EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Domates ihracatında yüzler gülüyor

YUSUF ŞAHBAZ - Türkiyenin yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği domates ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 98 milyon dolara yükseldi

Eklenme:19.03.2019 / 09:50          Güncelleme:19.03.2019 / 09:50

İZMİR (AA) - YUSUF ŞAHBAZ - Türkiyenin yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği domates ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 98 milyon dolara yükseldi.

AA muhabirinin Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerinden derlediği bilgiye göre, geçen yıl 53 ülkeye 292 milyon dolarlık domates ihracatı yapan Türkiye, 2019 sezonuna da iyi başladı.

Ağırlığı Ege ve Akdeniz bölgelerindeki seralarda üretilen domateslerle yapılan ihracat, 1 Ocak-18 Mart 2019 tarihlerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 98 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde ise 86,5 milyon dolarlık domates ihraç edilmişti.

Türkiyenin yaş meyve sebze ihracatında ilk sırada yer alan domateste en fazla dış satım Rusyaya yapıldı. Geçen yıla göre yüzde 351 artışla 40 milyon dolarlık domatesin gönderildiği Rusyayı, 13,5 milyon dolarla Romanya ve 7,3 milyon dolarla Bulgaristan izledi.

- Hedefe emin adımlarla ilerliyoruz

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, AA muhabirine, Ege Bölgesi olarak 2019da belirledikleri 1 milyar 50 milyon dolarlık ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediklerini aktardı.

Meyve sebze ihracatında Ege Bölgesinin önemli payı olduğunu belirten Uçak, bu yılın ilk 2 ayında bölgeden yapılan yaş meyve sebze ihracatının yüzde 59luk artışla 26,5 milyon dolara çıktığını ifade etti.

Uçak, Birlik olarak 2019un iki aylık döneminde Rusyaya yaptığımız meyve sebze ihracatı yüzde 251lik rekor artışla 11,8 milyon dolara yükseldi. Polonya 1,8 milyon dolara ikinci, Romanya ise 1,3 milyon dolarla üçüncü pazar oldu. Yılın devam eden aylarında sezonu başlayacak ürünlerimizin ihracatıyla birlikte 1 milyar 50 milyon dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağız. diye konuştu.

- Türkiye genelinde sıkıntı yok

Türkiye genelinde de ihracatta artış yaşandığına değinen Uçak, Havaların daha da güzelleşmesiyle sera ürünleri yerini tarlaya bırakacak. Bu hem ihracatta artışa hem de iç piyasada fiyatların düşmesine vesile olacak dedi.

Uçak, domates ihracatında gümrüklerde yaşandığı iddia edilen sorunlarla ilgili olarak da Bazı ihracatçı arkadaşlardan Fethiye ve Antalya bölgesinde sıkıntı olduğuna dair duyumlar aldık. Ancak Türkiye genelinde böyle bir durum yok. Bu bölgelerdeki sıkıntılarında giderilmesi için çalışmalar başlattık. Sorunları çok kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

- Talebe yetişemiyoruz

Dikili ilçesinde 700 dönüm ile dünyanın en büyük ikinci jeotermal serasında yıllık 19 bin ton domates üreten Agrobay firması yönetim kurulu üyesi Arzu Şentürk Salık ise seralarında yetişen domatesin dünyanın birçok noktasında talep gördüğünü söyledi.

Yeni sezonun bereketli gittiğine değinen Şentürk, Özellikle Rusya ve Avrupa pazarından gelen talebe yetişemiyoruz. İç piyasada da çok ciddi bir talep var. dedi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber