EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türkiyenin güçlenmesi bu canilerin önündeki en büyük engeldir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yeni Zelandadaki iki camiye yönelik terör saldırısına ilişkin, Hiçbir din mensubu hangi terör eylemine imza atarsa atsın o dinle terör kelimesini yan yana getirmeyeceğiz

Eklenme:15.03.2019 / 16:54          Güncelleme:15.03.2019 / 16:54

MUĞLA (AA) - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yeni Zelandadaki iki camiye yönelik terör saldırısına ilişkin, Hiçbir din mensubu hangi terör eylemine imza atarsa atsın o dinle terör kelimesini yan yana getirmeyeceğiz. Terörist teröristtir. Teröristin dinine, kimliğine, coğrafyasına bakılmaz. Herkes şunu görsün, Türkiyenin büyümesi, Türkiyenin güçlenmesi bu canilerin önündeki en büyük engeldir. dedi.

Çelik, Marmaris Atatürk Meydanında Cumhur İttifakı AK Parti Marmaris Belediye Başkan adayı Serkan Yazıcının seçim tırını ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilerin, Yeni Zelandada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısının failleri ile ilgili sorularını yanıtlayan Çelik, uzun zamandır Avrupadaki siyasetçileri ve aşırı sağcıları uyardıklarını, İslam düşmanlığı ve ırkçılık üzerinden siyaset yapmamalarını, bu durumun bütün dünyayı son derece kötü bir noktaya götüreceğini söylediklerini belirtti.

AB Bakanlığı yaptığı dönemden bu yana Bir siyasi matruşkanın hayaleti geziyor. diye söylediğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

Bunun en üstünde Erdoğan düşmanlığı var. O matruşka bebeklerinde olduğu gibi, en üstündekini kaldırınca altından Türkiye düşmanlığı çıkıyor. Onun altından İslam düşmanlığı çıkıyor ama esas altına sakladıkları şey, Avrupada geçmişte kötülük rüzgarları estirmiş olan antisemitizm var, ırkçılık var ama en temelinde de Avrupa demokrasilerine karşı bir düşmanlık var.

Dolayısıyla bu atmosferi sağlayan siyasiler, bu atmosfere destek veren medya, bu İslam düşmanlığına, Türkiye düşmanlığına desteği veren medya, buna sessiz kalan siyasiler, bu şekilde açıklama yapanlar, esas olarak bu katliamları teşvik ettirenlerdir. Bunlar bu siyasilerden ilham alıyorlar.

Bugünkü saldırı olur olmaz, Avusturalyalı bir senatörün Burada Müslümanlar kurban olsalar bile bu, onların suçlu olduklarını örtbas etmek anlamına gelmiyor. diyebildiğine dikkati çeken Çelik, hala İslam düşmanlığını teşvik eden yaklaşım sergilenebildiğini söyledi.

Çelik, O kişinin yayımladığı 70 sayfalık manifestoya baktığınız zaman tarihsel olarak, dünya tarihinden ibret almak, geçmişin çatışmalarından kaçınmak, tarihi yeniden bir arada yaşama projesi olarak değerlendirmek yerine, tarihsel düşmanlıkları körükleyen bir yaklaşım olduğunu görüyoruz. dedi.

Bu saldırıların Türkiyenin büyümesi ve güçlenmesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki ilerleyişinin, dünyada canileri korkuttuğunun göstergesi olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

Türkiye, mazlumlara kol kanat gererken, bu büyümesiyle mazlumlar için umut olurken, caniler için ise bir korku ve kaygı vesilesi oluyor. Bunu bütün vatandaşlarımızın iyi değerlendirmesini arzu ederim. Burada biz Türkiyeden yükselttiğimiz sesle, dünyanın medeniyetler çatışmasına gideceği, dinler arası çatışmaya gideceği bir tablo istemiyoruz. Biz bütün dünyada barış istiyoruz. Onun için uzun zamandır uyarıyoruz onları. Diyoruz ki İslam kelimesi ile terör kelimesini yan yana anmayın.

Herhangi bir terörist, bir terör eylemi gerçekleştirdiği zaman, hemen o Müslüman olduğu zaman İslami terör diyorsunuz. Bakın bu yanlıştır, bir dini kötülemeyin. dedik ama hep şöyle yapıyorlar. Bir Hristiyan bir terör eylemi gerçekleştirdiği zaman O kişinin akli dengesi bozuktur. ya da Bireysel bir eylemdir. diyorlar ya da Bu, bir cinayet eylemidir. diyorlar fakat bir teröristin kimliğinde Müslümanlık varsa hemen İslami terör diyorlar. Bundan vazgeçsinler. Dinleri terörle yan yana getirmek yanlıştır. Biz diyoruz ki camiye yapılan saldırı, kiliseye yapılan saldırı, havraya yapılan saldırı aynıdır. Hangisine saldırı yapılırsa biz ona karşı çıkarız. Hangi dinin mensuplarına karşı saldırı gerçekleşirse biz ona karşı çıkarız.

- Asıl kimlikleri insanlık düşmanlığı

Çelik, bugün bu yapılan saldırılar Müslümanlara yapılıyor diye, cuma namazında masum bir şekilde yeryüzünde barış ve esenlik için dua eden insanlar namaz sırasında katlediliyor diye susanların, asıl kimliklerinin sadece İslam düşmanlığı olmadığını, asıl kimliklerinin tüm insanlığa karşı düşmanlık olduğunun bilinmesini istediğini vurguladı.

Kendilerinin hiçbir zaman, hiçbir dini kötülemeyeceğini dile getiren Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

Hiçbir din mensubu hangi terör eylemine imza atarsa atsın o dinle terör kelimesini yan yana getirmeyeceğiz. Terörist teröristtir. Teröristin dinine, kimliğine, coğrafyasına bakılmaz. Herkes şunu görsün, Türkiyenin büyümesi, Türkiyenin güçlenmesi bu canilerin önündeki en büyük engeldir. Türkiyenin büyümesi demek, medeniyetler çatışması isteyenlerin, dinler arası çatışma isteyenlerin, coğrafyalar arası çatışma isteyenlerin ve kültürler arası çatışma isteyenlerin önüne çıkarılabilecek en büyük engeldir. Dolayısıyla Türkiyenin büyümesi demek, bu insanlık düşmanlarına karşı verilebilecek en büyük derstir.

Türkiyenin demokrasisini büyütmek. İnşallah 31 Mart seçimlerinde de büyük bir demokrasi iradesitaya koymak yine bu canilere verilecek en büyük derslerden biri olacaktır.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber