EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türkiyenin 16. sakin şehri Köyceğiz

OSMAN AKÇA - İtalyanın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda Muğlanın Köyceğiz ve Bitlisin Ahlat ilçeleri üyeliği kabul edildi

Eklenme:16.03.2019 / 07:59          Güncelleme:16.03.2019 / 07:59

MUĞLA (AA) - OSMAN AKÇA - İtalyanın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda Muğlanın Köyceğiz ve Bitlisin Ahlat ilçeleri üyeliği kabul edildi.

İlk olarak 1999 yılında İtalyada başlayan sakin şehir uygulaması, Köyceğiz ve Ahlat ile Türkiyede 17 yerleşime ulaştı.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Köyceğizin, Türkiyede bu unvanı alan 16ncı, Muğlada ise Akyakadan sonra ikinci yer olduğunu söyledi.

Köyceğizin her anlamda sakin şehir unvanını hak ettiğini belirten Gökcan, Doğal ve tarihi güzelliğiyle yeryüzü cenneti Köyceğiz diyebiliriz. Bu unvanı almamızda Köyceğiz Belediye Başkanımız Sayın Kamil Ceylanın büyük katkısı var. Bizler de bundan sonraki süreçte Köyceğiz’imizin güzelleşmesi, tarihi ve doğal dokusunu koruyarak bu unvanı sürdürebilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. dedi.

Köyceğizin bu unvanı almasının artan turist sayısı ve turistin kalitesiyle doğruantılı olduğunu anlatan Gökcan, Başkanımız bunu fark ettiği için bu unvana müracaat etti. Köyceğiz’in bu unvanı almasında en büyük etkenlerden biri Köyceğiz’in gerçekten yaşanılabilir, huzur ve dinginliğe sahip olan sakin bir şehir olması. Turistlerin fazlasıyla ilgi göstereceğini düşünüyorum. Özellikle zengin ve elit turist dediğimiz kişilere de ciddi anlamda bir cazibe merkezi olacak. diye konuştu.

Gökcan, şunları kaydetti:

Muğlamız o kadar güzel bir şehir ki önümüzdeki günlerde diğer ilçelerimiz de sakin şehir unvanı alabilmek için sıraya girecek. Çünkü bu unvanı alan belediyeler ciddi anlamda cazibe kenti oluyor. İlçelerin tanıtımı ve markalaşma sürecinde çok ciddi bir katkı sağlıyor. Turizmin 12 aya yayılmasında da Citteslow (Sakin şehir) ciddi anlamda katkı sunuyor. Darısı diğer ilçelerimizin başına.

Köyceğiz Belediye Başkan Yardımcısı Nadi Pirci ise sakin şehir unvanı ile Köyceğiz’in sakinliğinin tescillendiğini ifade etti.

İki yıldır, bu unvan için çaba harcadıklarını belirten Pirci, Köyceğiz Belediyesi ve başkanımızın büyük katkılarıyla sakin şehir unvanını Köyceğiz’imize kazandırdık. Bununla ilgili bir buçuk 2 yıldır büyük bir uğraş veriyorduk. Çok şükür buna muktedir olduk. Köyceğiz’in sakinliğini tescillendirmiş olduk. dedi.

Köyceğiz CittaSlow koordinatörü Halil Karanfiloğlu da dünyanın 253üncü sakin kentinin Köyceğiz seçildiğini ve Cittaslow Genel Merkezince onaylandığını söyledi.

- Sakin şehir sayısı 17 oldu

Türkiyede şimdiye kadar Muğla Akyaka, Isparta Eğirdir, Çanakkale Gökçeada, Sinop Gerze, Bolu Göynük, Şanlıurfa Halfeti, Bolu Mudurnu, Ordu Perşembe, Artvin Şavşat, İzmir Seferihisar, Sakarya Taraklı, Erzurum Uzundere, Kırklareli Vize, Isparta Yalvaç, Aydın Yenipazar, Muğla Köyceğiz ve Bitlis Ahlat sakin şehir kabul edildi.

- Cittaslow ağı

İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, sakin şehir anlamında kullanılıyor. Cittaslow ağı ise küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını, yerel özelliklerinitadan kaldırmasını engellemek için slow food hareketindentaya çıkan bir kentler birliği olarak faaliyet gösteriyor.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber