durumu, uykusu ve hatta kişisel ilişkilerini etkileyen hastalıklardan biri olduğu vurgulanan açıklamada, epilepsinin her hastada farklı tipteki nöbetlerle anlaşılabileceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, tüm yaş gruplarını etkileyebilen nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsinin her yaşta görülebildiği belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

Epilepsiye neden olan sebepler çok çeşitlidir. Nöbete neyin sebep olabileceğini bilmek, önlem alabilmek adına önemli bir avantaj. Bunun yanında her bir epilepsi hastasının nöbet tipi de farklı olabiliyor. Kimi hastalar tüm hayatları süresince epilepsiyle yaşarken bir kısmı sadece yaşamlarının belli bir kesiminde bu nöbetleri geçirebiliyor. Tüm epilepsi hastalarında çoğunluklatak olan tek şey, beyinde başlayan nöbet oluşma eğilimi.

İngiltere Epilepsi Derneğinin yayınladığı istatistiklerde, nöbetlerin çoğunun ani olarak herhangi bir belirti vermeden saniyeler veya dakikalar içinde yaşandığı ve kendiliğinden sonlandığı belirtiliyor. Her hasta için nöbetlerin farklı olduğu açıklanırken, bazı epilepsi hastalarının nöbetleri uyanıkken geçirdiği bazılarının ise nöbetlere uykuda yakalandığı görülüyor. Nöbetler sırasında yaralanmaların da yaşandığını belirten raporda, çoğu kişi yaralanmadan hastane veya doktora gitmeye ihtiyaç duymuyor. Nöbetler beynin normal çalışmasında ani kesintilere neden olabiliyor. Nöbet geçtikten sonra ise beyin yine normal fonksiyonuna devam ediyor.


- Doğru ilaç kullanımı önemli


Açıklamada, bazı epilepsi hastalarının nöbetleri sırasında ani bilinç kayıpları yaşayabildiği vurgulanarak, şu uyarılarda bulunuldu:

Özellikle bu tip durumlarda çevrede nöbete tanıklık eden bir kişi tarafından nöbetin tanımlanması oldukça önem kazanıyor. Tedavide kullanılan antiepileptik ilaçlar nöbetleri durduruyor fakat epilepsiyi tedavi etmiyor. Doğru bir antiepileptik ilaç kullanımı ile nöbetlerin yaklaşık yüzde 70’i kontrol altına alınabiliyor. Nöbet kontrolü sağlanamayan hastalarda ise cerrahi girişimlere başvurulabiliyor.

Hastalıkla mücadelede aile bireylerine büyük görev düştüğü hatırlatılan açıklamada, hastanın iletişimde bulunduğu kişilere doğru bilgiyi vermenin önem taşıdığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, hastalıkla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli konulara ilişkin şunlar kaydedildi:

Epilepsi hastaları kadar aile fertlerinin de hastalıkla ilgili olumsuz etkilenmelerini önlemek ve disiplinli bir yaklaşımla tüm aşamalarda epilepsi nöbetlerini önlemek tedaviyi düzenleyen hekimlerin dikkat etmesi gereken önemli konular arasında yer alıyor. Eğer epilepsi hastası bir çocuksa, güvende olmasını sağlamakla kalmayıp, çocukluğunu yaşaması ve bağımsızlığını kazanması konusunda da belli bir denge sağlamak için hastalığı hakkında detaylı bilgiler paylaşılması öneriliyor.Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber