EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türk Telekom, az gören çocuklara Günışığı Projesi ile destek oldu

Türk Telekomun Engelsiz Yaşama Derneği ile 2014 yılında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Günışığı, bugüne kadar 62 ilde yaklaşık 900 az gören çocuğun görme yetilerini geliştirmelerini ve ailelerin, öğretmenlerin bu sorunla ilgili bilinç ve farkındalık seviyesini de büyük ölçüde artırmalarını sağladı

Eklenme:19.03.2019 / 08:38          Güncelleme:19.03.2019 / 08:38

İSTANBUL (AA) - Türk Telekomun Engelsiz Yaşama Derneği ile 2014 yılında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Günışığı, bugüne kadar 62 ilde yaklaşık 900 az gören çocuğun görme yetilerini geliştirmelerini ve ailelerin, öğretmenlerin bu sorunla ilgili bilinç ve farkındalık seviyesini de büyük ölçüde artırmalarını sağladı.

Türk Telekomdan yapılan açıklamaya göre, az gören çocukların erken müdahale eğitimi ile başka birinin yardımı olmadan yaşamlarını sürdürmesini, görme engelliler okulu yerine kaynaştırma eğitimine devam etmesini amaçlayan proje ile görme engelli çocukların görme dereceleri tespit edilerek görme yetilerini kullanma konusunda bilinçlendirme çalışmaları hayata geçirildi.

Erken müdahale eğitiminin uzaktan alınabilmesini sağlayan tek örnek olan Günışığı projesi kapsamında Türk Telekomun teknoloji ve altyapısı ile bu eğitimin uzaktan verilmesi de sağlandı.

Türk Telekom, Günışığı projesinin etkilerini, Değişim Teorisi ve Yatırımın Sosyal Geri Dönüşümü (SROI) metodu ile uluslararası standartlara uygun şekilde ölçümleyerek değerlendirdi. SROI metodu, projenin topluma sağladığı getirileri ve projenin katılımcı çocuklarla ebeveynler üzerindeki etkilerinin finansal rakamlarla ve somut olaraktaya konmasını sağladı.

Rapor sonuçlarına göre, Günışığı Projesi, bu projeye yapılan yatırımın yaklaşık 3 katıanında topluma katkı sağlamış bulunuyor. Projelerin SROI yaklaşımla ölçümlenmesi, hedeflenen sosyal etkinin en üst düzeye çıkarılmasına ve gelecekte daha etkin projeler tasarlanmasına imkan veriyor.

Günışığı Projesi sayesinde az gören çocuklar ve aileleri birçok başarı hikayesine imza attı.

Üç aylıkken yapılan muayenede az gören bir çocuk olduğu tespit edilen ve şu an 6 yaşında olan Denizlili Osman Yağız Demirci, ailesinin Günışığı Projesinden haberdar olması ve kayıt yaptırması ile yakın ve uzak görme, renk ve şekil tanıma becerilerini büyük ölçüde geliştirdi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Osman Yağızın annesi Ezgi Demirci, Günışığı Projesinden uzaktan eğitim yoluyla da destek aldıklarını belirtti.

Ezgi Demirci, şunları kaydetti:

Oğlum nesne ve kişileri çok yakın mesafeden fark edebiliyor, oyuncaklarını yalnızca ellerini kullanarak bulabiliyordu. Ne yapmamız gerektiğini bilmiyorduk ve Osman Yağızı görme engelliler okuluna göndermeyi düşünüyorduk. Günışığı Projesi sayesinde erken müdahale ile tanıştık ve Osman Yağız yaşındaki çocuklar için eğitimle çok yol alınabileceğini öğrendik. Alıştırma ve eğitimler devam ettikçe, durum daha da iyiye gidecek. Beni en çok mutlu eden, işten geldiğimde Osman Yağız’ın kapıda beni fark ettiğinde gülümsemesi.

Manisa’da yaşayan 11 yaşındaki Hanife Sude Çakırın annesi Meliha Çakır ise Günışığı Projesinde aldığı eğitimlerin ardından kızlarının görme duyusunu kullanarak işlerini yapabildiğini, görerek ilerlediğini kaydetti.Çakır, Hanife Sude, teneffüsteki oyunlarda arkadaşları kadar hızlı olabiliyor. Eğitimler sayesinde Hanife Sude’nin göz-vücut koordinasyonu gelişti. Bu nedenle arkadaşlık ilişkileri de gelişti. Ayrıca yüzde 50 zihinsel engelli raporunun iptaline karar verildi. Aile olarak artık daha güçlü hissediyoruz. ifadelerini kullandı.

Muharrem Kardeş de 10 yaşında ve İstanbulda yaşıyor. Muharrem Kardeşin annesi Funda Kardeş, Muharrem artık dışarıda kendi başına oynayabiliyor; çünkü arabaları, insanları daha iyi fark edebiliyor. Kalemi kolayca tutabiliyor. Proje kapsamındaki eğitimler ve yönlendirme sonrasında, Muharrem’in kaynaştırma sistemi ile bir devlet okuluna gidebileceğinden son derece emin olduk. değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber