EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

5 milyon metreküp su yer altına depolanacak

Küçük Menderes havzasının su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik havza hidrolojisinde depolanamayan yüzey suyunun bir kısmının Tirede yapay besleme açık havuz yöntemi ile yeraltına süzdürmeye yönelik proje başlatıldı

Eklenme:19.03.2019 / 08:21          Güncelleme:19.03.2019 / 08:21

İZMİR (AA) - Küçük Menderes havzasının su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik havza hidrolojisinde depolanamayan yüzey suyunun bir kısmının Tirede yapay besleme açık havuz yöntemi ile yeraltına süzdürmeye yönelik proje başlatıldı.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, projeyle asgari 5 milyon 27 bin metreküp su kış aylarında yer altına depolanacak ve yaz aylarında sondaj kuyuları ile yapılacak çekimlerde yaşanılan düşüşlere engel olunması sağlanacak, yaz kuyularına ilave su temini maksadı taşıyacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, havzadaki su yetersizliği ve suya olan yoğun talebin yeni mühendislik çözümlerine yönelttiğini belirtti.

Havza su kaynaklarının geliştirilmesi maksadıyla baraj ve göletlerde depolanamayan yüzey suyunun bir kısmının yapay gölet havuz yöntemi ile yer altı suyunu beslemesine yönelik bir proje geliştirdiklerini aktaran Aydın, şu ifadeleri kullandı:

Suni göletten, havuzlardan sızdırma yöntemiyle yer altına su depolanacak. Yer altı suyunun yapay beslenmesi olarak tanımladığımız ve ülkemizde ilk defa gerçekleştirilecek bu proje yer altı su kaynaklarının daha hızlı yenilenmesine, dolmasına olanak veriyor. Eğridere Çayı üzerinde Tire ve Gökçende ilk defa uygulanan proje ile yer altı suyu rezervuarlarının tabii yollarla beslenmesini çeşitli mühendislik sistemleriyle destekleyeceğiz. İlki Tire ve Gökçende yapılan yer altı suyu besleme projesinin, Türkiyenin su kaynaklarının geliştirilmesi açısından önemli projelerden biri olacak.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber