EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Sireti Surette Görmek Çalıştayının 4üncüsü düzenlenecek

Sireti Surette Görmek Çalıştayının 4üncüsünde siyerin; hat, minyatür ve musiki sanatlarıyla ilişkisi masaya yatırılacak

Eklenme:19.03.2019 / 09:38          Güncelleme:19.03.2019 / 09:38

İSTANBUL (AA) - Sireti Surette Görmek Çalıştayının 4üncüsünde siyerin; hat, minyatür ve musiki sanatlarıyla ilişkisi masaya yatırılacak.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, edebiyattan sinemaya, klasik sanatlardan musikiye çeşitli sahalarda siyerin ele alınış biçimlerini konuşmak için yola çıkan Sireti Surette Görmek Çalıştayı bu kez hat, minyatür ve musiki sanatlarının siyeri ele alış biçimlerine odaklanacak.

Meridyen Derneği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi iş birliği ile Hz.Peygamber’in sanat ve edebiyat formlarıyla anlatımı meselesini kapsamlı bir şekilde ve disiplinlerarası bir perspektifle tartışmaya açmayı hedefleyen bir proje hayata geçirildi.

Sireti Surette Görmek üst başlığıyla düzenlenmeye başlanan bir dizi çalıştayda edebiyattan sinemaya, klasik sanatlardan musikiye çeşitli sahalarda siyerin ele alınış biçimleri masaya yatırılıyor. Projede bir taraftan örnekler üzerinden eleştirel durum değerlendirmesi yapılırken bir taraftan da yapıcı teklifler sunulması amaçlanıyor.


- Tebliğler ve müzakereler Meridyen Derneği tarafından kitaplaştırılıyor


Bu bağlamda 29 Kasım 2017de Hz. Peygamber’i Kurmaca Dünyada Yazmak başlığıyla düzenlenen ilk toplantıda roman ve öykü gibi modern edebî türler ile siyer yazıcılığı arasındaki ilişki ele alınırken 11 Nisan 2018’de Modern Şiirde Hz. Peygamber’i Söylemek temasıyla tertiplenen ikinci çalıştayda modern şiirin imkânları üzerinde duruldu.

25 Ekim 2018de gerçekleştirilen üçüncü çalıştayda da sinema ile görsel sanatlar tartışma konusuydu. Dördüncü çalıştayda ise hat, minyatür ve musiki sanatlarının imkânları ve siyeri ele alış biçimlerine odaklanılacak. Diğer yandan çalıştaylarda sunulan tebliğler ve müzakereler Meridyen Derneği tarafından kitaplaştırılarak yayımlanıyor.

Konuşmacılar arasında Savaş S. Barkçin, Hakan Alvan, Şehnaz Özcan ve Betül Bilgin’in de bulunduğu Sireti Surette Görmek Çalıştayı, 20 Mart, 09.30-17.00de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yunus Emre Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber