EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Organikte yaklaşık 250 çeşide ulaştık

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürcan Şen,ganik ürün üretim ve ihracatını hızla artıran Türkiyenin dünyanın önde gelenganik üreticileri arasında girdiğini belirtti

Eklenme:16.03.2019 / 07:39          Güncelleme:16.03.2019 / 07:39

İZMİR (AA) - Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürcan Şen,ganik ürün üretim ve ihracatını hızla artıran Türkiyenin dünyanın önde gelenganik üreticileri arasında girdiğini belirtti.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürcan Şen, Japonyada düzenlenen Foodex Japan 2019 Fuarına düzenlenen tanıtım etkinlikleri kapsamında Japon alıcı firma temsilcilerinin katılımıyla Türkganik sektörünün tanıtımı için seminer düzenlendiklerini belirtti.

Sektörle ilgili değerlendirmede bulunan Şen,ganik sektörünün 1980’li yıllarda başlayan serüveninin bugün 543 bin hektar alanda 2.4 milyon tonluk yıllık üretim rakamına ulaştığını bildirdi.

Ege Bölgesi’nin Türkiye’dekiganik ürün üretimi ve ihracatında lider konumda olduğuna işaret eden Şen, şunları kaydetti:

Önümüzdeki dönemde tüketici bilincinin daha da artmasına paralel olarakganik ürünlerin üretim ve ticaretinin daha da artacağını öngörüyoruz. Ülkemizde geleneksel ihraç ürünlerimizden kuru üzüm ve kuru incir ihracatı ile başlayanganik tarım uygulamaları devam eden süreçte yaklaşık 250 ürüne ulaşmayı başardı. Bitkisel üretim rakamlarında 2005 - 2017 yılları arasında alan bazında yüzde 560, üretici sayısında yüzde 520, üretim miktarı açısından da yüzde 570’lik artış yaşandı. En önemli ihraç pazarlarımız ise AB ülkeleri, ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülkeler.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber