EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Küresel barışın sağlanmasında üniversiteler ön plana çıkıyor

Muğlada göçmen çocuklar için uluslararası katılımlı çalıştay düzenlendi

Eklenme:12.02.2019 / 14:52          Güncelleme:12.02.2019 / 14:52

MUĞLA (AA) - Muğlada göçmen çocuklar için uluslararası katılımlı çalıştay düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Atatürk Kültür Merkezinde, Swabish Gmünd Üniversitesi, Gavle Üniversitesi, De Calabria Üniversitesi, MSKÜ ve Back on Track stratejiktaklığında yürütülen proje kapsamında düzenlenen çalıştayın açılışında, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Çiçek, insanlık tarihi boyunca toplumsal çatışmaların ve iç savaşların en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu kaydetti.

Alıştıkları kültürden, ülkelerinden, evlerinden koparak göç etmek zorunda kalan mülteci çocukların göç ettikleri ülkelerde çok büyük zorluklarla karşılaştığını vurgulayan Çiçek, İşte bu zorluklardan en kritiği olan mülteci çocukların eğitim sistemine adaptasyonu çözülmesi gereken öncelikli sorunların başında gelmektedir. Küresel barışın tesisi için kurulmuş olan birçok uluslararası kurumun zaman zaman yetersiz kaldığı günümüzde, üniversitelerin mesuliyeti bir kez daha ön plana çıkmaktadır. dedi.

Avrupa ülkelerinin Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan savaşın yıkıcılığına Türkiye kadar yakından tanık olamadığını anlatan Çiçek, bu tür bilimsel etkinlikler ve kıtalararası iş birliğiyle tüm potansiyeli sorunların çözümü için kullanabileceklerini dile getirdi.

MSKÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Rezan Çeçen Eroğul ise projenin amacının göçmen çocukların öz düzenleyici öğrenme stratejilerini geliştirme ve öz yetkinliklerini güçlendirme konularında destekleyen müfredat dışı bir eğitim modeli geliştirmek olduğunu söyledi.

Bu modeli entegrasyon sürecindeki öğrencilere anadili Arapça olan eğiticiler ve öğretmenler yardımıyla ulaştırmak istediklerini vurgulayan Eroğul, şöyle konuştu:

Böylece göçmen çocukların kendilerini motive edebilme ve kendi öğrenme davranışlarını çevreye ve istenen çıktılara uyarlayabilme konularında gelişim göstermeleri beklenmektedir. Şu ana kadar ilkini Almanya’da, ikincisini İtalya’da ve üçüncüsünü İsveç’te gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda anadili Arapça olan eğitmenlere destekleyici bir öğretmen olmak, travmayla baş etme yolları, çocukların bilgilerini belirleme, iletişim üçgeni, benlik saygısı, motivasyon ve öz düzenlemeli öğrenme gibi konularda bilgi aktarmayı ve onların deneyimleri ve yaşadıkları zorluklar hakkında paylaşımda bulunmayı hedefledik. Dördüncü çalıştay projetaklarımızın katılımıyla üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

14 Şubatta sona erecek çalıştayın açılış programına Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Duman, projetakları ve öğretim üyeleri katıldı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber