EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

FETÖnün Uşaktaki mali yapılanması davasında karar

Uşakta, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) mali yapılanmasına yönelik davada, aralarında örgütün sözde bürokrasi imam yardımcısı olduğu iddia edilen Hazim Sesli ile eski Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırımın da bulunduğu 36 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı

Eklenme:15.02.2019 / 17:40          Güncelleme:15.02.2019 / 17:40

UŞAK (AA) - Uşakta, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) mali yapılanmasına yönelik davada, aralarında örgütün sözde bürokrasi imam yardımcısı olduğu iddia edilen Hazim Sesli ile eski Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırımın da bulunduğu 36 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, tutuklu sanıklar Mehmet Sesli, Mustafa Balcı, Ali Yıldırım, Mustafa Ali Gürbudak, İsmail Saydam, Ahmet Ünal, Serkant Dönmez ve Mehmet Emin Yüksekkaya ile tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

İzmir Menemendeki cezaevinde tutuklu bulunan örgütün sözde bürokrasi imam yardımcısı olduğu iddia edilen sanık Hazim Sesli ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Avukat savunmalarının tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı sanıklara son sözlerini sordu.

Hazim Sesli suçsuz olduğunu savunarak beraatini isterken, eski Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım Ben dersimi aldım, pişmanım. dedi.

Sanıklardan örgütün sözde Uşak il imamı Mustafa Balcı ile eski il imamı Mustafa Ali Gürbudak da pişman olduklarını beyan etti.

Son sözlerin alınmasının ardından mahkemeye bir saat ara verildi.

Aranın ardından mahkeme heyeti, sanıklar Hazim Sesli, Mustafa Balcı ile Mustafa Ali Gürbudakın Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs, terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlarından yeterli delil olmadığı gerekçesiyle atılı suçlardan beraatine karar verdi. Heyet, terör örgütü üyesi olmak suçundan Hazim Sesli ve Mustafa Balcıyı 15 er yıl, Mustafa Ali Gürbudakı 12 yıl 6 ay, Ali Yıldırımı 9 yıl 17 ay hapis cezasına çarptırdı.

Toplamda 27 sanığa 2 yıl 1 ay ila 15 yıl arasında değişen hapis cezaları veren mahkeme, aralarında 2 gazetecinin de bulunduğu toplam 9 sanığın ise beraatine hükmetti.

Mahkeme heyeti ayrıca suçsuz bulunan sanıkların şirketlerine yönelik kayyum kararı ile mal varlıklarının üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasını kararlaştırdı.

- Dava

Uşakta FETÖnün mali yapılanmasına yönelik soruşturmada, örgüt elebaşı Fetullah Gülenin bir numaralı sanık olarak yer aldığı, aralarında örgütün bürokrasi imam yardımcısı olduğu iddia edilen Hazim Sesli ile eski Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırımın da bulunduğu 32si tutuklu 111 sanık hakkında Terör örgütü kurmak ve yönetmek, anayasal düzeni değiştirmeye çalışmak, teröre finans sağlamak suçlarından dava açılmıştı.

Mahkeme heyeti, davayı sanıklar bakımından 10a ayırmış, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülenin de bulunduğu 4 firari sanığın Ankarada görülen FETÖ ana davasında yargılanmaları yönünde yetkisizlik kararı vermişti.

Davanın bir önceki duruşmasında Cumhuriyet Savcısı Elif İkiz, esasa ilişkin mütalaasında tutuklu sanıklardan örgütün sözde bürokrasi imam yardımcısı olduğu iddia edilen iş adamı Hazim Sesli, il imamı olduğu iddia edilen Mustafa Balcı ve eski il imamı olduğu iddia edilen Mustafa Ali Gökbudak hakkında terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan, diğer tüm sanıklar hakkında terör örgütü üyesi olmak suçundan, bazı sanıklar hakkında suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama suçundan olmak üzere 36 sanığın 5 ila 36,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmalarını, sanıklar yönünden kayyum atanan şirketlerin müsaderesini talep ederken, bazı sanıklar hakkında anayasal düzeni değiştirmeye çalışmak suçundan beraat kararı verilmesini istemişti.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber