EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Manisada bir milyon dekar bağda budama mesaisi

AHMET BAYRAM - Yıllıktalama 300 bin ton rekolteyle Türkiyenin çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin neredeyse tamamının karşılandığı Manisadaki yaklaşık 1 milyon dekar bağda budama mesaisi başladı

Eklenme:21.02.2019 / 08:05          Güncelleme:21.02.2019 / 08:05

MANİSA (AA) - AHMET BAYRAM - Yıllıktalama 300 bin ton rekolteyle Türkiyenin çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin neredeyse tamamının karşılandığı Manisadaki yaklaşık 1 milyon dekar bağda budama mesaisi başladı.

Bağ bozumunun ardından kış mevsiminde uykuya geçen bağlarda yeni sezon hazırlıkları kapsamında budama işlemine geçildi. Sabah saatlerinde yapraklarını dökmüş bağların arasına giren işçiler, üzümün kalitesi ve verimini artırmak için ter döküyor.

Doğru budama işlemini yapmak için titizlikle çalışan işçiler, gelecek sezonun verimini belirleyecek üzerinde daha fazla meyve gözü bulunan taze asma çubuklarını bırakırken, eski, ince ve az gözlü çubukları ise kesiyor.

Son günlerde havaların iyi gitmesiyle işe koyulan işçiler, binlerce dönümlük arazilerde yoğunluk oluşturuyor.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 1 milyon dekar bağda yaklaşık 240 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretildiğini hatırlattı.

Hasadın ardından şimdi de budama işlemine geçtiklerini ifade eden Okur, şöyle konuştu:

Bu yıl mevsimsel şartlardan dolayı il genelinde budama işlerine erken başladık. Saruhanlıda 110 bin dekar bağın yaklaşık 80-90 bini budandı. Geri kalanları da tahminlerime göre 15 gün içerisinde tamamlanacak. Üreticileri budama işlerinin ardından bağlarda tamirat işlerine başlayacak. Asmalar arasında kopan teller onarılacak, kırılan ya da yıkılan direkler yeniden dikilecek. Asmalar tellere sarılacak ve kış bakımı olarak kış gübresi atılacak.

- 9 ay bağın içinden çıkmayız

Okur, üzüm üretiminin yoğun emek isteyen bir iş olduğuna dikkati çekti.

Bağlarda kış bakımının ardından bahar dönemindeki çalışmaların başlayacağını hatırlatan Okur, Üreticilerimiz bu kez çok fazla yaprak olan bölgelerde yaprakları temizleyecek. Budama sezonundan hasada kadar 9 ay bağın içinden çıkmayız. Bağlarımıza bir çocuk gibi bakarız, bütün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çabalıyoruz. diye konuştu.

Üretici Fikri Çıkmaz da bağı genç tutmak ve her yıltama bir verim alabilmek için budamanın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Budama işleminin özenle yapılması gerektiğine işaret eden Çıkmaz, Budama bu işin doğasında olan bir işlem. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur diyoruz. ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber