EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Eski rektör Birincioğlunun FETÖden yargılandığı dava

Aydında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında dava açılan eski Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Mustafa Birincioğlunun yargılanmasına devam edildi

Eklenme:12.02.2019 / 14:11          Güncelleme:12.02.2019 / 14:11

AYDIN (AA) - Aydında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında dava açılan eski Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Mustafa Birincioğlunun yargılanmasına devam edildi.

Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Birincioğlu ve avukatı katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen eski ADÜ İhale Şube Müdürü B.D, Birincioğluyla iş icabı birkaç kez görüştüklerini, sanığın rektör seçildikten sonra kendisine çalışmalarını beğendiğini söylediğini daha sonra ise Benim buraya gelmeme vesile olan kişilerle çalışacağız. Amerikaya gidip geleceğim. Liste vereceğim. Bu kişiler beni desteklediler. Davet usulü ihalelerde bu kişilerle çalışacağız. dediğini öne sürdü.

Bu teklifi kabul etmediği için görevinden uzaklaştırıldığını, hakkında 20nin üzerinde dava açıldığını savunan B.D, bunların birçoğundan beraat ettiğini dile getirdi.

Tanığın ifadeleri üzerine söz alan Birincioğlu, Bütün ihaleleri düzenleyip istedikleri kişilere verdiler. Kendi yakınlarına kurdurdukları naylon şirketle ihale alıyorlardı. Hiçbir üniversitede bu şekilde şube müdürlüğü yoktur. Usulsüzlük yapıp görevi kötüye kullanmıştır. İhalelerde istemediği kişileri eliyorlardı. İstediği kişilere ödeme yapıp istedikleri kişilere ödemeye yapmıyordu. Bu konuda çok şikayet aldık. Dolayısıyla bu müdürlüğü lağvederek diğer üniversitelerde nasıl oluyorsa o hale getirdik. savunmasını yaptı.

İddia makamı, mütalaasında, FETÖ bağlantılı yemek firmasıyla, termal otelle olan anlaşması, tanık beyanları, örgütün üniversitedeki kadrolaşması sürecinde yaptığı faaliyetleri dikkate alarak sanığın örgüt üyeliğinden 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatının mütalaaya karşı ek süre talebinin mahkemece kabul edilmesinin ardından duruşma 14 Hazirana ertelendi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber