EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kütahyada İlahiyat Akreditasyon Ölçütleri çalıştayı

İlahiyat Akreditasyon Ajansı (İAA) Yönetim Kurulu Başkanı Halis Aydemir, İslami ilahiyat alanında bir akreditasyon ajansı sadece Türkiyede kuruldu

Eklenme:15.02.2019 / 17:48          Güncelleme:15.02.2019 / 17:48

KÜTAHYA (AA) - İlahiyat Akreditasyon Ajansı (İAA) Yönetim Kurulu Başkanı Halis Aydemir, İslami ilahiyat alanında bir akreditasyon ajansı sadece Türkiyede kuruldu. Biz bu alanda dünyada ilk olma özelliğini taşıyoruz. dedi.

İAA tarafından Kütahyadaganize edilen İlahiyat Akreditasyon Ölçütleri çalıştayının açılış töreninde konuşan Aydemir, yapılacak görüş alışverişleriyle ilahiyat alanında akreditasyon ölçütlerinin belirleneceğini söyledi.

Geçen yıl kurulan ve dünyada ilk olan İAAnın İslami ilahiyat alanında eğitime nitelik, kalite getireceğini belirten Aydemir, şöyle konuştu:

İslami ilahiyat alanında bir akreditasyon ajansı sadece Türkiyede kuruldu. Biz bu alanda dünyada ilk olma özelliğini taşıyoruz. Biz ajans olarak Türkiye kaynaklı bir müessese olarak dünyadaki benzeri kuruluşları akredite etme şansımız olacak. Kalite kesinlikle bir formasyon, bir ilave yük, bir kırtasiye işi değildir. Kalite işi kolaylaştıran, süreci belirli kılan, sonuca odaklı, keyfiyeti ve keyfiyete dair uygulamalarıtadan kaldıran, sorumlulukları takdir eden ve belirleyen bir süreçtir.

Aydemir, dolayısıyla akreditasyon sonuçları itibarıyla da verimlik ve şeffaflık getireceğini belirtti.

İAAnın İlahiyat alanında akreditasyon eksikliğini gidereceğini dile getiren Aydemir, Mühendislik ve tıp programları da dahil Türkiyede akredite olan fakültelerin sayısı henüz yüzde 10u dahi aşmadı. Yani yüksek öğrenim programlarının yüzde 90ı henüz akredite değil. diye konuştu.

- MEB olarak kaliteyi artırmak için çalışmalar yaptık

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da eğitimin iyileşmesi için yukarıdan başlamak gerektiğini ve öğretmen niteliğinin daha fazla olmasını arzu ettiklerini vurguladı.

Müdürlük olarak kaliteye yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Yılmaz, 2017de imam hatip liseleri ve uluslararası imam hatip liseleri vizyon belgesinitaya koyduk. Sayın bakanımızın da desteğiyle 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde bizim vizyon belgesindeki bazı görüşler yer alıyor. Bu kapsamda okullarda nitelik çalışmaları yürütüyoruz. Kalite takip sistemi diye bir sistemi kurguladık ve yaklaşık 2,5 yıldan beri de uyguluyoruz. ifadesini kullandı.

- Artık niteliğini artırmak aşamasındayız

Kütahya Valisi Ömer Toraman ise dünyada İslami ilahiyat alanında ilk kez kurulan İAAnın Kütahyayı öncü olan bir kent haline getirdiğini dile getirdi.

Akreditasyonun kaliteyi artıracağını belirten Toraman, Akreditasyon çalışmaları işimizi iyi yapma arzumuzun nişanesidir. Özellikle genel eğitimde ve yüksek öğrenimde çok büyük mesafeler kat ettik. Bu daha çok nicel bölümü ağır basan bir mesafe. Çok sayıda okul, üniversite açtık, öğrencilerimiz arttı. Sayısal olarak çok ilerledik. Artık niteliğini artırmak aşamasındayız. değerlendirmesinde bulundu.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da eğitime kalite getirecek bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Ülke genelindeki ilahiyat fakültelerinde görev yapan çok sayıda akademisyen, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlilerinin katıldığı çalıştay, 2 gün sürecek.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber