EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İzmirin arıtması yok hükmündedir

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, İzmirin arıtmasının yok hükmünde olduğunu ifade etti

Eklenme:12.02.2019 / 15:49          Güncelleme:12.02.2019 / 15:49

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, İzmirin arıtmasının yok hükmünde olduğunu ifade etti.

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneğinde (ESİAD) düzenlenen toplantıda konuşan Zeybekci, sözlerine İstanbul Çekmeköyde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 4 askere rahmet dileyerek başladı.

Artık kentlerde yönetimin değil yönetişimin gerçekleşmesi gerektiğini belirten Zeybekci, yönetime gelmesi halinde İzmiri kentin tüm paydaşlarıyla yöneteceklerini vurguladı. İzmirin tarihsel ve coğrafi öneminden bahseden Zeybekci, gelişen ve değişen dünyaya İzmirin ayak uydurmakta zorlandığını savundu.

Geçen hafta projelerini İzmir ve Türkiye ile paylaştığını dile getiren Zeybekci, Projeleri hazırlarken tüm sivil toplum kuruluşları, esnafı, vatandaşları kısacası bütün İzmiri dinleyerek hazırladık. dedi.

Katılımcılara projelerinden bahseden Zeybekci, şunları kaydetti:

İzmirin kente yakışmayan meseleleri var. Sabit nüfusu yaklaşık 4,5 milyon bu şehirde katı atık gibi yüz kızartıcı bir problemimiz var. Katı atığımızı dağlara, ovalara atıyoruz ve bunlar denizlere kadar gidiyor. Yüz metre yüksekliğinde katı atıklar oluşmuş. Bu korkunç bir tehlikedir. Bu şehir maalesef yağmur sularını olduğu gibi kanalizasyona veriyor. Bu yüzden bu şehrin arıtması yok hükmündedir. Metrekareye 5 litrelik yağmur yağdığıan itibaren sizin arıtma tesisine giden debiniz bira katlanıyor. Bu şehirde hava, gürültü kirliliğiyle ilgili ve trafik sorunları negatif anlamda İstanbul ve Ankaranın çok üzerinde.

Yağmur suyunu ayrıştırmak zorunda olduklarına değinen Zeybekci, şehir içinde bir damla yağmur suyunun bile kanalizasyona girmemesi gerektiğini söyledi.

- İzmir tarımda marka olacak

Seçilmesi halinde kentteki tüm tarımsal üretimin garantörü olacaklarını belirten Zeybekci, Türkiyede süt üretiminde 1 numarayız. Süs ve süs bitkileri, tohum, tarım dendiği zaman Türkiyede bir marka olacağız. diye konuştu.

İzmirin turizm anlamında da kapasitesinin çok altında olduğunu vurgulayan Zeybekci, bu kapsamda da projelerinin olduğunu dile getirdi. Zeybekci, seçilmesi halinde İzmiri bir hava kargo merkezi yapacağını da sözlerine ekledi.

Vatandaştan kendisi için oy istemediğinin altını çizen Zeybekci, İzmirlilerin oylarını İzmire vermesi gerektiğini kaydetti.

ESİAD Başkanı Fadıl Sivri de kentlerin altyapı, tarih, coğrafyalarıyla değil içerik üretme, bilime ve inovasyona katkılarıyla da ön plana çıkmaya başladığını belirtti.

Bu anlamda yeni kent kavramının katılımcılık ve iyi yönetişimcilik kararlarının çok öneme sahip olduğunu dile getiren Sivri, Rekabetçi bir ekosistem bu anlamda en önemli konulardan biri. İzmire tek bir elbise biçmek mümkün değil. İzmir sadece tarihi, doğası değil birçok unsurla ön plana çıkmaktadır. ifadesini kullandı.

Sivri, İzmir adaylarının somut projelerini çok önemsediklerini de vurguladı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber