EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

GRAFİKLİ - Darbecilerin sıkıyönetim komutanı da üç maymunu oynadı

ÖMER SÜT - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında sözde yurtta sulh konseyince Denizlide sıkıyönetim komutanı ilan edilen eski Denizli Garnizon ve 11

Eklenme:21.02.2019 / 08:06          Güncelleme:21.02.2019 / 08:06

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında sözde yurtta sulh konseyince Denizlide sıkıyönetim komutanı ilan edilen eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, kalkışmanın başarılı olması için Ankaraya intikal ettirmeye çalıştığı birlikleri Çardak Havalimanına gönderilmesine ilişkin verdiği emri inkar ederek, o birlikleri tehlike olarak gördüğünden eğitim amacıyla şehir merkezinden uzaklaştırdığı yalanına sarıldı.

Hain darbe girişiminin ardından bağımsız mahkemeler önünde hesap sorulan terör örgütü üyeleri, yargılama aşamasında örgütün yönlendirmesiyle inkar taktiği uyguluyor.

İnkar politikasını uygulayan FETÖcü askerlerden biri de sözde yurtta sulh konseyince Denizlide sıkıyönetim komutanı ilan edilen Kamil Özhan Özbakır.

Emrindeki birliğe 14-15 Temmuzda acilen tatbikat hazırlığı yaptıran, darbe girişimi gecesi de Ege Ordusu Komutanlığına iletilmeden gereğinden fazla mühimmat ve kumanyayla Çardak Hava Meydan Komutanlığına intikal emri veren Özbakır, yargılandığı davada Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Anayasal düzenitadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

Genelkurmay Başkanlığı ve Ege Ordusu Komutanlığınca 15 Temmuz gecesi ve sonrasında cereyan eden olaylara ilişkin hazırlanan rapor, somut tanık ifadeleri, dijital materyal inceleme tespit tutanağı, HTS analiz inceleme gibi somut deliller, Özbakırın darbe girişimine destek vermek adına hareket ettiğinitaya koydu.

Özbakır, tıpkı diğer sanıklar gibi görmedim, duymadım, bilmiyorum tarzında örgütün inkar stratejisini seçerek adeta üç maymunu oynadı.

Tanık anlatımlarından derlenen bilgilere yer verilen iddianamede, Özbakırın darbe girişimi öncesi yıllık izinde emir astsubayına bırakması gereken makam telefonunu yanında götürmesi de önemli bir ayrıntı olarak yer aldı.

İzinden 12 Temmuz 2016da dönen Özbakırın ertesi gün sivil plaka taktırdığı resmi aracıyla Sökedeki tugay komutan yardımcılığına gitmesi, sonra sivil kıyafetlerini giyip İzmire geçmesi, yolda ağabey olarak hitap ettiği kişiyle görüştükten sonra Denizliye dönmesi de hain kalkışmada rol aldığınıtaya koyuyor.

İddianamedeki bir başka detay da askeri planlamaya göre bir hafta önceden hazırlığı yapılması gereken tatbikat ve faaliyet uygulamalarının Denizli 11. Komando Tugay Komutanlığında emirle 14 ve 15 Temmuz 2016da acilen başlatılması oldu.

Birliklere, önceki davranışlara aykırı olarak Ege Ordusu Komutanlığına iletilmeden, Denizli Emniyet Müdürlüğünden eskort talep edilmeden, gereğinden fazla mühimmat ve kumanyayla planlamanın öncesindeki bir saatte Çardak Hava Meydan Komutanlığına intikal emri verilmesi de Özbakırın hain darbe girişiminden haberdar olduğuna dair deliller arasında.

- Özbakırın savunması

İddianamede geçen suçlamaları kabul etmeyen, anayasal düzene karşı herhangi bir eylemde bulunmadığını savunan Özbakır, savunmasında Valiliğe ve kolluk yönetimine yönelik hiçbir eylemde bulunulmamıştır. Yerimize geçme ihtimali bulunan bir heyetin de bunu yapamaması için olabilecek teknik yetenekler il merkezinden uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. ifadelerini kullandı.

Askerlerin Çardak Havalimanına intikalini bir eğitim faaliyeti olarak nitelendiren Özbakır, bunun da darbeye yönelik bir hazırlık olmadığını ileri sürdü.

Özbakırın savunması özetle şöyle:

Emir geldiğinde ister istemez sürecin bir parçası haline geliyorsun. Bu emir geldikten sonra bahsedilen konseyin kimlerden oluşabileceği konusunda kafa yordum, askerlerin içinde ayrışma olur diyerek düşündüm, çözüm aradım. Bunları düşünürken Ege Ordusu Komutan Orgeneral Abdullah Recep, Benimle misin Genelkurmayla mı? diye sordu. Askerlerin Çardak Havalimanının emniyetini almak için havaalanına gittiklerini söyledim. Askerlerin dönmesini istemedim, dönerlerse halkla karşılaşacaklar. Çıkanlarada kalsın, çıkmayanlar da derhal şehri terk etsin dedim. Mühimmat fazla değildi, hatta azdı. Normalde 500 kişilik askeri birliğin alması gereken en az 50 bin mermidir. Bu rakam bunun çok altında. Bu da tam tersine bizim eksik mühimmat aldığımızı ve aslında bizim ciddi bir göreve hazırlanmadığımızı gösterir.

- Ağabey diye hitap ettiği kişiye de ağırlaştırılmış müebbet

Havaalanında askerlere yardımcı olunması gerekirken zorluk çıkarıldığını söyleyen Özbakır, Bende Ankaraya, darbecilere destek için askerlerin çağrılması hususunda net bir kanı oluşmadı. Askerleri merkezden uzaklaştırmak yönündeki çabamın sebebi, emir komuta ile ilgili farklı mekanizmaların işletilmeye çalışılabileceği düşüncesiydi. O birlikleri tehlike olarak gördüğümden eğitim amacıyla şehir merkezinden uzaklaştırmaya çalıştım. ifadelerini kullanarak başka bir yalana başvurdu.

Özbakırın savunmasında, 13 Temmuz 2016da İzmirde görüştüğü ve yolda ağabey olarak hitap ettiği kişinin eski Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı tuğgeneral Mehmed Nuri Başol olduğunu dile getirdi.

Başol da İzmirdeki darbe girişimi davasında Anayasal düzenitadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

- Ordu komutanına bilgi verilmesini Özbakır engelledi

O gece yaşananlara ilişkin Orgeneral Recep imzalı 50 sayfadan oluşan idari tahkikat raporuna göre, Özbakırın kışladan çıkan askerlerin havalimanına intikalinin Ege Ordusu Komutanlığına haber verilmesine engel olduğuna ilişkin yapılan tespite rağmen sanığın inkar taktiği uygulayarak mahkemeyi yanıltmaya çalıştığı dikkatlerden kaçmadı.

Raporda, darbe girişiminden önce Özbakırın gizli toplantılarını artırdığı, 15 Temmuz 2016nın akşamı kışlalarda hareketliliğin başladığına işaret edilerek, saat 23.50 ile 00.18 arasında 41 taktik tekerlekli araç ile 517 askeri personelin aralıklarla nizamiyeden çıkış yaparak Çardak istikametine gittiği aktarıldı.

Özbakır ile hareket eden eski albay Erol Akmanın makam aracında Uzman Çavuş K.Bye Sen hiç darbe gördün mü, şimdi yapacağız görürsün. gibi ifadeler kullandığı, komutanım diye hitap ettiği birine de bizim görevimiz Meclis mi? diye sorduğu yönünde tanık beyanları yer aldı.

- Önceden planlamışlar

Raporda, Özbakırın kalkışma hareketine destek vermek maksadıyla Ege Ordusu Komutanlığının emri ve bilgisi dışında eski Söke Komutan Yardımcısı Albay Erol Akman, eski Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir ve eski Yarbay Avşın Yapar ile kendisine bağlı birlikleri sevk ve idare etmek istediği, bu faaliyeti aldıkları emir ve talimatlar doğrultusunda önceden planladıkları ve uygulamaya koydukları değerlendirilmesine vurgu yapıldı.

Kamil Özhan Özbakırın amacı ve asıl hedefi de Genelkurmay Başkanlığından istenen bilirkişi raporunda cevap buldu. Özbakırın, karargah personeli ve üst komutanlarına karşı gerçek niyet ve maksadını gizlediği belirtilen raporda, 12 Temmuz 2016da saat 22.30 civarında karargah içindeki kameriyede tugay komutan yardımcısı ve kurmay başkanı ile yapılan toplantıda cep telefonlarının ayrı bir yerde muhafaza edilmesinin çok sık görülen bir davranış olmadığına dikkat çekildi.

Raporda, askerlerin Çardak Havalimanına intikaline ilişkin, ülke genelindeki yoğun olayların yaşandığı bir zamanda eğitim faaliyeti için askerlerin birlikten çıkılmasının olağan olmadığı vurgulanarak, Üst komutanlık bilgisi ve müsaadesi olmadan silahlı ve teçhizatlı birliklerin kışla dışına çıkarılması, üç günlük kumanya alınması, emri veren kişilerin başka bir maksadının olduğu görülmüştür. ifadeleri yer aldı.

FETÖnün darbe girişimi sırasında sözde yurtta sulh konseyince, Manisa ve İzmirde sıkıyönetim komutanı ilan edilen eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı tümgeneral Memduh Hakbilenin emri doğrultusunda, 16 Temmuz 2016 günü saat 05.00te 4 tank ve iki ZMA aracını İzmire gönderilmesi hususunda emir verdiği, sonra bu emri iptal ettiği, aynı konuda Bergama Tank Tabur Görev Kuvvet Komutanlığını da aradığı, tankların İzmire gönderilmesini istediği yönündeki iddialarla tanık ifadesi olmasına rağmen Özbakır, bu eylemlerini de inkar etti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber