EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Batı Afrikada Türk ürünlerine talep artıyor

Türk ürünlerine talebin giderek arttığı Batı Afrika ülkesi Senegalde, 19 Türk şirketinin katıldığı Senefood ve Senepack (Senegal Gıda Ürünleri ve Ambalaj) fuarı düzenlendi

Eklenme:19.03.2019 / 17:06          Güncelleme:19.03.2019 / 17:06

DAKAR (AA) - Türk ürünlerine talebin giderek arttığı Batı Afrika ülkesi Senegalde, 19 Türk şirketinin katıldığı Senefood ve Senepack (Senegal Gıda Ürünleri ve Ambalaj) fuarı düzenlendi.

Anaganizasyonunu Türk şirketi Hage Fuarcılıkın yaptığı ve SISEMI Senegaltaklığıyla başkent Dakarda düzenlenen Batı Afrikanın en büyük gıda ve ambalaj fuarına, 19u Türkiyeden olmak üzere 71 şirket katılıyor.

Hage Fuarcılık Organizasyon Şirketi Genel Müdürü Ali Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Afrikanın giriş kapısı olarak gördükleri Senegalde Hage West Afrika adında bir fuarcılık veganizasyon şirketleri bulunduğunu belirtti.

Dakarda 2013ten bu yana gıdadan ambalaja, yapıdan züccaciyeye çok sayıda fuarganize ettiklerini kaydeden Kalkan, bu fuarlara tüm dünyadan ve bölge ülkelerinden katılımcı çektiklerini ifade etti.

Türkiyeden de her fuaratalama 20-25 firmanın katıldığını anlatan Kalkan, bu firmaların bölge ülkeleri ve Senegalin ihtiyaçlarına kendi ürünleriyle çözüm bulmaya çalıştıklarını dile getirdi.

- Senegal, Batı Afrikanın en önemli ülkesi

Kalkan, Senegal, bizim için Batı Afrikadaki en önemli ülke çünkü oturmuş bir demokrasisi, istikrarlı bir ekonomisi var. İstikrarlı bir büyüme hızı var. Bu nedenle biz Senegalde konuşlanmayı ve buradan Batı Afrikaya giriş yapmayı yeğledik. Bunun yanında lojistik olanaklarının çok iyi olması ve çevre ülkelerle ticari bağının etkin olması Senegali Batı Afrikada ticaret yapmak isteyen firmalar için önemli bir destinasyon haline getiriyor. ifadelerini kullandı.

Dakar Ticaret Müşaviri Özgür İlhan Yalnız da 4 milyona yaklaşan nüfusuyla Dakarın Batı Afrikanın giriş kapısı olarak adlandırılabileceğini söyledi.

Senegal-Türkiye ticari ilişkilerinde 2018de patlama yaşandığını kaydeden Yalnız, ticaret hacminin 400 milyon doları geçtiğini, bunun 390 milyon dolarını ihracatın, geri kalan 12 milyon dolarlık kısmını da ithalatın oluşturduğunu vurguladı.

İnşaat ve yapı malzemeleri ve gıda ürünlerinin genel ihracat kalemlerini oluşturduğunu ifade eden Yalnız, Senefood&Senepack Fuarı yoğun ilgi görüyor, fuar Batı Afrikada Türk ürünlerine ciddi bir talep olduğunu gösteriyor. ifadesini kullandı.

- Türk ürünlerine rağbet gittikçe artıyor

Fuara Türkiyeden katılan Dicle Gıda ve Tarım Ürünlerinin Ticaret Müdürü Sami Chaabani, Senegal halkının çok cana yakın ve kibar olduğunu söyledi.

Chaabani, Senegallilerle ticaret yapmak kolay ve güzel çünkü rahatlar. İnşallah herkes için başarılı bir ticaret olur. şeklinde konuştu.

Katılımcılardan Senegalli işadamı Thiabou Papis de ülkenin güneyinden geldiğini, tarım alanında iş yaptığını anlattı. 50 tonluk deposu bulunduğunu, depoya soğuk hava odası eklemek istediği için fuara katılan bir Türk firmasının ürünlerini incelediğini ifade eden Papis, Türk ürünleri çok kaliteli ve Senegalda gittikçe daha çok tanınıyor. Tanındıkça da bu ürünlere talep artıyor. dedi.

Papis, ürünlerini incelediği Türk şirketle soğutma sistemi ve soğuk hava deposu için anlaşma imzaladığını belirtti.

Resmi açılışı yarın yapılacak fuarda, Senegalde gıda ve ambalaj yatırımı olanakları üzerine bir konferansın yanı sıra, şirketler arası sektörel heyet görüşmeleri de düzenlenecek.

Senegal basınının da yoğun ilgi gösterdiği fuar 4 gün sürecek.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber